657 Sayılı personel becayiş yapabilir mi? Editörün Seçtikleri, Güncel, Özel Haberler, Soru-Cevap


657 sayılı DMK’a bağlı olarak çalışan 4/A ve 4/B kadrosundaki personel karşılıklı becayiş yapabilirler.

Becayiş yapacak kişiler için il içerisinde aranan tek koşul kadro ve ünvanların aynı olması ve bulunduğu birimde en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Kadro ve ünvanları aynı olan personel bir üst kurumuna karşılıklı dilekçe vererek becayiş talebinde bulunabilir. Becayişin TSM Başkanlıkları tarafından onaylanmasının ardından il sağlık müdürünün onayı ile becayiş işlemi gerçekleştirilir.

iller arası becayiş yapmak isteyen personel için aynı şartlar olmakla beraber bölge hizmet grupları da önemlidir. Ayrı illerde becayiş yapmak isteyen 657 4A maddesine bağlı personel sadece aynı hizmet grubu iller ile becayiş yapabilir. Bu madde 4/B’li personel için geçerli değildir.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın atama ve nakil yönetmeliğindeki ilgili madde aşağıdadır.

MediHaber.Net

Karşılıklı Yer Değiştirme

MADDE 29- (Değişik:RG-14/09/2004–25583)
Bakanlık kadrolarına ilk defa sınav sonunda veya Yönetmelikteki düzenlemelere göre kura ile aynı unvan ve branşta kadrolara atanan personel, sınav ve kura sonuçlarının ilanından itibaren 5 gün içinde Bakanlığa şahsen veya il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.
Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta görev yapan personel, il müdürlükleri vasıtası ile müracaatları ve Bakanlığın uygun görmesi halinde karşılıklı olarak yer değiştirebilirler.
(Ek fıkra:RG-22/10/2009-27384) Ancak, bu Yönetmeliğin 19 ve 20 nci maddeleri ile 21 inci maddesinin üç, dört ve beşinci fıkraları hariç diğer fıkralarına göre atanan personele, bu madde hükümleri uygulanmaz.
Müracaat Sınırlamaları
MADDE 30- (Değişik:RG-24/06/2006–26208)
Bu Yönetmeliğin 14, 15, 16, 17, 22, 24, 26, 27 ve 29 uncu maddelerine göre atanan personel atandıkları ilde fiilen bir yıl çalışmadıkça başka bir yere atanma talebinde bulunamaz. Ancak bu personelin atanma talepleri bu Yönetmeliğin 19, 20, 21 ve 26 ncı maddeleri kapsamında ise, bu süre şartı aranmaz.
(Ek fıkra:RG-13/04/2007-26492) Bu Yönetmeliğin 16, 19, 20, 21 ve 26 ncı maddelerine göre atanmış olup atama kararlarını iptal ettirenler, mazeret durumlarında yeni bir değişiklik olmadığı sürece bir yıl süre ile atama talebinde bulunamazlar.
(Ek fıkra:RG-21/5/2011-27940) (Mülga fıkra:RG-17/1/2012-28176)

Etiketler:, , , ,

Son Yorumlar

  1. rcpkcmn

    Benim bu haberden anladığım kadarıyla 4b sözleşmeli personel ile 4a yani kadrolu personel karlışıklı becayiş yapabiliyor ?? yoksa ben mi yanlış anladım haberi…

Yanıtla