Kadroya Geçenlerde, Derece ve Kademe Farklılıkları Neden Oluşur? Nasıl Çözülecek?

4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 632 sayılı KHK’ya göre, sözleşmelilerin kadroya geçirilme işlemlerinin 60 gün içinde tamamlanması gerekmektedir.

Sözleşmeli personel son kadroya geçiş tarihi, 3 Agutostur. Bu tarihten önce tüm personel kadroya geçirilmek zorundadır.

Şimdiye kadar kadroya bir çok il geçti. Geçmeyen il hemen hemen kalmadı.

Kadroya geçenlerin, hangi derece ve kademeden kadroya geçtiğinizi öğrenmek için  Tıklayınız

Devlet memurluğunda Derece ve Kademeler nasıl hesaplanır?

Liseyi bitirenler 13/3
Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 12/3
2 yıllık önlisans mezunları 10/2 –1
4 yıllık lisans mezunları ise; 9/1’den memuriyete başlarlar.

Örnek olarak Meslek lisesi mezunu bir sağlık memuru 12. derece 3. kademeden göreve başlar.

Her memur çalışığı her 1 yıla bir kademe, çalıştığı her 3 yıl bir derece atlar

Örneğin; 2007 temmuz ayında başlayan bir sağlık memuru 12/3’den göreve başlar. 4 yıldır kesintisiz çalışan personel 10/1’ine düşmesi gerekmektedir.

Kadroya geçenlerde, derece ve kademelerdeki farklılıklar neden oluşur? Nasıl Çözülecek?

Bazı sağlık personellerinde aynı tarihde ve aynı mezuniyet (lise, önlisn, lisans) durumu olmasına rağmen  derecesi ve kademe farklılığı bulunmaktadır.

Bu sorunu Personel Şubeye sorduk.

Aldığımız bilgilere göre aynı tarihde işe başlayıp, aynı mezun durunda olan kişilerde derece ve kademe farklılıkları bulunmaması gerekmektedir.

Askerliğini görev süresi içinde yapan personellerin derece ve kademelerinin daha düşük olduğunu faklılıkların bundan kaynaklandığını belirildi. Derece ve kademeler fiili hizmet süresine göre hesaplanır.

Yukarıdaki verdiğimiz mezuniyet durumlarına göre; derece ve kademe tablosundan kendi derece ve kademelerinizi hesaplayınız.

Derece ve kademelerinde yanlış hesaplamala olduğunu düşünenler, Müdürlüklerin personel şubelerine başvurarak yanlışlığın düzeltilmesi için başvurabilirler

Derece ve kademeler son derece önemlidir. Çünkü kişinin kazanılmış hak aylık derece ve kademesinin noksan belirlenmesi maaşının eksik ödenmesine yol açacaktır.

MediHaber.NET

“Kadroya Geçenlerde, Derece ve Kademe Farklılıkları Neden Oluşur? Nasıl Çözülecek?” üzerine 4 yorum

  1. EDİTÖR ARKADASLAR ”Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 12/3′ ŞEKLİNDE YAZMIŞSINIZ 657 SAYILI DMK DA ‘Lise dengi mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 12/2 DEN BAŞLAR’ŞEKLİNDE YAZIYOR.BENİM PERSONEL PORTALIMDA YAZAN KADRO DERECEM 11/3 TEKRAR BİR KONTROL EDERMİSİNİZ. YANİ 10/1 DEĞİL 11/3 OLMASI LAZIM. EDİTÖR ARKADAŞLAR TEKRAR KONTROL EDERSE YANLIŞLIK VARSA DÜZELTELİM.

  2. BEN ANADOLU MESLEK LİSESİNİ HAZIRLIK DAHİL 4 YILDA BİTİRDİM. DİPLOMAMDA 4 YIL YAZIYOR. MEMURLUĞA 12/3’TEN BAŞLATILDIM. ANCAK İŞYERİMDE BAZI ARKADAŞLARDA GÖRDÜĞÜM KADARIYLA MESLEK LİSESİ 3 YILLIĞI BİTİRENLERİ 11/1’DEN BAŞLATMIŞLAR. ONLARINKİ Mİ YANLIŞ BENİMKİ Mİ?AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.

  3. ben sağlık meslek lisesini 4 yılda bitirdim ve 2013 de atandım 11/1 olan derecemi 12/3 e düşürmüşler bunun nedeni ne olabilir? cevaplarsanız sevinirim .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir