Paramedik Bölümüne Herkes Başvurabilecek

ÖSYS 2011 yılı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı

2011-ÖSYS tercih işlemleri, 25 Temmuz 2011 tarihinde başladı ve 5 Ağustos 2011 tarihi saat 17.00’de sona erecektir.

Bu yıl her zamankinden farklı olan Acil Tıp Teknikerliği (paramedik) bölümüne acil tıp teknisyenliği bölümü dışındaki bölümlerin de sınavsız geçişten yararlarak bu bölümü tercih edebileceğidir.

Alttaki tabloda, 2547 Sayılı Kanun’un 45. Maddesine 4702 Sayılı Kanun’la eklenen e bendi uyarınca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının hangi (mavi renkli) alanlarından mezun olanların önlisans programlarından hangilerine (siyah renkli) Sınavsız Geçişle yerleştirilecekleri gösterilmiştir.

İşte O tablo

Yukarıdaki tabloda mavi yazıyla yazılmış bölümler İlk ve Acil Yardım bölümlerini tercih edebilecektir.

Ösym’nin neden böyle bir şey yaptığı anlaşılır gibi değildir.

Ülkemizde mezun durumda bulunan 40 binden fazla acil tıp teknisyeni bulunmaktadır.  Paramedik bölümü ise sadece yılda 1000 mezun verebilmektedir. Yani Acil tıp teknisyenleri, önlisans paramedik bölümlerini zaten doldurmaktadır.

Bu kadar çok fazla acil tıp teknisyeni mezun varken paramediklik bölümünü ebe, hemşire,sağlık memurluğu vs. ve laborantların bile bu bölümleri tercih edebilmesinin sebebi nedir?

MediHaber

“Paramedik Bölümüne Herkes Başvurabilecek” üzerine 89 yorum

 1. yok canim bunlar harbiden siyirmis,ulan bi dunya att var bekleyen kisa bi egitimden sonra al att leri paramedik olarak,bu kadar beyinsizlik olmaz ya

 2. sanırm bunu AB ye uyum süreci için yapıyorlar saglık meslek liseleri kaldrılack ondandr diye düşünüyorum..

  1. sağlık meslek liselerinide asla kapatmazlar diplomalı vasıflı işsizler herzaman işlerine gelir.kapanacak olan hemşirelik bölümü.diğer bölümler devam.

 3. Bu durum kabul edilecek gibi değil !!! att lere yapılan büyük haksızlık… labaratuvar tenisyeni, yaşlılık teknisyeni mezunları 2 yıllık eğitim ile nasılda 112 lerde sorumlu olup hayat kurtaracak!!! att ler boşuna mı 4 yıl okudu… tüm meslektaşlarımı protestoya davet ediyorum… artık yeter gayr-ı !!!

  1. bende aynı düşüncedeyim ve bunu engellemek için facebookta bir grup açtım ‘ATT olmayan biri AABT olamaz ! ‘ diye beklerim sizi ve sizin gibi bu konuya tepkili olanları. sadece grup açmakla kalmadım çeşitli çalışmalarımda mevcut gruptan öğrenebilirsiniz…

  2. siz hasta ve yaşlı bölümünün nasıl bi bölüm olduğunu biliyo musunuzda böyle konuşuyosunuz? sanıyo musunuz ki biz sağlık eğitimi almiyoruz veya ilk ve acil yardım dersleri görmüyoruz? emin olun temelimiz sizden daha iyi…..ayrıca hiç bir sağlık eğitimi almadığımızda sizin gibi bilmeyenler tarafından sılça söyleniyor. sizce sağlık eğitimi almayan veya temeli sağlam olmayan kişileri paramedik bölümüne alırlar mı ? siz resmen küçük gördüğünüz kişileri kendinize rakip görüyorsunuz ve korkuyosunuz. bizim kadar sizde çalışın diploma notunuzdan alın 90-95 bizim yerimize siz kazanın.bişey daha söyleyim 2012 de hasta ve yaşlı hzmtlri bölümünden mezun olan 12 kişilik sınıfın 9 kişisi hacettepe paramedik bölümünde 3 kişi ise gazi üni.paramedikte. ayrıca bu işler sizin demenizle hallolmaz bunlar bize tanınmış haklar ve biz bilinçli öğrenciler olduğumuz için çalışıp kazanmaya devam edeceğiz darısı sizin başınıza

   1. saçma saçma konuşma sağlık meslek liseleri neler görüyo haberin var mı ?? 2 sene staj görüyoruz biz nasıl bizimle eşdeğer olabilirsiniz ki !! diploma puanımızın yüksek olmamasının sebebi derslerimizin çok zor olması. ben hemşirelik bölümü okuyorum gördüğüm cerrahi dahiliye farmakoloji epidemiyoloji ve istatistik mikrobiyoloji vs vs araştır ! ne kadar zor olduğunu öğren öyle konuş. öyle olmasaydı aramızda puan farkı olmazdı mantıken. bunları kafadan yazmıyorum ben git arastır !

    1. madem bizden üstünsünüz o kadar zor dersleriniz var hakkını vererek okuyun okuduğunuz bölümü. kazanmakla olmuyo okumak gerekiyo o bölümü bilmem anlatabildim mi. 2 sene staja gidiyosunuz biliyorum çok hemşire arkadaşım var sizin gibi hemşirelikleri sadece lafta. ben zaten kendi bölümümü bile bile seçtim üniversiteyi garantilemek için öylede gözüküyo zaten. sizin diploma notunuz bilmem ne dersleriniz beni ilgilendirmez ben üniversiteye bakarım. sende şunu araştır çünkü bilmediğin ortada hasta ve yaşlı bölümü nasıl bir bölüm ,geleceği nasıl,hangi dersler veriliyo bide üniversiteye hangi bölümün mezunlarını daha çok alıyolar araştır bana geri dönersin .

     1. bu geçiş hakkı hala devam ediyo mu a yeni kazandım bu sene yaşlı bakımı bolumunu bilgilendirirseniz sevinirim:D

   2. gamzecim sn hasta ve yaşlı bakımı bölümünden mi mezunsun ?? bilgin varsa bna biraz yardımcı olursan sevinirim bu bölüm bitince ünivde paramediği okumak için sınava girdin mi ??

    1. canm ben son sınıfa geçtim mezun değilim ama ablam da hasta ve yaşlı hizm. böl. mezunu şuan hacettepe üni. paramedik okuyo . bizim paramedik bölümüne yatay geçiş hakkımız var o yüzden sınava girmemize gerek bile yok. çünkü liseden aldığın diploma notuna bakıyolar eğer diploma notun yeterliyse kazanırsın ama sağlık meslek lisesi mezunu veya hasta ve yaşlı hiz. böl. mezunu değilsen en az ygs-2 den 350-450 puan alman gerekiyo

     1. ben paramedik öğrencisiyim bizde de hasta ve yaşlı bakım var.ama damar yolu açmasını ve anatomiye dail hiç bilgisi olmayan ve derslerden geçemeyen ya da çok çalışıp da öğrenmeyle alakası olmayan böyle paramedik adaylarına biz insanları hatta en yakınlarımızı nasıl emanet edecez. biz 4 yıl acil sağlık üzerine eğitim aldıktan sonra 2 yıl paramedik okuyoruz onlar için ise 2 yıllık eğitim yeterli olur mu sizce.

     2. gamzecim paramedikten mezun olduktan sonra direk att mesleğine başlıyonmu yoksa kpssye girip atanmayı bekliyon eger kazanamazsan özel bi şirkete girdiğinde hasta ve yaşlı bakımı mesleği olarakmı yoksa att mesleği olarakmı bu arada gerçekten liseden mezun olduktan sonra paramediğe sınavsız alıyollarmı yoksa biz mi gidip müraccat edicez beni aydınlatırsan memnun olurum canım

   3. gamze mrb ben bayaği bi geç gördüm yorumları ama beni bilgilendirir misiniz.paremedicliğe yatay geçiş nasıl yapılıyo.bende yaşlı bakım mezunuyum.ve her bölumun geçiş yaptığını ogrendim bilgilendirirseniz çok sevinirirm..

 4. İnanamıyorum!!! İnanılacak gibi değil… nasıl hayvan sağlığı okuyan biri paramedik olacak? nasıl labaratuvar att ile aynı hakkı kullanarak paramedik olacak ? ebelik okuyan biri nasıl da iki yıl eğitim aldıktan sonra 112 istasyonlarında sorumlu bir şekilde haYat kurtarıcak?
  -Şu An bir paramedik öğrencisi olarak bu yapılan ”DeNGeSiZLiĞi” SeRT BiR şekilde kınıyor , bu yanınıza kalmayacak diyorum!!! Millet artık sesini duyurmalı bu uygulamadan sonra…

  1. 96-97 yıllarında da veterineri de,basın yayıncısı da,biyoloğu da yani 4 yıllık lisans mezunu olan herkes sınıf öğretmeni olmuştu hem de sınavsız,şartsız…biz böyle böyle formasyonu yani eğitimden bihaber olanlara çocuklarımızı,geleceğimizi emanet ettik 🙁 gerisi için söze hacet yok

 5. ebelik yada hemşirelik bitrien biri neden att olmak istesinki.saçma.ama diğer bölümler için bişiy diyemicem ama paramediklere haksızlık olucak kanısındayım

 6. lanet olsun bu uygulamaya. üniversite de paramedik bölümü okumamızın ne anlamı kaldı ya. insanı çileden çıkarıyor bu ne demek ya. atanamayan diğer bölümlerdeki insanlar kesinlikle bu uygulamaya balıklama atlayacaklardır. boşuna att okumuşuz meğer. LANET OLSUN …

 7. yapılan her olaya susmak… herseye iş tir devlettır mantıgı ıle yaklasmak…bı cok att kendı alanlarında uzamnlaşması varken bı labarantın paramedıc olması? bunu cıkaranlar hıc mı dusunmuolar ? bırgun acıl vaka olabıleceklerını? kendılerını nasıl bı ebeye labıranta emanet edebılırler elbette onlarda meslektaslarımız ama bı paramedic nasıl labarantlıgı bı labarant kadr , bı ebelıgı bı ebe kadar ıyı yapamıcak.. bı labaranta ve bı ebede ilk ve acil yardımı att kadar sahıplenemez ? soruyorum bunu getırenlere sıze alannda egitim almıs 6 senlık bı saglıkcnın mı yoksa bu konuda egıtım almıs 2 senlık bı sağlıkcnn mı mudaale etmesını ıstersınız?

  1. Yaa tamam kaygılarınızı ve verdiğiniz emeklere saygım var ama buradaki bir arkadaşın sözleri beni çileden çıkarttı 6 senelik çalışan beklide işinin ehli bir insan değil kendini yetiştirememiş olamazmı o 2 senelik bilgiye sahip insan ondan iyiyse o zaman ne olacak kısacası düz mantık sağlıkta işlemez

   1. Arkadaşlar neden bu kadar tepki veriyorsunuz ki? Havadan kalkıpta att olmayacaklar yaa.İki yıl dolu dolu eğitimi neden hafife alıyorsunuz ki? Belkide lise eğitimi almış arkadaşlarımızdan üniversite eğitimini aldığında daha donanımlı hale gelmeyeceğinin garantisini kim verebilir?
    Bende çok büyük yanılgı içerisindesiniz. Ben eğitimi heleki üniversite eğitimini hem önemsiyor hem de şiddetle destekliyorum.

 8. arkadaşlar bu kadar sığ düşünmeyin.normail lise mezunu birisi iş kesin gözü ile bakarak iyi pau alıp sadece 2 yıllık eğitimle paramedik ünvanı alabiliyorsa sağlık messlek lisesi mezunu olan herkeste kaydolabilir mantığı var burada.ben sağlık memuruyum sağlık sisteminde iş yürüsün ne şekilde yürürse yürüsün mantığı var.ebe hemşire veya sağlık memuru bakanlığın asıl yardımcı sağlık personeli onun için bu bölümler sadece lisans mezunu olması AB kriteri.sağlık meslek liselerinide asla kapatmazlar diplomalı vasıflı işsizler herzaman işlerine gelir.

 9. BİR PARAMEDİK OLARAK . BÖYLE BİR SAÇMALIK OLAMAZ . BİR SÜRÜ ACİL TIP TEKNİSYENİ ARKADAŞIMIZ BU BÖLÜMÜ OKUYAMIYORKEN TUTUP BİR SAĞLIK MESLEK BÖLÜMLERİNİ PARAMEDİKLİĞE ÖNCELİK VERMEK ”HIRSIZLIKTIR”. ATT ARKADAŞLARIMIZIN HAKLARINI ÇALIYORSUNUZ ! HIRSIZLIK YAPIYORSUNUZ .

  1. zaten millet ( ösym )işini gücünü bırakmış arkadaşım ne doğruki bu yaptıkları doğru olsun ben ATT olarak bende dahil ezilen diğer meslektaşlarımın sonunu,sonumuzu iyi görmüyorum yazık…bi çözümü varsa da buyrun hep beraber koyalım ortaya

 10. Kim bilir hangi milletvekili yakını Sağlık Meslek Lisesinde okuyorda Paramedik olmak istiyor ! BÖYLE BİR SAÇMALIK YOK .

 11. Acil Tıp Teknisyeni bölümünü bitirenler neden paramedik olur ki diye soranlar vardı. Buyrun efendim şimdi buna anlam verinde görelim. Saçmalık diz boyu.. Böyle iş görülmedi. ATT’lerin bir çoğu durumdan habersiz.

 12. Biz bir tıbbı sekreter olarak yılardır bunun mucadelesını verıyoruz hastanelerde bızım yerımıze bılgısayar belgesı olanları çalıştırıyorlar.Aynı durum şimdi att lere yarın tum sağlık çalışanlarına bızler boyle susdukça daha neler olacak neler yarın oburgun duz lıse mezunlarına 6 aylık egıtım verıp sağlıkçı yapacaklar yapmazsalar bende neyımmm

 13. ARKADASLAR BUNLAR DAHA BASLANGIZ BUNLAR SIMDI GELECEKTEKI YAPILACAK İŞLERIN TEMELI ..BUNDAN SONRA SAĞLIK MESLEK LISELERININ YERINE DIGER BUTUN LISELERDEN ALIM YAPILACAK

 14. türkiyede bi zamanlar ambulanslar cenaze taşıyordu bu yeni sistemle tekrar eski uygulamaya mı dönülmek isteniyor… ya sağlık lisesinden mezun olan arkadaşlar ne yapacak onlarada elektrik yada inşaat yada mobilya teknikerliği mi okutulacak… türkiyede eğitim sistemi ancak bu kadar olur… bari bölümü 4 yıla çıkarın da ordan mezun olanlar bişeyler öğrenebilsin yada paramedik yetkileri kısıtlansın….

 15. insan sağlığının bu kadar önem verildiği bir ülkede yaşıyoruz ilk müdahalenin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen bir zihniyet yoldan geçeni çevirip eline diploma verip acil hizmete sunubiliyorsa bu artık sözün bittiği yerdir….

 16. bu ülkede hiç birşey yerli yerinde yapılmıyor 112 ye koyduğunuz bilgisiz insanlar yüzünden bugün bu kadar ölüm oluyor özel üniversitelerden bir alay…. mezun oluyor artk uyan ülke elden gidiyor !

 17. Ben yaklaşık 2 yıl 112 de Doktor olarak çalıştım gerçekten Paramedik arkadaşlar çok iyi ve bilgililer TUS sürecinde bir çok müdahaleyi onlardan öğrendim pratikte. Sağlık Bakanlığının en güzel uylaması bence 112 de Doktor yerine Paramedik bulundurması. Bir çok muhabbetimizde bu kadar bilgiyi 2 yılda nasıl aldınız dediğimde hocam biz 4 yıl att 2 yıl prm eğitimi toplamda acil eğitimimiz 6 yıl dediler ve üniversitede 4 yıllık eğitimi 2 yıl olarak sıkıştırılmış olduğunu gördüm şaşırdım.

 18. böyle adeletsizlik böle haysiyetsizlik anca bu ülkede olur biz eşşek gibi boşuna sağlık meslek lisesini okuyup kazandık enayimiyiz biz bzm yerimize nasıl olurda başkaları alınır işten anlamayan adamı alırsınz ya bu nedir böyle bunu yapanların anne babası yokmu bigün onlarn başına kötü bşe gelmeyecekmi işte o zmn kafanızı duvarlara vurmanızdan başka bşe temenni etmiorz sizi allaha havale ediorz öbür dünyada ellermz yakanızda olacak!!!

 19. Arkadaşlar tepkinizi anlıyorum ve çok haklı buluyorum.Ama aklıma iki soru takılyor.1.si Acil Tıp Teknisyenlerine diğerlerine göre öncelik sağlanıyor mu?Yani bir hemşirelik bölümü mezunuyla, acil tıp teknisyeni aynı anda paramedik bölümünü tercih etse hangisinin sınavsız geçişte önceliği olacak,bunu neye göre belirleyecek?
  2. olarakta acaba paramedik bölümünde öğrenci açığı varda o açığımı doldurmaya çalışıyor?

  1. ATT lere öncelik var evet paramediklik bölümü konusunda arkadaşım… neden ? çünkü biz ATT bölümü mezunlarının sınavsız geçiş yapabileceği bölümlerden biriside paramediklik ama hemşirelik bölümü mezunlarında böyle bir olay yok…acaba lı arkadaşıma itafen :))

 20. arkadaş ben anlamıyorum 4 yıl att ol paramediclik için bekle ama adamlar ticaret meslek lisesi mezunu hop paramediklikte ilk sırada böyle saçmalık görmedim ben be

  1. bu sözlerine cevap veremeden geçemicem seni tebrik ederim arkadas bu düşüncelerin için… sen gibi düşünüyor eminim diğer dört yıllık lise mezunu arkadaslarda 😉 haksızlık ortada zaten fazla söze gerek yok

 21. sağlık meselk lisesini okuyan biçok mal beyin bilinçsiz ve aptal bir kafa yapısına sahiptir. orta okuldan mezun olup okumak istemeyen biçok salak öğrenci aileleri tarafından zorla sağlık meslek lisesine gönderiliyor ve o aptallar mezun olduklarında direkt olarak iişe başlıyor en tembelinden en çalışkanına… bu en büyük haksızlıktır. paramedik bölümünü üniversitede okuyan biri ise ygs 2 puan türünden ancak ve ancak 430 dan fazla puan alarak bu bölüme yerleşebiliyor. ve bu puanı yapabilen öğrenci de sağlık meslek lisesinde okuyan o mal beyinli aptal öğrencilerden bin kat daha çalışkan ve daha verimli oluyor. lütfen olaya bu yönüyle bakalım gerizekalı mallar.. !!

  1. çok doğru. düz lisede okuyup da bir çok yeri tercih etme hakkı varken bir insan ille de böyle bir bölüm istiyorsa ve şansının çok düşük olmasına rağmen kısacası herşeye rağmen bu bölümü istiyorsa 2 yılda eminim ki öncesinde dört yıl eğitim almış insanın bile yapamayacı şeyleri yapabilecek bir azimle en iyisi bile olur diyorum. . insan sağlığını iki yıl eğitim almış bir insana mı emanet edecekler diyen arkadaşlara da burdan söylüyorum ki 14 yaşında neyi tercih ettiğinin bile farkında olmadan aldığı eğitime mi güvenip de insan sağlığını onlara emanet diyorlar ben de bunu anlamıyorum.

  2. akıllı arkadasım :))) ben bir ATT yim bilmediğin olaylara fazla muhalefet takılma istersen sen :))) he eğer yorum yapıyorsan bu konuda daha sağlam bir kaynak bulmalısın ki öyle çıkmalısın bizim karşımıza ben böle düşünüyorum sayın arkadasım :))) biz boşuna mı sağlık okuduk kısa yoldan meslek sahibi olmanın nesi kötü sana soruyorum bigün senin kardeşin yakınında tercih edebilir kısa yoldan meslek sahibi olmayı emin ol gidişat bunu gösteriyo akıllı arkadaşım:))

  3. hadi ordan ya. SBS ye girip bir anadolu veya fen lisesine girebilecek puan alamayan ve düz liseye giden öğrencilerden mi bahsediyorsunuz. 2 yılda azimle işini iyi yapacak olanlar…… bırakın bahane aramayın. Gidip düz lisede hiç amacsızca geleceğinizde ne yapacağınızı bilmeden okuyun, sonra gelin 2 yılda , Sağlık Meslek lisesinde 4 yıl nerdeyse tıp fakultesinde (üniversitede) görülen bir çok dersi öğrenmeye çalışan bir öğrenci grubuna çamur atın. o 14 yaşında neyi tercih ettiğini bilmediğini düşündüğün hemşirelerin, att lerin, ebelerin kısacası sağlıkçıların elindesin bunu unutma. Gidebilecek yeri kalmayan 2 yılda belki kurtarırım diyen lise mezunları tercih ediyorlar bence.Unutma O sağlıkçıların okulları Anadolu Sağlık Meslek Lisesi diye geçiyor. Herhnagi bir düz lise diye geçmiyor. Puanıda 400 un üstünde aldılar o mal dediklerin. (iade ediyorum o arkadaşa tabiki ) Ucuzcular. .

  4. çok doğru saglık meslek lilerin hepsi bedavadan adam oluyor….. lise mezunları bile bir öğretmenden çok maaş alıyorlar bu düzene bir dur DEMEK GEREKK ARTIKKK…..

 22. ATT ve PARAMEDİK arkadaşlar yorumlarınızdan ötürü sizleri kınıyorum.6 yıllık 112 hemşiresiyim.istasyona atandığım zaman hiçbiriniz yoktunuz.ben bu işi yapamam demedim ve sizler geldiniz nöbet sistemine geçtik yanıma gelen att arkadaş damaryolu açmasını dahi bilmiyordu.görevdeki ilk dmy bende açtı.şimdi sizler yokken soruyorum size (att ve prmtk.) acil hizmetlerini kimler yürütüyordu.TÜRKİYE deki acil hizmetler sizlerlemi doğdu…yıllardır bu işi yapan biz hemşirelere biraz haksızlık etmiyor musunuz… bende 4 yıllık lise bitirdim benden fazla lise de ne gördünüz de 2 yıllığa geçmemizi kınıyorsunuz…yıllardır sağlığın yükünü omuzlarında taşıyan hemşire ebe sağlık memuru gibi mesleklere sırf sizlere att ve prmtk dendi diye sırt çeviriyorsunz.UNUTMAYALIM İŞİMİZ SAĞLIK…

 23. bn bazılarına katılmıyorum ösymye tesk ederım bnde paramedık adayıyım herkes okusun ıstedgı yere ulassın brıbrınzle ugrasmayın bnce mllet aya cıkmıs sz greksz ıslerle ugrasmaktasınız olmaz byle kmse kmsenın ekmegyle oynamasın herkesın yıyeblecegı rızıkı verırı mevlam inss hyrlısı..

 24. kesinlikle size katılıyorum düz lise mezunu paramedikler çok başarılılar bana göre.. sağlık meslekte okuyup boş mezun olanlar da var çoğu sadece hastayı taşıyor bence..paramedik=şef ister düz ister hasta bakımı ister laboratuvar fark etmez üniversiteye girip paramediklik diplomasını almışsa paramediktir olay budur…alamazsa da diplomayı ona buna tepki göstermesin bence tepki göstereceğine üniversiteye girip onlarda alsın diplomayı bu kadar sorun etmesinler kendilerine ..

 25. arkadaşlar benim ögrenmek istediğim sağlık meslek lisesini bitiren (hemşirelik) bir bayan ve 163 boyunda diploma notu 88 ortalama ile parmediğe gidebilirmi

 26. ÖSYM’yi aradım arkadaşlar. Böyle bir şeyin söz konusu dahi olmadığını söylediler. Gerçek bilgiler için ÖSYM’yi aramanızı tavsiye ederim.

 27. bende hasta bakımından mezunum . ve benım puanlarım attlerden daha yuksek .
  4 yıl egıtım almıs dıyorsunuz . o zaman bunlar neden pansuman dahı yapmaktan aciz insanlar . ilaç isimlerini nile bılmyıolar . bız attyız dıyıp hayat kurtarcaz dıyosunuz bu ınsanlarda aynı amac ıcın bu bolume gelıyolar ve herseyın farkındalar . sizin beynını bır seye odaklan mıs sadece . hasta bakımından vs. paramedık olmaz dıye emın olun attlerı gecebılcek kadar dahı olsa bızde bılıyoruz . o kadar da kucuk gormeyın bazı seylerı sıın hasta bakım ebelık hemsırelık s. dıye kucumsedıgınız ınsanlar gun gelır sızden daha ıyı paramedık olur . ınsan hayatıyla oynuyorlar dıyorsunuz ekıp işi degıl mı bu . sızın gıbı attler olmucak mı ambulansta o zaman konustugunuz kadar da acıl bakım yaparsınız ordan burdan atması degıl o .

   1. kimse kimseye çok bilmişlik taslamasın bence hasta bakıcı arkdaşım var yatak dürmekten 100 90 notlar alıyo akşama kadar tavla oynuyor biz meslek kitabıni geceler boyu öğrenmeye çalışıyoruz ayrıcı hocalar 44,50 den öğrenci bırakıyo 4 sene heryerimizi yırtıyoruz paremedik olmak için ama hasta bakıcılara yüksek not verdikleri için bize kontenjan kalmıyo kimseyede paremedik olamazsın yapamazsın demiyoruz herkes olsun ama bizimde hakkımız yenmesin bizi alsınlar attler kendi bölümünü okusun ..

    1. kimsenin hasta bakım elemanlarına yüksek not verdiği felan yok nerden çıkarıyosuz anlamıyorumisiz .tembelseniz biz napalım. sahip olmanız gereken en temel bilgilerden 44,50 alıyosanız hiç okumayın daha iyi. neyseki att yerine hasta ve yaşlı mezunları daha çok alınıyor da paramedik bölümüne hastaların hayatı kurtuluyo.

 28. boş boş konusmayin arkadaslar ozaman duz liseden cikan adam tip okumasin veyada muhendislik okumasin teknik liseler bosunami adam zeki ise senden yuksek puani varsa girer ve senin ögrendin eğitimi senden daha kisa surede ogrenir bu arada lisedeyken cogulari ogretmeni bile takmiyordu simdi adam olmuslar.

 29. Buraya kadar ebe-hemşire-sağlık memuru (toplum sağlığı) att varken paramedik olamaz olmamalı diye bir yerlerini yırtan meslektaşlarım, yıl 1994 ACIL Serviste cankurtaran nöbeti tutmaya başladım, yıl 2013 112 de çalışmaya devam ediyorum, Allah kısmet ederse de okula da gider eskiden normal olarak yapabildiğim hareketleri tekrar yapabilmem için gerekli evrakı alıp işime devam etmeyi düşünüyorum, çünkü ben işimi seviyorum. bu kadar kabaranlar, eğer ki attlik olmasaydı meslek ne olurdu?? ne bölümü vardı bu işlere bakan.herkes işine baksın, ama şu var ki sağlık alanı dışından gelen birinin bu işlere vakıf olabilme işi çok saçma.hatta laborant yada röntgen tek. ileri ilk yardım nasıl uygular?? öğrenir eyvallah ama öğrenmek değil işin özü soğuk kanlı olup öğrendiğini uygulamak mühim olan…neyse işin özü budur arkadaşlar, tüm 112 çalışanlarına kolaylıklar dilerim, Allah hepimizi korusun…

 30. şimdi sadece saglık lisesi mezunlarımı giriyo bu bölüme yoksa diger lise mezzunlarıda giriyomu iyi bi puan alınırsa girilebilirmi

 31. ya bi saçmalamayın ya hepimizin bu sınava gırıp 112 de calsmaya hakkı oldgunu soyluyrlar neden degerlendırmeyelım sıze ozel deıl ya bu meslek demek kı bunu soyleyenın var bı derdı

 32. antalyada okuyorum ve bir att öğrencisiyim hepmizin hayali paremedik olmak böyle bir eğitim sistemi saçmalığı olamaz kimsenin bizim hayalleremizi elimizden almaya hakkı yok elimden geldiği kadar mücadele edicem bütün sağlık çalışanlarına sonsuz saygım var ama ilk kendi bölümündeki öğrencileri yerleştirsinler ondan sonra kalan kontenjanla diğer bu mesleği okumak isteyenler girsin kimsenin bize özel meslek yapmasınada gerek yok hakettiğimiz yeri okumalıyız eğer ben paremedik olamıcaksam başkalarıda benim hakkımı elimden alamaz eğerki okumak isteyen varsa girer att bölümüne 4 sene biz nasıl okuysak oda okur oda paremedik olur ..biz nasıl ağır dersler yada kolay derslerden sınavlara giriyosak başkalarıda girmeli.

 33. paramediklik bambaşka birşey ama ben hemşireyim karşımda çok engel var ama ben başaracam ve PARAMEDİK olucam:)B

 34. Paramediklik bambaşka birşey ama ben Hemşireyim Paramediklik için karşımda o kadar çok engel var ki ve kimse benim Paramedik olacağıma inanmıyor ama ben Paramedik olacağm:)Mesleğinizin kıymetini bilmeniz dileğiyle:)<3

 35. biz att son sınıf öğrencileriyiz kesinlikle bu uygulama ortadan kalkmalı! Tüm sınıf arkadaşlarımız kendi bölümlerinde yükselemeyeceklerinden korkuyolar nolur biri bu konunun üzerinde dursun .
  6 yıl kendi bölümünü okuyan bilincli attler ve paramedikler yetişşin sadece 2 yıl ilk ve acil yardım okumakla bu türkiyedeki hastalar kurtulmaz .
  lütfen önümüzü açsınlar!!!!
  Madem çok istiyorlardı en basta att lik okusalardı! Labaratuvardan paramedıge gecenlerı yaz stajında gördük acılde aval aval dolanıyorlardı serum bır elde serum setı bır elde! Böyle saçmalık olamaz.Bu konuya bır el atılmalı!!

 36. Ben bir laborant.Mesleğimin getirdi sağlık bilgisini biliyorum.ATT arkadaşlar 70 ile atanırken ben 78 puanla ATANAMIYORUM.Nerde kaldı adalet ? Hani burda adalet istiyorsunuz ya sesiniz buna niye çıkmıyor ? Herkes kendi mesleğinde yürüsün eyvallah ona bir lafımızda yok da ben kendi mesleğimde yürüyemiyorsam değiştireyim daha iyi.Zaten SML Çıkışlı arkadaşlar ilk 2 yıl derslerde ne görüyorlarda bu kadar büyütüyorlar biz 4 yıl okuduk diye ? Ulan stajda 3 ve 4.sınıfta hepinizin elleri titremiyor muydu ? Yapmayın allasen.Zaten çalışıyorsunuz 1 gün yatıyorsunuz 3 gün tatil.Olsa olsa 4-5 vaka anca.İstasyona değil lafım tabi.Biz kocaman bir sağlık ailesiyiz.Siz ne kadar ilk yardım biliyorsanız hemşire de laborant da ebe de aynı ilk yardımı öğreniyor emin olun.

 37. Sen 4 yıl Hemşirelik veya başka bir bölüm oku sonra 2 yıl İlk ve Acil yardım bölümünü okuyup kendini Paramedic san ? Burda 6 yıl bu işi en iyi sekilde ogrenenler dururken…

 38. bende ticaret lisesi mezunu olacağım ve paramedik olmayı istiyorum bu yüzden de seneye dershaneye gidip yüksek bir puan ile alınmayı istiyorum evet attler benden daha tecrübeli olur ben buna katılıyorum ancak ben severek yapabilirim ve azmederek isteyerek iyi bir iş çıkarabilirim unutmayın ki sizde staja başladığınızda elleriniz titriyordu heyecandan eğer devlet iki yıllık eğitimi yeterli görüyorsa vardır bir bildiği sonuçta buna kafasına göre karar vermiyor belli bir gerekçeler vardır att de yüksek puan alsın düz lise mezunu yerine geçemesin

 39. arkadaşlar yaşlı bkımı yeni kazandım ne tür imkanlar sağlanıyo bize yatay geçiş olarak ve hemşirelik okumak istesek kaç yıl okuyacaz bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim ……ii günler:D

 40. saçma saçma konuşuyosunuz ama artık beni çileden çıkarttınız .olmak isteyen nice öğrenci olamıyo. hani bi yandan siz de haklısınız okumanıza büyükkkkkkkkkkkk saygı duyuyorum ama anlıyış gösterin.ne olursunuz…….

 41. bende anadolu lisesi mezunuyum. okul ayrımı yapmayalım …………….sadece kendimizi düşünmemeliyiz.

 42. Selam ben acik lise mezun uyum paramedik okumak istiyorum bu bolume girişte yaş ve boy siniri varmi ben 24 yasindayim başvuruyapabilirmiyim

 43. tıbbi sekreterlerde bu bölüme gidebilir mi .? bi ayrıcalık varmı düz liselere oranla. sonuçta SML çıkışlı

  1. ben hasta ve yaslı bakım bolumundeyım osym nın bole bır bolume gecıs hakkı verdıgıne gore bı bıldıgı vardr degıl mı ve kımse bırsey bılmeden bu bolume gecıs yapmaz korkayın ve bırakın herkes kendı ıstedıgını yapsın sızene

 44. Arkadaslar ben suan anadolu teknık lısesınde okuyorum ygs 2 den 195 aldım okul puanıyla 230 falan olucak ozelden paramedıklık okumak ıstıyorum mumkun mu ?

 45. Arkadaşlar. burada okuduğum bu gereksiz tartışmaya bir son nokta koymam gerek diye dusundum. kimse ama hiçkimse bu işi şunlar yapabilir,bunlar yapamaz diye bir tutum içlne giremez, çunku bu mesleği ne kadar yapabileceğiniz sevginizle ve verdiğiniz emekle alakalıdır. Aynı zamanda sağlık meslek liselerinin verdiği olgunluk inkar edilemez. içinizdeki sağlık mesleğe duyduğunuz gizli hayranlığı anlıyorum ama biraz realist olmak gerek. Siz kız meslek liselerinde gordum sandığınız sağlık dersi ne kadar sağlıksa artık biz onun kaç katını goruyoruz. burada sizinle sağlık mesleğn sizden daha onde olduğunu tartışmaya bile girmem. kısacası arkadaşlar işiniz zor hele okuduğunuz,bolum paramedikse iki kat daha zor çok çalışmalısınız sağlık mesleği kuçumsemek yerine. Herkese meslek hayatında başarılar..

 46. Hah bune sacma tartismadir boyle.Yok efendim bizden baska kmse paramedik olamaz biz 6yil egitim gorduk ulan 6 yil egitim olan doktor oluyo ben.Saglik meslekte 3 yil egitim aliyosun universitede aldigin egitimi tekrar ediyosun.Sen tekrar ediyon brn bastan ogreniyom tek fark yok.Millet paramedic olmsk icin 400-450 puan aliyo ona rağmen giremiyo cünki bütün kontenjsnlari dolduruyosunuz hala laf yapiyosunuz.Ben giderim kardesim duz lisedrn mezun olurum ygs dende alirim 240-250 sonra gider ozrl universitede okurum aslanlar gibi varmi bi diceniz .ve emin olun ben o yelegi aslanlar gibide sirtima takarim

  1. Hakan arkadaşım çok yanlış duşunuyosun bence ya da duşunemiyosun belkide. Nerden biliyosun bizim diğer liselere gidemeyip çareyi duz lisede bulduğumuzu? Bende bilirdim sağlık meslek lisesine gitmeyi. Tercihlere yazmadığım için gidemedim. Kontenjanım bile ayrılmıştı. O yaşlarda dışarıyı duşunemiyosun malesef. Eğer üniversitedeki gibi tercihleri değiştirme hakkım olsaydı emin ol ki değiştirir sizin gibi boş konuşan bir çok kişiyide geride bırakırdım. Bende meslek lisesine gittim meslek lisesi adı üstünde temel dersleri nerdeyse hiç görmüyosun. Bunların bana yeterli olmayacağını duşunup bende duz liseye gittim. Hatta tercihlerimde başka Bi okulu Bursa birincisi olarak kazanmıştım. Başından beri sağlık istediğim için duz liseye geçtim. Bilmem anlatabildim mi? Bu sene yaşlı bakımı bolumunu kazandım. Ben bu bölümden sadece fizyoterapi diyetisyenlik hemşirelik gibi mesleklere geçiş yapabileceğimi duşunurken ambulanstaki bi abi bana paramediğe geçiş yapabileceğimi söyledi. O abi bunu soyluyosa bu sizin geri kafalılığınızdandır. Hani diyosunuz ya 2 yıllık eğitimden ne olcak diye. Peki bu meslek lisesinde mezun olup direk iş hayatına atılanlar ameliyatlara istedikleri gibi giriyolar istedikleri bolumde çalışıyorlar onlar kaç yıllık eğitim alıyolar. Aaa pardon onlar ilkokulda sağlık eğitimi alıyolardı dimi. Onlara sesiniz çıkmaz bize gelip bu ötûyosunuz. Eğer bi insan o işi gerçekten cani gonulden istiyosa onunde hiç bir engel duramaz. Bunuda o kuçuk kafalarınıza yazın.

 47. Arkadaşlar öncelikle merhaba . Bu yorumları okuduğumda dershaneye gidiyordum ve okuduktan sonra hevesim kaçtı umudum kırıldı ve gerçekten çok istediğim bir meslekti ama yinede vazgeçmeyerek tercih ettim ilk tercihlerde yerlesemdim yine ikincisinde yazdım ve yerleştim ilk zamanlarda gerçekten çok zorlandım çok calistim att arkadaşlarım 1 calsitiysa brn 4 çalıştım ve cok skur öğrendim ve bol bol uygulama yaparak zamanımdan fedakarlık yaparak bol bol uygulama yaptım . Herşey istemekle çalışmkla oluyor suan ikinci sınıf oldum ve bir çok Att çıkışlı paramedik öğrencisiyle yan yana gelip konuştuğum da bilgi uygulama konusunda asagida olmuyorum çok şükür .. lütfen kimsenin hevesini kirmayalim ama bu mesleği dalgaya alan parası için atanmak için gelen insanlara göz yummamiz gerektiği anlamına gelmiyor gerçekten seven çalışan emek harcayan insanların işi bu lütfen lütfen kendi çıkarları için bu mesleği isteyenler böyle bi hata yapmasın lar ! Ve her zman önce Att lerin sonrada hemşireler in önceliği olduğunu düşünüyorum lisede ki emekleri için … Allah hepimize mesleğimizin hakkini verebilmeyi nasip etsin sağlıcakla ….

 48. Ve arkadaş lar suan Türkiyenin en iyi paramedik leri arasında, paramedik leri yetiştiren ,Att çıkışlı paramedik öğrencilerini eğiten paramedik derneğin de egitmenlik yapan o çok başarılı Paramedikler arasında düz lise li deyip istemediğiniz paramedik lerin sayısı fazla lütfen biraz arastirp konuşalım …

 49. merhaba ben bu yıl hemşirelikten mezun oluyorum.geçiş hakkımla paramedik yazacağım.gelme olasılığı var mı sizce.bulunduğum ilde bölüm yok o yüzden meteb dışı yeni yaptım.üniversitede bu yıl yeni açılankarı ve meteb dışlarını yazdım.öncelik attlerin mi peki.yardımcı olursanız sevinirim

 50. ya arakadsım soruyorum o ünversteye 2 yılık gıden arakadslara neden düz lise okunuz acaba baska okulmu bulamadınız yoksa orta okulda bsarısız olupta okular sızı kabulmu etmedi yer bulamaıyarak düz lise okuyup gecmıs 350 400 puan almıs orta ögretım ögrencısını cekıstırıyorsnuz ya yaptıgınız cok ayıp hata aptalık resmen böyle burda sacmalıyacagına
  calıasacaktın derslerıne alacaktın notunu yüksek secıcektın meselk okulunu konusmuyacaktın bos bos hakını yıyormus o senın beyınsızlıgındendır bence yerlesememıs meslek lısesıne gecmıs okumus duz lıse hala konusyor aptl

 51. Ya siz nasıl cahillersiniz bir tarafta 4 yıllık lise eğitimi var diğer tarafta ise 2 yıllık yüksek öğrenim var bilmem anlatabiliyormuyum sizi mallar.Bende üniversite mezunuyum paramedik kazandım ve bu sene başlıyorum 2 senede yalayıp yutacağım tüm bilgileri stajlarla kendimi geliştirmeye çalışacağım ama sizler okadar fitnesinizki artık liselerden ATT kaldırıldı ve siz ezik lise mezunu attler sağlık hizmetlisi olarak bizlere yardımcı olacaksınız ve hizmet edeceksiniz çünkü biz yükseköğrenim görüyoruz siz lise eğitimi isterseniz 8 sene okuyun adı üzerinde li-se.

  1. Helal sana Alp…aynen katılıyorum bende bu bölümü çoktan beri istiyorum sanki tıp okuyorlar ya 4 yıllık lise bölüm sahipleniyorlar 😛 Önemli olan hava atmak mı ya ,böyle bir bölüm varsa siz de yüksek alın maden 4 yıl boyunca akademik ve kültürel dersleri okuyup ygs den iyi bir puan alın ondan sonra gelin burda konuşun tabi herkes konuşur ,konuşmak kolay… Allah kimsenin emeğini boşa çıkarmasın 🙂

 52. Ben anadolu lisesi çıkışlıyım ve su an paramedikk bölümünden mezun oldum, devlet üniversite sinden mezun oldum ygs-2 den 379 aldım ve hatay mustafa kemalden mezun oldum kimsenin umutlarıni kırmayınn !!

 53. Alp katiliyorum sana… liseden mezun olup 17…18 yasinda ne ogreniyolarsa onunla kaliyolar… ama biz yuksek ogrenim goruyoruz…. yazik size att ler… 🙂

 54. 15yasindaki bir cocuk staj da ne gorecek 40 yasinda bir adama sonda atmayimi dogumhane bir cocugun dogumunu morgda olmus bir bedenimi trafik kazasinda parcalanmis bir bedenimi….gercekci olun 14 -15 yasindaki bir cocugun psikolojisi bunu gormeye sizce elverislimi…meslek liseleri tamamen kaldirilmali hep si ama hepsi cunku bir cocuk hayatiyla ilgili secimi o yasta saglikli yapamaz aileleri cevreleri yonlenddirme sonucu yapar sozde anadolu lise yapnaktansa uygulamayada gecin artik cok sacma ticaret meslek lisesi ticarete ozel sektore ekeman yetistiren bir lise saglik meslek saglik alaninda eleman yetistiren endustrimeskek sanayi alaninda elenan yetistiren lise kiz meslek ise arada kalmis halk egitim kurslarinin toplanip bir araya okul yapilmis hali pekiya muhasebe okumak isteyen genc belki saglik okumak istiyordu evin yakininda diye oliseye gitti maddi imkandan dolayi belki kiz meslek te okuyan arkadasim muhasebe istiyordu vb…bu sacmalik kalkmali artik aileleede su mantik adam kazanan diger liseyi okudugundada kazanir mantigi kat sayi okul puani nedir bilmeden 15 yasinda senin hayatini belirleyen aileler ve maddiyattan gonderemeyenler kisacasi ben bu sisteme karsiyim cunku lise senin hayatini belirledigib secim oluyormus ailemin zoruyla gittigim ticaret meslek lisesinde anladim onlar istedi muhasebeci oluyum ben agladim kazandigim halde gidemedigim saglikci olayim sonuc ikiside olamadim birakin gencler istedigi meslegi yapsin at yarisi gibi oss olmasin bir uretim olsun artik turkiyede ve insanlar sinavsiz isyedigi universiteye giderse ben buna inaniyorum daha iyi yerlerde olacagiz…daha uretken daha verimli saygilar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir