Taşeron Personele Kıdem Tazminatı ve Taban Ücret Geliyor

Hükümet yaklaşık 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı çalışma başlattı!

Yapılacak düzenlemelerin başında taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi ve taban ücret geliyor.

Hükümet çalışma hayatında ‘taşeron sistemine’ el atıyor. Yapılacak düzenleme ile yaklaşık 500 bin taşeron işçinin sosyal ve özlük haklarıyla ilgili tüm konularda düzenleme gerçekleştirilecek. Bu düzenlemelerin başında ise kıdem tazminatı hakkı, iş garantisi, asgari ücretin üzerinde ücret alma hakkı yer alıyor. 61. Hükümet, ilk icraatlarını çalışma ve sosyal güvenlik alanındaki reformlara ayırdı. Bu çerçevede, işsizlikle mücadele için istihdam paketi, kamu görevlilerinin ücretlerinin artırılması için toplu sözleşme hakkı ve kıdem tazminatı fonu oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Star Gazetesi’nin haberine göre, bu çalışmalar sırasında, büyük kısmı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 450-500 bin taşeron işçinin sorunlarına yönelik de düzenleme yapılması gündeme geldi. Bu nedenle, 15 yıldır çözülmeyen taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgili kapsamlı yasal düzenleme hazırlanması için çalışmalara başlandı.

Taşeron işçilerle ilgili yapılacak düzenleme, işçi ve işveren temsilcilerinin ortak çalışması sonucu hazırlanacak. Bu kapsamda, taşeron şirketlerin ve işçilerin karşılaştığı sorunlar araştırılıyor. Araştırmanın ardından da, taraflarla birlikte ortak metin hazırlanacak. Yapılacak düzenlemelerin başında ise taşeron işçilere kıdem tazminatı ödenmesi geliyor. Mevcut sistemde, taşeron firmalarda çalışan işçiler kayıt üzerinde her yıl işten çıkarılmış gösteriliyor. Böylece, kıdem tazminatı almalarının önüne geçiliyor. Kıdem tazminatının oluşturulması ile birlikte, bu sorun büyük ölçüde çözülecek. Taşeron işçilerin kıdem tazminatlarını da fon ödeyecek.

SEKTÖRLERE GÖRE TABAN ÜCRET
Taşeron işçilerle ilgili hazırlanacak pakette, kıdem tazminatının dışında maaşlar, sosyal haklar konularında da düzenleme yapılacak. Mevcut sistemde taşeron işçilere ağırlıklı olarak, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılıyor. Yeni dönemde, her sektör için taban ücret belirlenecek. Örneğin sağlık sektöründeki, ulaştırma sektöründeki ücretler farklı olacak. Yine işçilerin izinleri de yeniden düzenlenecek. Bunun yanında, taşeron işçilerin ücretlerinin geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara son vermek için de firmalara yönelik yaptırımlar uygulanacak. Örneğin, işçilerin ücretlerini geç ödeyen taşeron firmaların ihalelere girmeleri engellenecek.

YAPILACAK DÜZENLEMELER
Firmalara yönelik denetimler artacak Taşeron işçilerle ilgili yapılması planlanan düzenlemeler şöyle: – Taşeron işçiler de kıdem tazminatı alabilecekler. Bu sorun büyük ölçüde, kıdem tazminatı fonu ile çözülecek.

– Taşeron işçilerin alacağı ücretler sektörlere göre değişecek. Ücretler, kadrolu işçilerin seviyesine çıkabilecek.

– Taşeron firmalara yönelik denetimler artacak. Taşeron işçilerin ücretlerini ödemeyen veya geç ödeyen firmalara yaptırım uygulanacak. Bu tür firmaların kamu kurumlarının ihalelerine girmesi engellenecek.

– İzin ve diğer sosyal haklarla ilgili de düzenleme yapılacak. Bu haklar devlet garantisi altına alınacak. /Star

“Taşeron Personele Kıdem Tazminatı ve Taban Ücret Geliyor” üzerine 6 yorum

  1. Bence geç bile kalındı.Hastaneleri ayakta tutan şirket elamanları. Kadrolu kendi iş garantisi olduğu için çalışmadığı da oluyor ama şirket elamanları öyle mi?Biraz hakkını aradığında kapıyı gösteriyolar. Üç kişinin yaptığı işi şirket elamanı tek başına yapıyor. İnşallar güzel adımlar olur şirket elamanları için de biraz olsun rahat nefes alırlar.saygılar….

    1. Bismillahirrahmanirrahim ALLAH’ım bize yardım et Taşerondaki kardeşlerim hep sıkıntı her gece uykuları kaçar olmuş bizlerin suçu ne bizlerde biliriz yasak olan işleri yapmak ama devletimiz böyle bir davranış İNANI suç oarnını bile düşürecektir…saygılar (Mağdurumda mağdur )

  2. her sene girdi çıktı yapıp tazminatı baltalıyolardı askeri ücretle diplomalıları esir ediyolardı sosyal hakları yiyolardı daha bir çok negatiflik bence de geç kalınmış bişey bu ama bndan sonrası için şirket çalışanları için daha güzel olacak inş. herkese hayırlı uğurlu olsun..

  3. benim merak ettiğim konu sadece kamu kurumlarında çalışanlar mı yararlanacak bu düzenlemelerden yoksa bütün asgari ücretli çalışanlar mı.örneğin herhangi bir askeriye de çalışan bi temizlik şirketi elemanı da bu imkanlardan yararlanacak mı

  4. yok kardeşim yok hepsi yalan hepsi düzmece bunların..söylentilerden sonra tık yok unutuldu gitti.yazık bizlere ya bunlarda hiçmi allah korkusu yok.

  5. Çalışma ve sosyal gübenlik bakanına sesleniyorum sanki şimdiye kadar taşeron sıkıntılarını bilmiyormuş gbi davranması yokmu deli ediyor benı ya bu kadar da bilmezden gelen tavrı zaten anlatmıyorum ama çalışma var bilmem ne işine gelen yasa BİR GECEDE ÇIKIYOR taşeron işine gelince çalışmalar sürüyor çocuk kandırıyor ya bizde yedik artık herkez gözünü açtı bakalım milleti bu seçimdede kandırabilcekmisiniz ama 2 milyon taşeron yemiycek bu uyutulmayı bunu bilin ben bunları yazarken kpss gir kazan diyenler olucak 80 küsür kpss puanım var onuda soylıyım ama hala şuan bunları yazıyorum nedense burda demek istedığım emeğin karşılığını alamamak kadro vs. isteğinden değil benim isyanım çalıştığın yerde memur,taşeron ayrımı hat safhada insan yerıne koymazlar evlenmeye kalksan kız vermezler saymakla bıtmez bunlar ama şuan olduğu gibi bu yazdıklarım belkıde yayınlanmıyacaktır da ama içimi döktüm en azından napalım……..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir