Sayın Sağlık Bakanlığına Açık Mektup

Sayın Sağlık Bakanlığı Yetkililerine Açık Mektubumuzdur;

Önlisans Eczane Hizmetleri mezun ve öğrencileri olarak Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı atamaları büyük bir ilgi ve üzüntü ile takip etmekteyiz.

Eczane Hizmetleri bölümü için yapılan meslek tanımında ne kadar memnun olsak da, kadro açılmadığını gördüğümüz de ki üzüntümüz bir o kadar büyük olmuştur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda Eczane Hizmetleri Personelinin yapması gerektiği görevleri başka branşlarda ki memurların yaptığını görmek devletin kendi kanununu çiğnemesi manasına gelmektedir.

Örneğin Devlet Hastanesinde çalışan hemşire,radyoloji teknisyeni,laboratuar teknisyeni,tıbbi sekreter,veri hazırlama kontrol işletmeni,hizmetli,biyolog,ebe,kimyager,başhemşire,diyaliz hemşiresi,diyaliz teknikeri,anestezi teknikeri,çevre sağlığı teknikeri vs. branşlardaki sağlık çalışanları hastane eczanelerinde görevlendirilirken,bu branşlardaki sağlık çalışanlarına ihtiyaç olduğu gerekçesi ile tekrar atama yapılmakta ama eczane teknikeri hala kadro beklemektedir.Yani eczane teknikerinin yerinde başka bir sağlık çalışanı hatta taşeron işçi çalışırken,eczane teknikeri üvey evlat muamelesi görmektedir.

Şuan Sağlık Bakanlığında Eczane Teknikerinin yerinde başka branştan çalışan sayısı 3.000’in üzerindedir.Elde ettiğimiz bu veriler Sağlık Bakanlığının ÇKYS sisteminde mevcuttur.Yani bu bilgiler bakanlığın bize verdiği bilgilerdir.Bakanlığın kadro taleplerimize verdiği cevaptaki ‘’ihtiyaç halinde’’ ibaresi bizleri hayrete düşürmektedir.Eczanede çalışan hemşireyi aynı işte çalıştırmaya devam ettirip,Eczane teknikerine ihtiyaç yok denmesi izahı mümkün olmayan bir haldir.Bu sebeple resmi gazetede yer aldığı şekli ile ilgili mesleği branşı olmadığı halde yapan ve yaptıranlar hakkındaki cezai müeyyideler sadece resmi gazete arşivlerinde kalmıştır.
Mevcut personel dağılımının düzenlenerek,ihtiyaç tespitlerinin bu şekilde yapılması tek arzumuzdur.Çalışanların kendi devletinden,ilgili bakanlığından herkesin kendi branşını özverili bir şekilde icra etmesini istemesinden daha doğal ne olabilir.Aslında bu durumun düzelmesini yani branşlaşmayı,tüm dünya sağlık otoriteleri ve en önemliside akıl böyle istemektedir.

Eczane Hizmetleri Teknikerleri Adına- Özgür DEMİR
MediHaber.Net

“Sayın Sağlık Bakanlığına Açık Mektup” üzerine 4 yorum

  1. sayın kıymetli ve degerli salık bakanım ben bir erzurum cocuguyum 1956 lıyım mersinde oturuyorum ben bir memur cocuguyum size baglı bi kişiyim benim eskiden durumum cok güzeldi tansu cillerin zamanın da işim ter gitti iflas ettim bagkurum ve sigartam 3200 günüm doluyor 60 yaşına giriyom şimdi kimse bizi calıştıramıyor ölebi iş bulamadık günümüğzü dolduramadık 3200 günüm var sizden bir rıcam kolum ve ayagım belim bazen uyuşuyor calışamıyorum tansiyon şeker var ilaçlarımı bile karşılayamıyorum sizden gine rica ediyorum benim emekliligimi istiyorum devletten aylık istemiyorum yeterki salıktan yararlanalım benim eşim oda aynı benim gibi şuanda doktorların söylentisiyle ameliyat olması lazım bu zamanın cocukları bize bakmıyolar kirada oturuyorum saygın ve slm olsun yakın bi zamanda haber beklerim . 05366978215 mersin

  2. sadece bir haklı şikayetim var oda bizim mahallemizdeki sağlık ocağının bayrağı yani bizim türk bayrağının yerne daha temiz bir bayrak asılması diğeri kirlenmiş ve diğer beyaz bayrakla aynı yksekliğe sahip bayrağımızı yükseltmemişler onun yükseltilmesi istiyorum. adres istasyon mahhallesi 6 nolu sağlık ocağı . van merkez. acelew yapmalısınız onu öyle görmekten ocağa gitmek istemiyorum ltf davranın iyi günler.

  3. Merhaba,Sayın Bakanım:
    5.aylık bir bebeğim var.Doğum sırasında kolu hasar gördü.Bize fizik tedavi görücek dediler.2 aylıkken fiziğe girdi.30 Seans verdiler bize.Şuan bizim 6 Seansımız kaldı.Doktorlar bizi çağırdı 6 seanstan sonra hastanız B grubu olduğu için Seanslarınız bittikten sonra Seans başı 100TL dediler.Biz ayda 8 gün götürüyoduk o da toplam 800 Tl yapıyor.Ben Kendim asker ücretle çalışan bir işçiyim.Fiziğe bu parayı verirsek biz nasıl geçinicez 3 çocuk babasıyım ne yapabilirim.Kendim şeker hastası olduğum için hastalığım olmasaydı böğreğimi verirdim çocuğum için bunu için tek çaremiz sizsiniz Sayın Bakanım.Maduruz onun için acil bir cevap bekliyoruz?

  4. meraba sayın bakanım sağlığım nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyorum sekiz yıldır gözlerimden tedeavi görüyorum gözlerimin aşırı kuru ve normal olmadığını tdavi olmam gerektiğini söylüyorlar sekiz sanedir gitmediğim doktor kalmadı sağlığım gittikçe kötüye gidiyor doktorlardan ve hastanelerden net cevap alamıyorum artık gözlerimin sıkıntısından dolayı çalışamıyorum sağlığım için ne olur yardım edin cep numaram..0541 264 6376

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir