Yabancı Doktor ve Hemşirelerin Türkiye’de Çalışma Koşulları Belirlendi

Türkiye’de çalışacak yabancı hekim ve hemşirelerle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmelik için Tıklayınız

Yönetmeliğe göre, yabancı sağlık personeli, çalışmak istedikleri özel sağlık kuruluşlarına başvuru yapacak.

Yabancı hekim ve hemşirelerle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelik; diş hekimi, eczacı, ebe ve hasta bakıcılar hariç özel sağlık kuruluşlarında çalışacak yabancı sağlık meslek mensuplarını kapsıyor.

Yönetmeliğe göre; mesleğini icra etmesine kanunen engel bulunmayan, diploma ve/veya uzmanlık belgelerinin denkliği onaylanmış, bakanlıkça tescili yapılmış, üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olmuş; Türkiye’de çalışma ve ikamet izni bulunan, (hekimler için) zorunlu mesleki Mali sorumluluk sigortası olan yabancı sağlık meslek mensupları özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek.

Yabancı sağlık personeli, çalışmak istedikleri özel sağlık kuruluşuna başvuru yapacak. Bu başvuru, sağlık kuruluşunun mesul müdürü tarafından gerekli belgelerle birlikte İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletilecek. Dosyada eksiklik veya uygunsuzluk bulunması halinde dosya bakanlığa gönderilecek. Başvuru dosyasının bakanlıkça planlama kapsamında ve yer alan belgeler açısından değerlendirilecek. Uygun bulunması halinde, diploma tescil edilerek mesleğini icra etmesinin bakanlıkça uygun bulunduğuna dair belge düzenlenecek. Yabancı hekim ve hemşireler, personel çalışma belgelerinin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylandığı tarihten itibaren özel sağlık kuruluşunda çalışabilecek. Başvuru için gerekli belgeler şöyle:

İlgili merci tarafından diploma ve/veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin kabul edildiğini gösterir belge.

-Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olduğuna dair belge.

-Türkiye’de ilk defa meslek icrasında bulunacakların, geldikleri ülkenin Sağlık Bakanlığı veya Büyükelçiliğinden alınan ve kanunen mesleğini yapmaya engel halinin bulunmadığını gösteren belge.

-Çalışacakları özel sağlık kuruluşu ile yabancı sağlık personeli arasında yapılan ve yabancı sağlık personeline ödenecek aylık ücret miktarının da belirtildiği hizmet sözleşmesi.

“Yabancı Doktor ve Hemşirelerin Türkiye’de Çalışma Koşulları Belirlendi” üzerine 2 yorum

  1. türkiyede o kadar işsizlik var. işsiz olanları özel eğitselerde hemşire olarak çalışsalar ne gerek var yabancıya!!!!

    1. Arkadaşım sen neden bahsediyorsun özel eğitim ile hemşire olunmaz. Bu meslek grubuna dahil olan herkes 4 yıllık sağlık meslek lisesi veya 4 yıllık lisans eğitimi alıyor, bilimum teorik ve pratik zorlu bir eğitim sürecinden geçerek hemşirelik ünvanını hak ediyorlar. Üstelik yaptıkları işler de hafife alınmayacak kadar zor, dikkat, tecrübe, bilgi ve özveri isteyen uygulamalar. Kaldı ki sen özel eğitimle hemşire olmaktan bahsediyorsun ebru hanım. Misal sen özel eğitim almış bir hemşireden!! (hemşire demek doğru olmaz bu noktada) hizmet almak istermisin, bu işin uzmanları varken gözün kapalı güvenebilirmisin,canını emanet edebilirmisin?? Komik olmayın lütfen. Kendine güveniyorsan çalış, çabala, kazan, hakkını ver bu mesleğin ozaman senin de olur bir işin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir