Bakandan Sözleşmeli Personele Kadro Müjdesi

Sözleşmeli personel kadroya alınacak mı? Bu konuda bir çalışma var mı? Son bir kaç haftadır sıkça sorulan bu soruya en yetkili isim cevap verdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmelilerin de yer aldığı kamudaki personel rejimi üzerinde çalışma yapıldığını açıkladı. Bakan Çelik, kamudaki kadro çeşitliliğini de “Parçalı bulutlu personel rejimi” olarak nitelendirerek, düzenlemenin 4-B ile 4-C statüsünde çalışanları da kapsadığını söyledi.

12 Haziran’da 200 Sözleşmeli Kadroya Alınmıştı

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde kamuda çalışan yaklaşık 200 bin sözleşmeli personel memur kadrosuna alınmış ancak Belediyelerde, İl Özel İdarelerinde ve KİT’lerde çalışan sözleşmeli personel farklı mevzuat hükümleri sebebiyle bu uygulamadan yararlanamamıştı.

Başbakan Çözeceklerini Duyurmuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının ardından çözeceklerini duyurmuştu.

Gözler Hükümette

Sözleşmeli personelin kadro beklentisi son bir kaç hafta içinde yapılan açıklamalarla bir kez daha gündeme geldi. Tüm gözler hükümete çevrildi.

Önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Erdoğan’ın belediyelerde çalışan sözleşmeliler için bir çalışma yapılması yönünde kendisine talimat verdiğini açıkladı, ardından tüm sözleşmeli personelin kadroya alınacağı haberleri kamuoyuna yansıdı.

Ancak Bakanlık tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi yönünde bir çalışmanın olmadığını duyurdu. Bu açıklamayla sözleşmeli personel bir kez daha umutsuzluğa kapıldı.

Bakan’dan Sözleşmelilere Müjde

Sözleşmeli personelinin beklediği müjdeli haber yaklaşık 2 milyon emeklinin gözünü çevirdiği intibak yasasının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’ndan geldi.

Şandır Sordu, Bakan Cevap Verdi

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Bakan Çelik’e, “4-C li statüde çalışan yani özelleştirmeden gelenlerin dışındaki gelenleri kastediyorum. Aynı işi yapmalarına rağmen kadroya alınmadılar. Kadroya almayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Şandır’ın sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin bu sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik cevap verdi.

“Çalışmamızda 4-C’li ve 4-B’li de Var”

Faruk Çelik, “Personel rejimi gerçekten parçalı bulutlu ve konuyla ilgili bir çalışmamız var. Bunu derli toplu bir hale getirmek istiyoruz. Bu değerlendirmelerde 4-C’li de olacak 4-B liler de var şu anda. Yani alfabetik sıkıntı yaşadığımız bu sistem içerisinde bir derleme toplama çalışması var. 4-C liler ne şekilde yer alır? Onunla ilgili bir şey söylemeyi uygun bulmuyorum. Sistem üzerindeki çalışmamız tamamlandığında bu açıklamayı kamuoyuna yaparız” diye konuştu.

151 Bin Sözleşmelinin Gözü Hükümette Olacak

Bakan Çelik’ten gelen bu açıklamanın ardından yaklaşık 151 bin sözleşmeli personelin gözü Hükümetin atacağı adıma çevrildi. TRT

“Bakandan Sözleşmeli Personele Kadro Müjdesi” üzerine 8 yorum

  1. ben özelden geçen aile sağlığı elemanıyım bizide kapsarmı bu kadro bilen varsa lütfen cvp versin

  2. sayın bakanım ustalık döneminizde sağlıkçı taşeronlarda 4 bli olmak istiyor sabırla bekliyoruz bizleride untmayın

  3. sağlık çalışanlarına kadro yok deniliyo allah rızası için bizleri ayırmayın.2011 haziranda verildi diye bizi men etmeyin ne olursunuz verildiyse bize ne faydası var herkez kendinden sorumlu böyle bir saçmalığı sebep gösterip bizi hayal kırıklığına uğratmayın lütfen..uykularımız bölünüyo kabusumuz oldu artık bu 4b.ailem bölündü eşim memlekette ben gurbet ellerdeyim 1 buçuk yaşında çocuğum var bakacak kimsem yok bayan başıma çok maduriyet yaşıyorum piskolojimiz bozuldu daha nice benim gibi anne babalar var ne olur verin şu kadroları bakalım başımızın çaresine..istifa derecesine geldim bizi işimizden etmeyin…aile bütünlüğümüz bozuldu.bu şekilde kimseyede faydamız olmuyo zaman zaman herkez memleketide istediği yerde olsa daha verimli olunmazmı bu neden göz önünde tutulmuyo..bizim olduğumuz yerlerede mutlaka gelmek isteyen birileri vardır..herşeye rağmen umutluyuz son sözümüz umutlarımızı boşa çıkarmayın lütfennnn….

  4. mrh ben sağlık ocağında 4b olark çalıışıyorum 4yıldr kadro beklıyorum özellerde çalışmaktan ailemden uzakta yaşamaktan yoruldum bu vereceğınz kadroda bızımde ismimiz geçsın bızede o şansı verın ne olur 4b 4c diye ayrım yapmayın artık …

  5. yıllardır özellerde çalışıyoruz ..biliyorum devlet memurlarında tecrubeli eleman sıkıntısı cekiliyo neden bu deyimli kişilere yani yıllardır ezilmiş ama bölumunde uzmanlaşmış ve daha azına razı olmayı bilmiş insanları atamayı gözardı edip yurt dışından hemşire sağlık memuru getirmeye kalkışıyorsunuz… kimin aklına hizmet ediyorsunuz..

  6. merhaba ben shçek te 4b li hemşireyim kadro bizide kapsıyormu acaba bilgisi olan varmı

  7. sözleşmeli sağlık personelini kadroya aldınız çok güzel tekrar alımda sözleşmeli olmayacak dendi ben atandım yine sözleşmeli bizde bekliyoruz kadro sözleşmeli sağlık personeli çok mağdur duyun sesimizi………………………..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir