4/C’li Personele Döner Sermaye Hakkı Çıktı

Aksaray İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme, Sağlık Müdürlüğü’nde 4/C’li olarak görev yapan üye Berna Yaşa’nın döner sermaye ek gelirlerinden yararlandırılmasına karar verdi.

Üye lehine alınan bu karar 4/C’liler ile ilgili aynı konuda ikinci hukuk zaferi anlamına geliyor.

Aksaray İdare Mahkemesinin kararında, 4/C’li sözleşmeli personelin de memur statüsünde olduğu belirtilerek memurlara tanınan aynı özlük haklarından yararlandırılması gerektiği vurgulandı. Kararda ayrıca, döner sermaye yönetmeliğine atıfta bulunularak, 4/C statüsünde çalışanlarında döner sermayenin işleyişine fiilen katkı sağladığı, bu nedenle döner sermaye ek ödemesinden yararlandırılması hükmüne varıldığı belirtildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, daha önce Gaziantep İdare Mahkemesi’nin de bu şekilde bir karar verdiğini hatırlatarak, Aksaray İdare Mahkemesi’nin verdiği kararla, 4/C’lilerin bir kez daha döner sermaye ek ödemelerinden faydalandırılması gerekliliğinin hukuki anlamda tescillendiği belirtti. Çalışanların emeği ile oluşan döner sermaye ödemelerinden buna katkı sağlayan herkesin faydalanması gerektiğini belirten Memiş, Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili bir düzenleme yapması ve 4/C’lilerin de döner sermaye almalarının yolunu açması gerektiğini kaydetti.

“4/C’li Personele Döner Sermaye Hakkı Çıktı” üzerine 2 yorum

  1. sayın 4/C li arkadaşlar bu kazanımı küçümsemiyorum. ama tecrübe ile sabittir. haberde bahsedildiği gibi idare mahkemesi kararı henüz danıştay onayı yoktur ki olsa bile ondan sonra açılan bireysel mahkemelerde nedense bölge idare mahkemesine gidiyor onlar da tam tersi olmaz diyor ortalık karışıyor bu sefer kimse sahiplenmiyor herkes o yaptı şu yaptı birbirine çamur at izi kalsın telaşına giriyor kimse ortaya çıkıp mertçe konunun içeriğini gelişimini ve geleceğini net anlatmıyor. sonra ortada kalırsanız şaşırmayın derim ki bekleyin danıştay kararı çıksın ve ondan sonraki bölge idare mahkemesi oluru çıksın o zaman hep birlikte dava açılabilir. ha kanun mu çıksın biz böyle olduğumuz sürece bize layık stk lar da anca o kadar olur küsmece kızmaca yok

  2. 2010 yılında 4/c personellerinin döner ve ek ödeme alabilecegi yönünde idari mahkemelerden kararlar cıktı.2 senedir temyiz de mi bu davalar.Yalan dolan işler bunlar aldanmayın,sendikalar mahkemeyle tribünlere oynuyor.Ayrıca acılan dava sadece o yılki sözleşmeyi kapsadıgı için, lehte karar cıksa bile gecersiz olacaktır, yeni sözleşmeye göre tekrar dava acılması gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir