Hemşireler doktor olacak mı? Akdağ cevapladı

Daha önce haberini yaptığımız hemşirelere doktor olacak haberimize sağlık bakanı cevap verdi. medimagazin.com.tr isimli internet sitesi bugün bakan Akdağ ile yaptığı röportajı yayınladı. Site yöneticisi bakan Akdağ’a

Hemşirelere İngiltere’de olduğu gibi reçete yazma yetkisi verilmesi gibi bir uygulama söz konusu olabilecek mi?

Akdağ ise; Gündemimizde böyle bir uygulama yok. İlave bir eğitim vererek olabilir, ama bu gerçekten zor bir şey. Türkiye’de zaten hemşire sayısı da yetersiz, neden böyle bir şey yapalım? Biz hekim yetiştirmeliyiz. şeklinde cevap verdi.

Açıklamasında dikaktimizi çeken husus şimdilik böyle bir şey yok ama İlave bir eğitim vererek olabilir şeklinde bir cevap vermiş olması. Akdağ böyle bir uygulamanın gündemde olmadığını ama kesinlikle olmayacağı yönünde bir açıklamada bulunmamıştır.

“Hemşireler doktor olacak mı? Akdağ cevapladı” üzerine 8 yorum

  1. tabi canım hemşirelere bir yaptırtmadığınız bu iş kalmıştı onuda yaptırın zaten sizdende herşey beklenir size fazla sözede gerek yok değmezzzz

  2. sayın bakanım madem hemşire açığı var neden alım yapılmıyor.ağzınızla söylüyorsunuz hemşire açığı var diye.SİZDEN BİR BÜYÜKLÜK BEKLİYORUZ.ZATEN BİR SINAVDIR GİDİYOR. BEN HEMŞİREYİM TARİH BÖLÜMÜ VEYA COĞRAFYA BÖLÜMÜ OKUMUYORUM AMA BUNLAR YÜZÜNDEN HAYATIM SINAVLA GEÇİYOR.ALAKAM OLMAYAN ŞEYLERLE UĞRAŞIYORUM BUNA BİR ÇARE BULSANIZ.ÇOK MEMNUN OLACAĞIZ.SİZDEN BİR ABİLİK BEKLİYORUZ BİZİ ANLARSINIZ UMARIM.

  3. açıklama biraz ilginç hemşire açığı var doktor yetiştirmeliyiz 🙂 doktorlarmı açığı kapatacak yoksa. Gerçi özel sektöre bakınca pek açık var gibi durmuyor asgari ücretin altında hemşire çalıştırıyorlar ama neyse… Cem karacanın dediği gibi işçisin sen işçi kall dedi bakanımız ama yokki bize bir bakan ımız.

  4. Bn ilerde hemsire olmak istiyorum ama saglik bakanida bolr yaparsa bnm hemsire olmm ck zor hemsire acikligi varsa hemsire ckk atayn her tarafa ish baskanda anlar bnn demi istedigimi

  5. Hemşire yetersi zliğine çözüm bulabilirler tüm sağlık meslek lisesi mezunlarını hemşirelik uygulamasında 6 ay kadar bir kus göstersinler boşta gezen sağlık meslek lisesi mezunalrını her açıdan bir hemşire kadar bilgililer hastalıkları istatistikleri.hastane döküman larını biliyolarlar sadece uygulamada pratikleştirmek gerekir bence bu fikirde yoğunlaşsınlar.Bİnlerce sağlık meslek lisesinin farklı dallarında işe giremeyen boşa okudum diyen sağlıkçılar madur.hemşire açığını böle kapatabilirler mesela.

  6. Kardeşim; veterineri, ziraat mühendisini öğretmen yaptılar öğretmenlerin hakkını yediler 90larda. Ardından lisans tamamlamayla vasıfsız kişileri hemşire yaptılar hemşirelerin hakkını yediler. Şimdi psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenlerin hakkını yemeğe çalışıyorlar. Bukadar çarpıklık başka hangi ülkede var? Kimse kendi işini yapmıyor. Bu nasıl planlamadır ki hem 40 küsür ünvde beslenme-diyetetik, 56 üniversitede fizyoterapi bölümü açılıyor hem de uzaktan eğitimle bir yığılma yapılıyor. Peki 4-5 sene sonra bu mesleklerde yığılan kişileri hangi meslek grubuna yönlendirecekler? Hatırlatayım bu son atamada sadece 97 fizyoterapist atandı. Emek sömürüsüne hep beraber karşı durup kendi mesleklerimize sahip çıkacağımıza yukarıdakilerin oyuncağı oluyoruz. Lütfen sağduyulu olalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir