Üniversite Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na Bağlandı

Bazı kanunlarda değişiklik yapan ‘Torba Teklif”, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasama yılının son saatlerinde kabul edilen teklif yaşamımızı doğrudan etkileyen çok sayıda düzenlemeyi içeriyor.

Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA

İşte öne çıkanlar:

* Sigara yasağı genişletildi. Artık okulların, sosyal ve kültür hizmet binalarının bahçelerinde, açık alanlarında da sigara içmek yasaklanacak. Sokağa izmarit atana 50 TL ceza kesilecek.

Nargile, ‘tütün ürünleri’ kapsamına alınarak, ‘sağlığa zararlıdır’ işlemine tabi tutulacak. Nargile artık 18 yaşından küçüklerin tüketimlerine sunulamayacak.

‘TAM GÜN DELİNDİ’

* Tam Gün Yasası nedeniyle üniversitelerde boşalan akademisyen kadrosuna dönük de düzenleme yapıldı. Kamu hastanelerinden istifa ederek özele geçen profesör ve doçentlerden sözleşmeli personel olarak yararlanılması hükme bağlandı. Buna göre, özel muayenelerde ya da özel hastanelerde çalışan profesör ve doçentler, kamuda ameliyat yapamazken, vakıf üniversitelerinin yanı sıra devlete ait eğitim ve araştırma hastanelerinde sözleşmeli eğitim görevlisi olarak çalışabilecek.

* Üniversite hastaneleri, artık Sağlık Bakanlığı’nın oldu

Aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına ücreti karşılığında nöbet görevi verilebilecek.
Akşam

“Üniversite Hastaneleri Sağlık Bakanlığı’na Bağlandı” üzerine 5 yorum

  1. sayın editörüm bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilirmisiniz.Üniversite hastanelerinde çalışan binlerce kişi bu haberi bekliyor.Sağlık Bakanlığına bağlanması ile beraber orda çalışan sağlık personellerinin özlük hakları nasıl olacak.Yökte mi kalacak sağlık bakanlığına mı bağlanacak.Eğer bağlanmasa bile kurumlar arası geçişte kolaylık sağlanacak.Lütfen daha tedaylı bilgi verin bu haberi bekleyen gerçekten bir sürü kişi var.SAYGILAR

  2. Bu konu sadece başlık halinde olmamalı haber detayları ön plana çıkarılmalı. Sanırım yine biz personele yansıyacak bir kanun olmadı.

  3. Umarım bütün Üniversite hastaneleri Sağlık Bakanlığına bağlanır… Üniversiteler bağlı sağlık enstitülerinde bunun içine girer mi bilmem ama Saglık Bakanlığı ile Üniversite Hastanesi Calısan bir 657 arasında epey uçurum oluyor en azından bu düzelmiş olur…

  4. Peki biz hastabakıcıların sonu nolacak? Taşeron kalkacakmı? İşçi giriş çıkışı olacakmı?

  5. birçok üniversitede hemşire eksikligi var şahsen benim çalıştıgım kurumda ki elaman eksikliği ile il idare mahkemesinde verilmiş bir eş durum tayin kararı 3,5 yıl sonra kamu yararına elaman eksikliği ile danıştay tarafından iptal edilmiş durumda halbuki argo bir cümle olacak ancak dayısı tanıdıgı olan kişiler kılıfına uydurarak tayinini aldırabilmekteler.ancak eş durumu neden ise kılıfına uymuyor aile birliği bozulabiliyor bu şekilde olan ne ilk kişiyim ne de son kişi hayırlısı ile son karaname çıksa da ne yapacagımızı bizde bilsek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir