Doğum ve Süt İzni Artacak

Bakanlar Kuruluna sunulan kürtaj taslağının ayrıntıları ortaya çıktı

Buna göre, sağlık personeline kürtaj yapmama hakkı tanınacak, anne ve baba adayını kürtajdan vazgeçirmek için çalışma yapılacak, 4 gün düşünme süresi verilecek.

-Sağlık personeline kürtaj yapmama hakkı tanınacak

-Anne ve baba adayına ikna çalışması yapılacak

-Kürtajdan vazgeçmeleri için 4 gün düşünmesi istenecek

-Kürtajda 10 hafta sınırı korunacak, sınırı geçenin cezası artacak

– ‘Ertesi gün hapları ‘ ücretsiz verilecek

En büyük tartışma konusu olan kürtaj süresinde ise bir değişiklik öngörülmüyor. Hürriyet’te yer alan habere göre; kürtajın azaltılması için bu tedbirleri düşünen iktidar, doğumu özendirmek için de ücretli iznin 6 aya çıkarılması gibi yeni haklar getirilmesini planlıyor.

YENİ DÖNEME KALDI

Kamuoyunda büyük tartışma yaratan düzenlemenin TBMM tatile girmeden önce çıkarılacağı da bildirilmişti. Ancak gerek kamuoyundan yükselen tepki, gerekse hazırlık çalışmalarının uzaması ile konu, yeni döneme kaldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önceki gün Bakanlar Kurulu’na yasa taslağına ilişkin sunum yaptı. Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu sunumun tasarı haline getirilmesini tavsiye ettiğini açıkladı. Bakanlar Kurulu’na yapılan sunuma göre, taslak özetle şu hükümleri içeriyor:

ÜCRETSİZ ERTESİ GÜN HESAPLARI

Sağlık personeline istemli kürtaj konusunda görevden çekilme hakkı tanınacak. Üreme sağlığındaki gelişmeleri takip ederek politika oluşturulmasına katkı sağlayacak ‘Üreme Sağlığı Yüksek Kurulu ‘ kurulacak, ‘ertesi gün hapları ‘ ücretsiz verilecek.

10 HAFTA SINIRI KORUNACAK

Güvenli gebelik sürecini oluşturmak için bütün aile sağlığı merkezlerinde gebeliğin erken tespitine yönelik hassas testler yapılacak. Kadının hamileliği daha erken fark etme ihtimalinin az olması nedeniyle kürtajda 10 hafta sınırı korunacak. İstek üzerine gebelik sonlandırılmadan önce anne adayı veya çiftlere bir heyet tarafından danışmanlık hizmeti verilecek. Anne adayının ve çiftlerin kararlarını gözden geçirme süreleri gebeliğin 10’uncu haftasını geçmemek kaydıyla 2 ila 4 gün olacak.

İLAÇLAR DENETLENECEK

İstemli düşük amacıyla kullanılan ilaçlar kontrol altına alınacak ve güvenli kullanımı sağlanacak. Kürtajı sadece kadın doğum uzmanları yapabilecek. 10 hafta üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında eğitim hastaneleri ve sağlık kurullarına yetki verilecek. Kürtajda tıbbi zorunluluk halleri somutlaştıracak.

3 YILA KADAR HAPİS

Tıbbi zorunluluk olmadan 10 haftanın üzerinde kürtaja izin veren kadına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek (Bu, mevcut durumda 1 yıla kadar hapis ve adli para cezası).

SGK YARDIMI

Nüfus planlaması kanunu ve tüzüğü kaldırılacak, bunun yerine Üreme Sağlığı Hizmetleri Kanunu çıkarılacak. Ağrısız doğum hizmeti yaygınlaştırılacak. Bu hizmet için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeterli ödeme yapması sağlanacak. Üreme sağlığı ile ilgili etkin bir danışma hattı oluşturulacak.

DOĞUM VE SÜT İZNİ ARTACAK

Çalışan annelere doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin 6 aya çıkarılacak ve süt izninin 2’nci 6 aylık döneminde verilen süt izni süresi 1.5 saatten 2 saate çıkarılacak. Çalışan ve çocuk sahibi olan annelere kreş yardımı yapılacak, çocuk yardımı artırılacak. Kadının iş ve aileye uyumunun sağlanması için evden çalışması da önerilecek. Anne Dostu Hastane Programı yaygınlaştırılarak mahremiyet beklentileri karşılanacak, hijyen ve konfor standartları yükseltilecek.

ENSESTTE SÖZ HAKİMDE

Ensest sonucu oluşan gebeliklerin sonlandırılmasında veli veya vasi izni aranmayıp hâkim kararına göre işlem yapılacak. Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak (Mevcut yasada ceza, üç yıldan 8 yıla kadar hapis öngörüyor).

“Doğum ve Süt İzni Artacak” üzerine 11 yorum

 1. bende çalışan memurum ve 20 haftalık gebeyim.süt izninin artması nezaman yürürlüğe girer acaba…

 2. 7 ay önce doğum yaptımm ve kızımı kaybettim saolsun devlet acım yetmiyormuş gibi sen evladını kaybettin ama yapacak bişi yok iznin yok dedi doğum sonrası ücretli iznim elimden alındı neden çnkü benim çocuğum yok çünkü ben bi anne değilim yazıklar olsun diyorum evladını kaybetmiş bi sürü kadının elinden bu hakkı alıosunz yaşadığımz acı yetmiyormuş gibi bir de siz vuruyorsunuz…..

 3. ben 16.10.2012 tairiinde doğum yaptım bu yasa ekim ayını kapsayacakmı nezamn yürülüğe girecek bu yasa .

 4. 25/11/2012 de doğum yaptım.SGK ile ilgili düzenlemeler bugün meclisten geçmiş.doğum ve süt izinlerini de kapsıyor mu.y

 5. Ben isvecte calisiyorum.ise yeni basladim ve 1 aylik hamileyim.annelik iznine ayrilabilmem icin kac Gun sigortali calismam lazim?turkiye icin calisma Gun sayisini da yazarsiniz memnun olurum.

 6. çalışıyorum ve hamileyim doğumdan sonra da çalışmak zorundayım maddi nedenlerden dolayı peki nasıl heryerde sadece özel kreşler var nededen çalışan anneler için devletin açtığı bir kreş yok meclisten geçen bu sözler nezaman yürürlüğe girecek

 7. m
  bende bu yasayı dört gözle bekliyorum biran önce gercekleşse iyi olcak benimde cocugum olacak

 8. bence 1 yaş altında bebeği olan ücretsiz izin almış alamamış tüm aneleri kapsamalı.

 9. ben 24 haftalık gebeyim ve kararın ne zaman onaylanacağı hakkında artık net bilgi sahibi olmak istiyorum ve ayrıca ben doğum yaptıktan sonra kanunu geçerli olursa bana yarıyacakmı bunla ilgili bana yardımcı olmanızı istiyorum .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir