Sağlık Bakanlığı’nda Kurum İçi Atama Sorunu

Bildiğiniz gibi; 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlık personeli;

 • Sağlık Bakanlığı
 • Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
 • Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

olmak üzere üçe ayrılmıştır.

2012 Yılı Haziran Dönemi Kurum İçi Naklen Atama Kurası sonuçları açıklandı. Bakanlık kura başvurusunda teşkilat birimleri yeniden yapılandırıldığından bu kuraya başvurmak isteyen personel önceki Kurum İçi Naklen Atama Kuralarından farklı olarak yalnızca kadrosunun bulunduğu Kuruma ait yerleri tercih edebilecektir.denildi.

Bu nedenle Halk Sağlığı Kurumuna bağlı bir personel Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu veya İl sağlık müdürlüğüne bağlı 112 birimlerine tercih yapamamış, atamasını yaptıramamıştır.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kurumları arasında nakil kurası ayrıca yapılacağını belirtmişti.

Bakanlık bu kurayı bir an önce yapıp kurum değişikliği yapamayan mağdur kişilerin bu sorununu ortadan kaldırması gerekmektedir.

Bu konuda mağdur olan Bir Okuyucumuz: 

Merhabalar. Van’da aile hekimliği yapıyorum. Bildiğiniz gibi bakanlık 3 ayrı kuruma ayrıldı ( THSK, KHB, SB olmak üzere ).Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ayrılırken hal-i hazırda aile hekimliğinde görev yapan personeli sorgusuz sualsiz kendi bünyesine aldı. Yani kadro devri yapıldı.

Ardından da Haziran ayında kurum içi atamalarda personele sadece ait olduğu kurum kadrolarına tayin başvurusu yapabileceği söylendi. Aile hekimliğinde çalışan personel yalnızca TSM’lere tercih yapabildi. Bu şekilde kuralar çekildi. Buraya kadar herşey normal.
Fakat tayini çıkan personele aile hekimliğinden ayrılma şartı olduğu için bağlı bulunduğu TSM’lere iadesi yapılacağı bildirildi (ki ancak bu şekilde tayin olduğu TSM’ye nakledilebiliyor, kurum farklı olmama şartından dolayı).
Ancak görüldü ki aslında personel Halk Sağlığı Kurumuna devredilmemiş. Hala Maliye Bakanlığı kayıtlarında eski kadrosunda görünüyor. Bu nedenle 9 Temmuz tarihinde müsteşar imzalı genelgede kişilerin eski kadrolarına verilmesi gerektiği yazılı (yani hastanelere ya da 112’ye). Yalnız bu kez de Kurum farkından dolayı yeni tayin olduğu TSM’ye nakli söz konusu olamıyor.

Bakanlık onayı olmadan Kurumlar ARASINDA geçiş yapılamayacağı, bakanlığın da şu an için böyle bir onay vermemekte ısrar ettiği söyleniyor. Bu nedenle tayini çıkan personelin işlemleri başlatılamıyor.

Bu durumu yaşayan 100lerce aile hekimi ve aile sağlığı elemanı var. Müdürlüklerin elinden bir iş gelmediği için ancak basın yoluyla baskı yapılması gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla.
Dr. C.K.

“Sağlık Bakanlığı’nda Kurum İçi Atama Sorunu” üzerine 9 yorum

 1. Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum,Van’da aile hekimi olarak çalışan meslektaşımın atama ile ilgili sıkıntılarını okurlarınız ile paylaştığınız için teşekkür ederim.Bende aynı şekilde Van’da aile hekimi olarak yaklaşık 2 yıldır hizmet vermekteyim.Devlet hizmet yükümlüsü olarak atandım ve zorunlu hizmet süremi tamamladım ancak atama usul ve esaslarında yeni bir değişiklik yapılmış.Aile hekimi olarak(sözleşmeli) çalıştığım için aday memurluğumun kalkmadığını ve dolayısıyla bu son atamaya başvuramayacağımı öğrendim.Bu son haziran atamasından önceki atamalarda zorunlu hizmetini tamamlamış tüm hekim arkadaşlarım aday memurlukları kalkmasa bile atama isteyip gidebildiler.Önceden haber vermeden yapılan bu değişiklik yüzünden tüm planlarım alt üst olmuş durumda.Bakanlığa dilekçe yazdım ancak cevap vermediler bu konudaki mağduriyetin giderilmesini istiyorum.Tekrar teşekkürler…

 2. ben nevşehirde TSM de hemşire olarak çalışmaktayım aynı şekilde hiç kimsenin fikri alınmadan kurumlar ayrıldı ve olduğumuz yerde kaldık kamu hastaneleri kurumuna geçmek istiyordum çok haksızlık ve saçmalık yapıldı kurumlar arası geçişler ne zaman olacak

 3. İlk görev yerim olan Van ilinde yaklaşık iki yıldır tabip olarak çalışmaktayım.İki yıla yakın süredir van da acilde hizmet verdim.Nisan ayında aile hehimliğine geçtim.İl sağlık müdürlüğü bana asalet tasdik sınavını haber vermediği için sınava giremedim.Aile hekimlerininde sözleşmeli olmalarından dolayı asalet tasdik sınavına giremediğini öğrendim.İki yıl içerisinde zorunlu hizmet süremi bir an önce bitirip gitme düşüncesiyle çok zor şartlarda bile izin ve rapor kullanmadım ama bunlara ödül olarak şu an tayin isteyemeyeceğimi aday memurluğumun kalkması gerektiğini öğrendim .Daha önceki atamalarda tabip arkadaşlarda böyle bir sorun olmazken biz neden günah keçisi oluyoruz .Atamalarda aday memurluğunun kalkması şartı koymadan önce bizlerin bilgilendirilmesi gerekmiyor mu? Bizim tek günahımız burda depremi yaşayıp tüm zor şartlara rağmen van ı terketmemek(buranın kendi halkı bile van’ı terkederken) ,hizmet etmeye devam etmek, insanların madur olmaması için elinden geleni yapmak mı? Bu durumda yapacağım tek şey istifa etmek olacak yeterince van da yıpranmış bir insan olarak.Bizleri bu duruma zorlayanların oturup düşünmesi gerekiyor.

 4. BEN VAN ÇATAK TOPLUM SAĞLIĞINDA CALISIYORUM VE GOREVIM ATT BENIM İSTASYON VE HASTANEDE OLMAM GEREKIRKEN TOPLUM SAĞLIGINDA CALISIYORUM VE İLDIŞI TAINDE KENDIME PBS DE KENDI UNVANIMI BULAMADIM VE TAİN İSTIYEMEDIM BAKANLIGIMIZ BUNU DIKKATE ALSINLAR BU 657 HAKKINI YEMEKTIR VERILEN HAKKIMI KULLANANAMAKTAYIM LUTFEN BIZE YARDIMCI OLSUNLAR

 5. sayın editör,

  ben de aynı dertten muzdaribim. Kadrom ilçede olan bir uzman doktorum.İlçedeki kadromun pdc si iptal edildi. Yıllardır geçici görevle boş kadrorusu da olan merkez hastanede çalışıyorum. Kurumiçi tayinlere Halk Sağlığı Kurumunda göründüğümden ve ilgili kurumda da uzman kadrosu olmadığından, Hastane Birliğindeki(halen çalıştığım yer) yere tayin isteyemiyorum. Konu ile ilgili muhatap da bulamadım. Bilgilendirmeniz dileğiyle

 6. bakanlık haziran kurumiçi atama döneminde sağlık bakanlığına bağlı kurumlar arasında başvuru yapılmasını engellemişti.şimdi de eylül dönemi atama başvurularında bakanlığa bağlı diğer kurumlara başvurulabileceği belirtilmiş.ancak haziran döneminde bağlı kurumlara başvuru yapamadığımız için benden düşük hizmet puanlı birisi tayin istediğim aynı İl e yerlerşebilirken ben yerleşemedim(arada ki hizmet puanı farkı 10 binden fazla).Haziran döneminde farklı kuruma çok fazla munhal kadro var iken eylül döneminde farklı kurum nerdeyse hiç kadro yok. peki şimdi bunun açıklamasını ,hesabını kim verecek.üstelik bakanlık açıklaması olduğu için hiç bir şey yapamıyorsun.

 7. merhaba ben daha önceden 112 istasyonda çalışırken alt bölge ile hastane acil servisine tayin oldum 112 olarak geldiğim yerden bi hafta sonra kurum değişikliği yapıldı ve ben halk sağlığı olarak kaldım…yeniden 112 de çalışmak istiyorum att yim ebe ve hemşire ile aynı şekilde çalışyrm hastanenin gidişatı belli değil acil servis kapanırsa düz memur gibi mesai ye gidip geleceğim ve çok sevdiğim işimden tamamen uzaklaşacağım…keşke 4bli olarak kalsaydım da 112 de çalışsaydım…şimdi aclide çalışıyrm ne acil farkı alıyorum nede bişey 2 ambulans olarak da vakaya çıkıyorum en azından risk parasını bari versinler…bu konuda kimse yarım edemez mi bi att ne kadar mesai çalışır ki…bi açıklama yapılmasını istiyorum…

 8. merhaba sizler gibi bende mağdurum.att yim ve toplum sağlığı merkezinde çalıştırılıyorum.tercih hatası yüzünden 112 ye atanamadım kurum değişikliği istiyorum fakat 4/b liyim acaba bu sorun olur mu yardımcı olursanız sevinirim bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim

 9. ben kamu hastanesınde hemsıre kadrosundayım saglık ıl mudurlugune gecmek ıstıyorum paramedık mezunu oldum gecen yıl ama gecme mumkun olmadıgını ıstıfa edıp tekrar kpss ye gırmem gerektıtgını soyledıler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir