Ebe olup, hemşirelik yaptığını belgeleyenlere ‘Hemşirelik Yetkisi’ verilecek

Sağlık Bakanlığından Duyuru. Ebelere Hemşirelik Yetkisi.

02.11.2011 tarihli ve 28103 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede”, 12.07.2012 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “6354 Sayılı, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6283 Sayılı Hemşirelik Kanununa geçici 3’üncü madde eklenmiştir.

12.07.2012 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kanunun 23’üncü maddesiyle, 6283 sayılı kanuna eklenen geçici 3’üncü madde “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, ebelik diplomasına sahip olduğu halde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar,hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam eder.” şeklinde düzenlenmiştir.
Buna göre, durumu anılan madde hükmüne uygun olan ebelerin, hemşirelik yetkisi taleplerini; aşağıda belirtilen esaslar çerçevesinde istenen belgeler ile birlikte bir dilekçe ekinde görev yaptıkları kurum aracılığı ile son başvuru tarihi olan 12.10.2012 tarihine kadar İl Sağlık Müdürlüklerine ulaştırmış olmaları gerekmektedir.

A) HEMŞİRELİK YETKİSİ BAŞVURULARININ ALINMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ;

1) 12.07.2012 tarihi itibarıyla ebelik diplomasına sahip olduğu halde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yapmak,
2) Kanunun yayımı tarihinden itibaren (12.07.2012) geriye dönük üç yıl içerisinde, istifa etme, müstafi sayılma v.b. gibi fiili hizmeti aksatacak durumların bulunmaması,
3) En geç 12.10.2012 tarihi mesai bitimine kadar başvurusunu ilgili İl Sağlık Müdürlüğüne ulaştırmış olması.

B) İSTENECEK BELGELER:

1- Dilekçe
2- Ebelik diplomasının tasdikli sureti
3- Fiilen hemşire olarak görev yaptığı tarihleri belirtir belge

Belirtilen belgeler ile birlikte İl Sağlık Müdürlüklerine yapılan başvurular ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından son başvuru tarihine (12.10.2012) kadar alınacak ve 01.08.2012 tarihli ve 17428 sayılı Makam Oluru gereği İl Sağlık Müdürlüklerince değerlendirildikten sonra başvuruları uygun görülenlere ait başvuru dosyası ve sonuç raporları başvuru tarihinin sona ermesini müteakip bir liste ekinde üst yazı ile Bakanlığımıza (Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü) gönderilecektir.
Bakanlığımıza ulaşacak olan başvurular nihai değerlendirme yapılarak anılan madde hükmüne uygun olduğu anlaşılan ebelere hemşirelik yetkisi verilecektir.

“Ebe olup, hemşirelik yaptığını belgeleyenlere ‘Hemşirelik Yetkisi’ verilecek” üzerine 10 yorum

 1. ne demek ya ben hemşirelik okuyayım hemşire olayım zar zor millet ebelik okuyup benim mesleğimi elimden alsın olacak şey değil…benimde acil eğitimim var att olayım, sağlık bilgim var sağlık memuru olayım,teorik bilgim var olmadı okullarda sağlık eğitimi için öğretmen olayım….ne yapacaklarını şaşırıyorlar.insan sinir oluyor geçende biyoloji okuyanı hemşire yapıyordular ben hala özelde çalışayım atanamayım insanlar keyfine göre pozisyon belirlesin iyiymiş bu iş….

  1. beyhan adıgüzel hayrdr sen hemşireliği oxfort üniverstesinde mi okudun da bu kadar kuyruk acın var…(ne demek millet zar zor okuyup ebe oluyor )üniverstede hemşireleri tıp puanıyla aynı almıyorlar değilmi.ebelik hemşirelik aynı puanlarla alınıyor değilmi….ben EBEYİM.düşün artık hiçbir hemşire ebelik görevini yapacak bilgi ve pratiğe sahip olmadığı gibi ebelerin hemşireliği yapacak her türlü bilgi ve pratiğe sahip oldukları için bu hakkı veriyorlarrr…çalışş seninde olsunn……

   1. yok nagihan…ebelik ile hemşirelik aynı puan değil …öyle bi dünyada yaşamıyorsun git araştır bak bakalım neresi hangi bölüme kaç puanla alıyor…çok çalışmışsın ama hemşirelik puanını alacak kadar değil ki ebe olmuşsun.sana bi not(bi yorum yaparken yanlış yapma gittiğin bölümün puanını daha bilmiyorsun yazık sana )

    1. hemşire ebenin yaptığı işi yapabiliyor mu? hayır …peki ebe hemşirenin yaptığı işi yapıyormu? evet ..sonuç ortada..siz daha neyi tartışıyorsunuz?

 2. ebelerin hemşirelik yapamayacağını savunuluyor… iyi güzel… de… mezun olduktan sonra sağlıkla ilgili hiçbir iş yapmamış, mesleğinden iyice uzaklaşmış, hatta hemşire ve ebelerden çok çok farklı bir alanda eğitim almış SAĞLIK MEMURlarının yıllardır HEMŞİRE olarak atanıp her birimde çalışabilmelerine neden herhangi bir itiraz olmuyor?????

 3. Allah allah insanların ne kadar zoruna gidiyo ebelerin hemşirelik yapması.zar zor hemşire olmak mı gülerim ben buna noluyo ya biz 4 yıl boru niyetine mi okuyoruz işlerine gelince ebelere gayet güzel hemşirelik yaptırılıyor ebelik mezunu yoğun bakım hemşireliği yapıyor cerrahi dahiliye her yerde çalıstırılıyor ama iş resmiyete gelince niye zorlarına gidiyor anlamıyorum,ebeler hem ebelik hemde hemşirelik yapabilir ikisinede dair eğitimi sonuna kadar alıyoruz hem teorik hem pratik olarak,ama bi hemşire asla EBELİK yapamaz işte milletin kaldıramadığı bu.bi ebe gerektiği zaman rahatca bi hemşirenin işini yapar ama bi hemşire asla doğum yaptırıp bi ebenin yerini alamaz rahatsız edende bu zaten yıllardır ebelerin haklarını yediler başka yerlerde tampon eleman olarak çalıştırdılar o zaman kimsenin sesi çıkmadı biz 4 yıl okuduk ebelerin burda ne işi var denmedi iş resmiyete dökülünce mi sorun oldu???herkes haddini bilsin oturduğu yerde otursun işini yapsın.

 4. arkadaşlar atamada bizim çalışma ortamlarımıza atanırken hiç sesiniz çıkmıyorda bize hemşirelik yetkisi verilince neden tepki gösteriliyor verilmesi gereken yetki çok şükür verildi.

  1. ben 23 yıl önce ebe olarak mezun oldum ama eğitim alırken sadece ebelik değil hemşirelik eğitimide aldık ,fakat hemşireler ebelik eğitimi almıyor o yüzdendirki ebeler her yerde hemşire olarakta görev yapabiliyor ,şahsen ben 1 yıl ebellik yaptım 22 yıldır hemşirelik yapıyorum hemşire arkadaşlar sizler doğum yaptırın yaptırabiliyorsanız ne saçma yorumlar hepimiz sağlık okulundan mezun oluyoruz ve ebelerin artısı var bu neden rahatsız ediyor sizi sonuçta meslektaşız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir