Evde hasta bakımı bölümünden mezun olanlar kadro bulamıyor

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanı, dünyada insan hakları gelişimine paralel olarak son yıllarda ülkemizde de hızlı bir değişim süreci içerisine girmiştir. Bu alanda yetişmiş nitelikli iş gücüne olan ihtiyacı karşılamak amacıyla İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde evde hasta bakım programı açılmıştır. Evde hasta bakım programı 2009 yılında aktifleşmiş, ülkemizde 4 Üniversitede faaliyet göstererek mesleğinde uzmanlaşmış evde hasta bakım elemanları yetiştirmektedir. 2009 yılından bu yana mesleğinde uzmanlaşmış yaklaşık 100 evde hasta bakım programı öğrencisi mezun olmuştur. Ancak bu gençler daha okurken mezun olduktan sonra hukuki boşluktan dolayı iş tanımları yoktur. Kuşkusuz hangi okul olursa olsun mezun olmak iş garantisi sayılmıyor ama bir de işiniz ile ilgili hiçbir şekilde atamanızın yapılmıyor olması…..

Evde hasta bakımı programından içerik olarak söz etmek istiyorum. Evde hasta bakım programı; bireyin hem tıbbi bakımını, hem de fiziksel ve psikolojik olarak iyileşmesini sağlayacak şekilde 2 yıl boyunca donanımlı bir bilgi birikimi sunarak evde hasta bakım öğrencilerini yetiştirmektedir. Hastanın yaşam kalitesini yükselten, hastanın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımını yapabilen, fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hasta odası düzenleyebilen, yatak içi ve dışı egzersizler yaptırabilen, hastayı rahatlatabilen, hastayı yataktan kaldırabilen, hastaya ilaç verebilen, özel hastalıklarda bakım yapabilen, ilk yardım uygulayabilen eğitimli sağlık elemanı yetiştirmektir. Eğitim süresince uygulamaları devlet hastanelerinin evde sağlık birimlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde ve evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda yapmaktadırlar. Ekte iki yıl boyunca aldıkları dersler ve ders içerikleri yer almaktadır.

Ancak 2 yıl boyunca donanımlı bir şekilde evde hasta bakım uzmanı olarak yetiştirilmelerine rağmen; mezun olan yaklaşık 100 öğrenci ve mezun olacak diğer öğrenciler şuan itibariyle işsiz ve mağdur durumundadır. Mağdur durumunda olmalarının en büyük sebebi; Sağlık Bakanlığı tarafından Evde Hasta Bakımı Teknikeri olarak atanamıyor olmalarıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından atamalarının olmamasının yanında; görev tanımlarını olmaması nedeniyle özel kurum ve kuruluşlarda da görev alamamaktadırlar.

“Evde hasta bakımı bölümünden mezun olanlar kadro bulamıyor” üzerine 17 yorum

 1. gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Evde Hasta Bakımı programı atamaları olmadığı gibi Sağlık Kurumları İşletmeciliği programının da atamaları yok he görev tanımı yapılmadığı için özel kuruluşlarda da çalışamıyoruz.Ne zaman sesimiz duyulacak bilemiyoruz…

 2. arkadaşlar türkiyede işlerin çok ama çok yavaş işledigini hepimiz biliyoruz.Ama bu duruma ivme kazandırmak yine biz mezunların elinde herkes duyarlı olsa herkes bişeylerin ucundan biraz tutsa belki hatırı sayılır bi cevap bulabiliriz kendi durumumuz hakkında…….

 3. Evde hasta bakımı bölümü mezunları KADRO ve MESLEK TANIMI bekliyoruz.Ne zaman atanacazzz?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. 2013 yılının ocak ayında bizleri sözleşmeli olarak atayacaklarını söylüyorlar ama benim anlamadıgım arkadaşlar 2013 te atama yok diye biliyorum bizler için çaba harcayanların affına sıgınarak soruyorum.

 5. arkadaşlar aranızda evde hasta bakımı programından mezun olan ve istabulda oturan varsa beni arayın.özel sağlık kuruluşu olarak bünyemizde çalıştırmak istiyoruz..
  0212 2991344-45

 6. arkadaşlaaar 2013 kpss atamalarında evde hasta bakımı bölümü mezunları sağlık teknikeri adı altında 65-80 arası puanlarla atanmadımı ?? ben mi yanlış gördüm acaba ? çok kafam karıştı bu bölüm hakkında. okumalımıyım sizce lütfen okuyan ya da mezun olmuş biri bu bölüm hakkında bilgi verebilir mi acil .s

 7. Zeynep hanım bölumde 2sınıfa gectım istanbul bilimde okuyorum
  Şiddetle tavsiye ederim
  Gelecegın meslegi
  Ayrıca. Okulu bıtırmeme ragmen iş buldum

  1. meraba abi bende evde hasta bakımını düşünüyorum bilim üniversitesinde kesin yazayımmı kararsızım biraz bilgi verirmisin bana sana zahmet ?

   1. sakın bu bölümü okumayın ben 73 aldım ama atanmadım türkiye 10. su arkadaşım boşta atanmadı bence kiimse okumasın

 8. mehmet bey hemen iş bulmanız konusunda acaba özel üni. okumanızın bi katkısı warmı dewlet üniw. okusak aynı sekilde iş bulabilirmiyiz??

 9. MEHMET BEY BE DE EVDE HASTABAKIMI ,YAŞLIBAKIMI,DİYALİZ DÜŞÜNÜYORUM HANGİSİNİN ATAMASI DÜŞÜK VE 2013 DAHA İYİ EN ÇOK HANGİSİNDE ALIM VAR LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUN

  1. sümeyye hanım evde bakım hizmetlerin de altını temizleme,pozisyon verme ve günlük gereksinimini yapıyoruz

 10. ben evde bakıma gitsem mezun olduğumda ne iş yaparım hemen iş bula bilirmiyim görüşlerinizi bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir