KPSS’de Ölü (Yanlış) Tercih Yapmayın! Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı atamalarında nasıl doğru tercih yaparım? Ölü tercih nedir?

Kpss 2012/5 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlara 11 bin 116 adet sözleşmeli sağlık personeli alınacak.

Sağlık bakanlığı teşkilat yasasıyla, personel alım dağılımı 3′e ayrıldı. Bakanlığa alımlar Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, Halk Sağlığı Kurumu, ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere 3 kuruma alım yapılmaktdır. Kamu hastaneleri, devlet ve araştırma hastanelerine, Halk sağlığı. 1. basamak sağlık hizmetleri halk sağlığı müdürlüklerine, Sağlık Bakanlığı alımlarını ise, il sağlık müdürlükleri ve 112 ash’lere alınmaktadır.

Ölü (yanlış) Tercih Nedir?

Ölü tercih adından da anlaşılacağı üzere, tercih sahibinin tercihleri arasına koyduğu halde, hiç bir şekilde yerleşemeyeceği tercihtir. Bu tercih tercih listenizde yer işgal etmekten başka hiç bir işe yaramaz.

Aday gitmek istemediği yerlere ilk yerleri yazıp, halbuki puanıyla istediği yerlere atanacağı yere, atamam olsun da nereye olursa olsun diye ilk tercihlerine istemediği yerleri yazarsa ölü tercih yapmış olur.

Nasıl tercih yapayım? 
Öncelikle tercih kılavuzunu dikkatlice okuyun. KPSS-2012/5 Tercih kılavuzunda öğrenim seviyenizden niteliğinize uygun kadro ve pozisyonları tespit edip, bunları beyaz bir kağıda kodu ile birlikte alt alta yazın. Bu şekilde yazmanızın en önemli sebebi tercih yaparken Tercih Listesi’ne doğru olarak doldurmanızda yarar sağlamaktadır.

Kontenjanların Puana Etkisi

Bazı birimlere 1, bazı birimlere 2 bazılarına 8-10 tane personel alımı yapılmaktadır. Adaylar çok kişi alan yerleri tercih edip şansını artırmayı düşünmektedir. Halbuki bütün alımlarda az kişi alan yerler çok kişi alan yerlere göre daha düşük puanla personel almıştır.

Bu da demek oluyor ki buraya çok kişi alınıyor, nasılsa ben buraya yerleşirim derken 1,2, veya 3 kişi alınan yerler açıkta kalmaktadır. Bunlara dikkat etmelisiniz !

* Yaşamınızı sürdüreceğiniz ili tercih edin 
Tercih yapacak adayların puanı yüksekse ve yerleşme imkanı yüksekse göz önünde bulunduracağı hususlar konusunda bilgi verelim. Bu şekilde olan memur adaylarının öncelikle tercih edecekleri iller konusunda karar vermesi gerekir.
Puanınız yüksekse bulunduğunuz il veya yaşamınızı sürdürmek istediğiniz ili düşünerek tercih yapmanızda fayda var. Oturduğunuz yer dışındaki illere tercih yaptığınızda o yerlere gerçekten gidecek misiniz?
Bunu değerlendirin. Gitmeyecekseniz tercihte bulunmayın.

Tercih Haritası

 

tercih_haritası.jpg

 

Yukarıdaki bölgeler haritasıdır
1.2. bölge en çok tercih edilen ve genelde en yüksek puanlıların yerleştiği bölge illeridir.
3.4. bölge ise orta puanlıların tercih ettiği puanların çok değiştiği ve oynadığı puan dilimidir.
5.bölge illeri genelde son tercih olarak görülen ve puanların ençok düştüğü iller arasındadır.
Bu tablo sizlerin tercihlerinde kılavuz olacaktır..

Ölü Tercihi Örneklerle Anlatalım

Adayların bu konuda dikkatli olarak emek vererek aldıkları KPSS puanlarını boş yere ziyan etmemeleri gerekiyor.
Örneğin; Bir ebe 79 puan alan aday ilk tercihe Diyarbakır ili taşra köyünü tercih ederek daha sonraki tercihlerinde İstanbul Ankara ve Bursa yazması anlamsız olacaktır. İlk tercihine yerleşeceği için aldığı puan Ankara iline yetse bile Diyarbakır’a yerleşerek diğer bütün tercihlerini ölü tercih olarak yapmış olacaktır.

 • Adaylar, doğru bir tercih sıralaması yapabilmek için öncelikle çalışmak istedikleri kadroları belirlemeli, belirledikleri bu kadrolar arasından geçmiş yıl puanlarına da bakarak yüksek puanlı kadroları üst sıralara, düşük puanlı kadroları ise alt sıralara yazarak ölü tercih yapma ihtimalini en aza indirmelidirler.

* Nelere dikkat edilmeli? 
Tercih yaparken öncelikle genel nitelikli (3001, 4001) yerler yerine kendi öğrenim dalı talep edilen (mühendis, tekniker, hemşire vb.) kadrolar yazılmalıdır. Sonra sertifika, bonservis, ehliyet, İngilizce gibi adayın sahip olduğu niteliklere uygun kadrolar yazılmalı son olarak da genel kodların olduğu kadrolar tercihler arasına alınmalıdır.

* Püf noktası nedir? 
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan kadro ve pozisyonlar kimsenin tercih etmeyeceği düşüncesiyle öncelikli tercih edildiği gözlenmekte. Doğu’daki kadro ve pozisyonların taban puanı yükselmekte batıda ise bazı kadro ve pozisyonların taban puanları düşük kalmaktadır. Bu nedenle sağlıkçı adayların tercihlerini ülke geneline serpiştirmesi yararlıdır.

* Koşullara dikkat! 
Tercih kılavuzunda ilan edilen kadroların karşısında yer alan nitelik kodunda mezun olduğunuz bölümün kodu yoksa tercihte bulunmayın. Eğer mezun olduğunuz bölümün kılavuzda ilan edilen bölümlere denk olduğuna dair YÖK’ten bir yazı almanız halinde tercih işlemlerinde bulunmanız ve ilgili kurumlarca atamanız yapılır. Tercih ettiğiniz yere daha yüksek bir aday başvurursa sizinki boşa çıkar.

Maaş ve Özlük Hakkı Bakımından

3 kurumda sabit döner vermektedir. Kamu hastanelerinin çalışılan birimine ve büyüklüğüne göre döner sermayesi değişmektedir.

İl sağlık müdürlük kadrolarının çoğu 112 kadrosudur. Sabit döner üzerine riskli birim ve sürücülük farkı vermektedir.

Halk sağlığı kurumları ise sadece sabit döner verilmektedir.

MediHaber.NET

 

“KPSS’de Ölü (Yanlış) Tercih Yapmayın! Doğru Tercih Nasıl Yapılır?” üzerine 46 yorum

 1. bu atamada yerleşen herhangi bir nedenle ataması yapılan yere başvuru yapmadı bir daha ki sözleşmeliye başvurabilir mi….?

  1. hayır arkadaşımm gidip sözleşme imzalamadıktan sonra 1 yıl tercih yapamazsın gibi bi bağlayıcılığı yok eğer sözleşme imzalayıp gitmez veya istifa edersen o zaman 1 yıl şartı geçerli… eminimm

   1. yani yerleştiğimiz halde gitmesek bile aynı puanla bir sonraki alımlarda tercih yapabilir miyim.

 2. slm.birşey sormak istiyorum.kardeşimin 64 puanı var.paramedik mezunu.atanma ihtimali var mıdır?biraz batıdan biraz doğudan tercih yapmayı düşünüyoruz.şansımız sizce nedir?

 3. Merhaba ben Tıbbi sekreterlik önlisans mezunuyum puanım 79 bu atama 79 lu ları da alır mi?Bide tavsiyeleriniz nelerdir.Teşekkürler..

 4. herkese merhaba att yım ve 69.5 puanım var arkadaslar bu atamalarda sızde bu puanla atanma sansım varmıdır yaa ümidim yok ama yınede tercıh yaptım

 5. Sağlık Bakanlığının şuanki 4/b li alımlarında atanırsak bir dahaki 4b li alımlarda aynı puanla tercih yapabilirmiyiz?

  Şimdi sözleşmeliatanırsak osymnin kadrolu alımlarında aynı puanla tercih yapabilirmiyiz.

  Bu sorunun net ve kesin cevabını verebilirmisiniz yada nereden öğrenebiliriz.

  1. 4/b li olarak atanırsan istifa edip 1 yıl beklemedikçe 4/b olarak başlatılmazsın.

   Sözleşmeli olarak atanırsan, aynı puanla kadrolu alımlara başvurabilirsin..

   1. 4/ b li olarak atanan biri eger gidip atandıgı ile evrakları teslim ederse ve sözlşme imzalarsa bi dahaki alıma tercih yapamz işe başlayıp istifa ederse 1 yıl bekler tercih yapması için.
    ama atandı ama gitmedi diğer 4/ b li alıma tercih yapabilir
    2010 da öyle yapanları tanıyorumm

    1. enes merhaba , ya benim durumum da bu sene aynı oldu.ben ortöğrtm hemşirelik bölümü.30 tercihten bi tanesini yanlışlıkla kodlarken sağlık memurluğundan seçmişim gözümden kaçmış.ve ilginçtir o tercihime atamam yapılmış.senin bilgin var sanırım.ne yapmam gerekir.bu yıl ki diğer atamalarda tercih yapabilirmiyim.yoksa 2014 de kadar bu hakkım ölüyormu.lütfen bana bu konuda bilgi verirsen sevinirim.örnekleri var demiştin.benim durumla aynımı.ne yapmalıyım.

    2. ben 2012/5 alımlarında hemşire olarak yerleştim fakat gitmek istemiyorum. eğer yerleştiğim yerle hiç sözleşme imzalamazsam haziranda aynı kpss puanımla yeniden tercih yapabilir miyim.

 6. slm 72,526 puanım attyim atanma ihtimalim nedir ya da nereleri yazabilirim.yardımcı olursanız sevinirim.teşekürler….

 7. kpss puanıyla bir kere tercih yapmıyormuyuz atandıktan sonra sözleşmeli olarak zaten kpss puanımızı kullanmış olcaz tekrar nasıl kadroluya başvuracağız ki

 8. merhaba hemşirelik bölümü ort öğrtm 74 küsürat aldım doğu ağırlıklı yaptım tercihlerimi bu atama da atanırmıyım arkadaşlar.ya da olmazsa bi daha ki atamada atanırmıyım teşekkürler

 9. merhaba.kardeşimin paremedik 64 puanı var.doğu batı karışık tercih yaptık.15 batı 15 doğu.acaba atanma ihtimali var mı?yoksa doğuyu biraz daha mı tercih etsek.çok arada kaldık.sizce ne yapalım?

  1. Bunun doğusu batısı yok aslında çünkü doğudada paramedik bölümü olan üniversiteler var ve türkiyenin hepsi marmara ve egede yaşamıyor evet bazı bölgeler otomatikman puanı düşüyor bunlar terör ağırlıklı ve 2 tane ev 1 tane istasyondan oluşmuş beldeler. Bu alım doğu alımıdır. istanbula sadece 9 tane paramedik alımı yapılıyor birdahaki alımda sadece istanbul 450 kontejan bildirdi.. att derğildi atanıyımda neresi oolursa olsun diyecek bekler istadiği yere atnır birde doğuya gidip yapamamak var işin ucunda…

 10. arkadaslar atanıyımda nere olursa olsun mantığıyla hareket etmeyin derim özellikle düşük puanlılar doğuya bence çok yüklenme olursa puanlar yükselir bunuda düşünün 70 75 arası puan alanlar iç anadolu ve batı gelme ihtimali yüksek iç anadoludan kırşehir aksaray konya nevsehir düşecek bence

 11. üniversitelerin kendi bunyesindek alimla üni hastanesine yerleştim bu atamalarda tercih yaptim tercihim gelse gidebilirmy

 12. arkadaşlar herkese hayırlı uğurlu olsun herkes versiği emeğin karşılığını alır inş.(allahın izniyle) inş.hep atanırız

 13. arkadaşlar 2010 kpss puanı ile yapılan ilk sağlık bakanlığı ataması puanlarına bakmak istiyorum ama ulaşamıyorum yani ilk atama 2010 a kaç yada 2011 yılının ilk aylarındamı yapıldi bilen yada linke ulaşan lütfen bana bilgi verebilirmi ???

 14. paramedık mesunuyum 60 puan aldım hem dogu hem batı tercıhlerımın arasında var sızce atanabılırmym

  1. Bnde prm. Mezunuyum puanm 64 … sn bnce bu alımda şrnk eezincan ve kastamonuyu yaz.. ama batı dan da bişeyler ekle önceliğin az kişi alan ve istediği n yerler olsun

 15. ben o.ö hemşirelik mezunuyum kaerta 4 yıllık okuyorum başka bir ile atanırsam eğitim önceliği hakkımı kullanarak okuluma ara veemeden karsa gidebilir miyim ?

 16. Tercih yaptıktan sonra ösym tarafından yerleştiniz yazısını gördükten sonra her ne sebepten olursa olsun gitmeyen sözleşme imzalamayan yada sözleşmeyi imzaladıktan sonra istifa eden arkadaşlar. kesinlikle bir daha gecerli olan puanıyla tercih yapamıyor. bır daha ki sınava hazırlanması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir