Acil Tıp Teknisyenlerinin geleceğiyle ancak bu kadar oynanır!

Bir meslek yüksek okulu olan Ambulans Ve Acil Bakım Teknikerliği bölümü 1993 yılında açıldı. Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü ise 1996 yılında sağlık meslek liselerine öğrenci almaya başladı. Bölümün adı bile o zamanlar belli değildi.İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği olarak açıldı önce… Sonra; Acil Tıp Teknisyenliği olarak değiştirildi. Acil Tıp Teknisyenliği Bölümü, ilk mezunlarını 2000 yılında verdi. Tabi Acil Tıp Teknisyenliği bölümü mezun verene kadar birçok düz liseli 2 yıllık Ambulans Ve Acil Bakım Teknikerliği bölümünü bitirerek mezun oldu. Acil Tıp Teknisyenlerinin meslek yüksek okulu olan Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümüne birçok genel liseli yerleşti ve mezun oldu.

Acil Tıp Teknisyenliği bölümü üst öğrenimi olan paramediklik bölümüne ilk mezunlar sınavla girdi. Sonrasında 2002 Yılında bu sistemi değişti.

O dönemi ve değişim sonuçlarını özetlersek ;

Acil Tıp Teknisyenliği bölümünün 2000-2001 mezunları ÖSS sınavına girerek Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümüne sınavla yerleşme şansını yakaladılar. Tabi yine genel lise mezunlarıyla yarışarak, adaletsiz bir sistem içinde kendi bölümlerine yerleşmeye çalıştılar. Yaklaşık 400 Acil Tıp Teknisyeni Sınavla Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümüne yerleşerek mezun oldu. Meslek Yüksek okuluna yerleşmeye çalışan Acil Tıp Teknisyenleri 2002 yılı ÖSS sınavına hazırlanırken sınava birkaç ay kala siyasi bir kararla sınav sistemi değiştirildi ve ne yazık ki sınavsız geçiş sistemi getirildi.

Darbe gibi yüksek öğretim sınav sistemine gelen bu değişim ile tüm meslek liseleri perişan oldu.Bu olay Sağlık Meslek Lisesi Acil Tıp Teknisyenliği bölümü öğrencilerinin de yükseköğrenimin de bir dönüm noktası oldu. Alan değiştirmek isteyen, mesleğinde ilerlemek isteyen Acil Tıp Teknisyenleri çaresizlik içinde lise mezunu olmaya mahkûm oldu.

Peki böyle bir değişime neden ihtiyaç duyuldu ?

Eğitim sistemimizi daha verimli ve çağdaş bir düzeye taşımak için mi ?

Yoksa herkes için eşit ve kaliteli bir eğitim sistemi oluşturup, gençlerimizi yeteneklerine göre alanlarında uzman bireyler olarak yetiştirmek için mi ?

Keşke bu sebeplerden olsaydı…

2002 Yılında ve acil olarak yapılan bu müdahalenin asıl sebebi nedir peki ?

2002 Yılında ve öncesinde siyaset sahnesinde ülkemizin geleceğinden endişe eden birileri vardı.Sorun imam hatip liseleri olarak gösteriliyordu.İmam hatip mezunları ülkenin başına geçmesin diye bir çözüm arandı.Sonuç olarak meslek liseleri mezunlarının da kendi alanları dışına çıkamasını engelleyecek bir formül bulundu.Bulunan formül asıl gerekçeyi gizlemek için tüm meslek liselerine uygulandı…

Formül içerigi : E = M*C 2

Yani Esaret = Meslek Lisesi*Ceza’nın Karesi

Bu formülü bulanlar belki o anda Albert Einstein dan daha fazla sevinmiştir..Sonuçta meslek lisesi mezunlarına ait tehlike bertaraf ediliyordu.

Peki bu sistem bize ne getirdi ?

Yani Tüm meslek liseliyi perişan etmesi ve ülkemizin gelecegini baltalaması dışında bizi ilgilendiren kısma gelirsek….

Öncelikle Acil Tıp Teknisyeninlerinin alan dışı tercih etmesi engellendi.Öss sınavına giren bir Acil Tıp Teknisyeni derece dahi yapsa,başarısı hertürlü tescil ediliyor bile olsa herhangibir bölüme yerleşmesi imkansız oldu. Ne kadar başarılı gencin önü kesildi kim bilir?

Alan içinde ki durum nasıl değişti peki ?

Acil Tıp Teknisyenleri Meslek Yüksek okullarına sınavsız geçişin getirilmesiyle liyakat aranmadan, yeterlilik aranmadan meslek yüksek okullarına yerleştirme başlandı.Alan dışı tercihi engellenen Acil Tıp Teknisyenlerinin alan içinde de haksız,uydurma bir sistemin esiri olmasına ne söylenebilir ? Belki söylenecek çok şey var ama onuda yazının sonuna bırakalım.

Öncelikle Acil Tıp Teknisyenlerinin Üniversite sınavına girmesinin engellenmesi meslektaşlarımızın geleceğine vurulan en büyük darbedir.Zaten sağlık meslek lisesine yerleşirken nasıl bir meslek seçtigini bilmeden rehberlik hizmetinden yoksun tercih yapan meslektaşlarımızın,tünelden önceki son çıkışıda engellenmiş oldu.

Ülkemizin kaderi bu… Neden mi ? Çünkü Eğitim sistemimiz sürekli bu tür müdahelelere maruz kalıyor…
Mesleğimizin değerli üyelerinin daha çok bayan olmasının sebebi bu değil mi? Bölümümüzün açılmasından yakın zamana kadar, kızlarının hemşire olacağını düşünen aileler ,kızlarını Acil Tıp Teknisyenliği Bölümüne yerleştirdi.

Getirilen bu sistemin acılı sosu ise ; METEB ve Yeni mezunun önceliği standartları oldu.Tadından yenmez halde önümüze sürülen bu yemeği on yıldır malesef yiyoruz.

Peki Meslek Yüksek Okullarında ki durum nasıl ?

Bu sistem İle AABT (Paramedik) Bölümü öğrencilerinin başarı ve iletişim becerileri düzeyleri standartların çok altına düştü. Bu konuda Sağlık Meslek yüksek okulları bölümleri arasında yapılan bir tez çalışmasında durumun ne kadar vahim olduğu anlatılıyor. Binlerce Acil Tıp Teknisyenin kaderini değiştiren,eğitim sistemine ve ülkenin geleceğine yapılan bu müdahale çok kişinin canını yakmıştır.

En kötüsü bumu peki ?

Tabi hayır…

Daha kötüsü Uzun zamandır Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği bölümüne yerleşmeyi isteyen Acil Tıp Teknisyenleri yerine her sene özel üniversitelerden yüzlerce düz lise mezunu “paramedik” bölümünü bitirip mezun oluyor.

Yetişmiş elamana ihtiyacı hızla artan camiamızda, Acil Bakım Teknikerliği (Paramedik) bölümü mezunu ihtiyacı ne yazık ki Acil Tıp Teknisyenlerinden değil,Düz Liselerden,Özel üniversitelerden ve son dönemde birçok meslek lisesinden karşılanır oldu.

Son Olarak ÖSYM tarafından yayınlanan yüksek öğretim programları ve kontenjanları kılavuzuyla İlk ve Acil Yardım Bölümümüze artık Ebelik, Ebelik Hemşirelik, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Hizmetleri, Labaoratuvar Teknisyenliği, Sağlık, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuvar bölümü mezunları da tercih edebilecek.

Bu duruma Örnek verecek olursak ;

Ağrı’da İbrahim Çeçen Üniversitesinde ki paramedik bölümüne yerleşen öğrencilerin %80 i hasta ve yaşlı bakımı mezunu ve genel olarak bakıldığında Acil Tıp Teknisyenleri paramedik bölümü kontejanının % 20 sini oluşturuyor.

Bu kadar faydasız ,bu kadar adaletsiz  bir sistemin arkasında kim durur ?

Şimdi yazının başında söylediğimiz kısıma gelelim ve soruna parmak basalım….
Acil Tıp Teknikerliği bölümünü yani meslek yüksek okulunda ki bölümümüze daha meslek sahibi olmadan yani Acil Tıp Teknisyenliği bölümünü bitirmeden yerleşen düz lise mezunları yerleşti demiştik.

Bu arkadaşlarımız AABT bölümünün İlk mezunları olduğundan üniversitelerdeki bölümlerimizde okutman olarak kaldılar ve sonrasında bu mesleği temsil eden bir dernek kuruldu. Yönetim dogal olarak düz liseden bölümümüze geçiş yapan kişilerden oluştu ki Bu durum hala böyledir. Bu da çok ilginçtir.

Bu derneğin çalışması ne yazık ki Acil Tıp Teknisyenlerine faydalı olmadı….

Öncelikle Acil Tıp Teknisyenlerinin Üst Bölümü olan Paramedik bölümüne düz liselinin yerleşmesi savunuldu. Kendi aralarında çokca dillendirilen bu görüşün temeli şöyle ;

Kendilerine göre, Paramedik eğitiminin istenilen başarıya ulaşılması ve kaliteli bir eğitim süreci için ; Bu bölüme yerleşecek öğrencilerin daha önceden sağlık eğitimi almamış olması ve alacakları eğitim konusunda ön yargısı olmadan sıfırdan başlayacak kişilerin seçilmesi daha uygun olacaktı.

Çünkü ; Bu bölüme yerleşecek kişilerin meslek okullarında aldıkları yanlış bilgi ve tutumlarla gelmesi durumunda, bu yanlış bilgi ve tutumları değiştirmek çok zor olduğundan bu bölümü okuyacak kişilerin sıfırdan yani düz liselerden gelmesi daha mantıklı olacaktı.Bu görüşe göre Acil Tıp Teknisyenlerinin kendi üst bölümlerine yerleşmemesi gerekir.
Bu görüşün bir Acil Tıp Teknisyeninden çıkmayacağıda oldukça açık olduğu gibi bu söylemlerin sahiplerinin de görüşlerinin arkasında durması beklenmemeli…

Bu görüşü derinlemesine incelersek sanırım kaynağını anlayabiliriz….

Öncelikle AABT bölümü Ülkemizde 1993 yılında açıldı. Bu bölüm ilk önce bir kişinin kanada da bu eğitimi alıp ülkemizde bu bölümü açması ile başladı.

O zaman Acil Tıp Teknisyeni bölümü olmadığından bu bölüme düz lise mezunlarından geçiş yapıldı.Bu duruma alışıgız zaten.Ülkemizde ne yazık ki önce bir iş yapılır sonra planlanır.Önce bir bölüm açılır en az 3 yıl sonra eğitim müfredatı oluşturulur gibi…

Tabi o günlerde ülkemizde yeni açılan bu bölüme düz liseden geçiş yaparak okuyan ve ilk mezun olanlarda şöyle bir algı oluştu ; Biz bu bölümü okuyarak Amerika’dan dan alınan sistemin Türkiye’de ki karşılığı olduk ve ayrı bir statü kazandık. Sonrasında 1996 yılında ülkemizde ilk defa açılan sağlık meslek liselerini kabullenmek zor oldu.

 Çünkü onlar farklı bir sistemden yetişti farklılardı, aynı işin devamından öte farklı mesleklerdi.

Biz Bu durumu kısaca ,Türk- Amerikan karışımı bir ortak deyimle ifade ediyoruz:

“EMT olmadan Adam Çarpma”

Hatırlarsınız meslek liselerinin alan dışına tercih etmesini engelleyen kat sayı adeletsizliği yakın zamanda düzeltildi.Tabi bizim açımızdan mağduriyet yaratan bir diğer durum olan sınavsız geçiş Ve METEB uygulamasınında kaldırılmasını istedik. Bu konuda ki görüşümüz; Acil Tıp Teknisyenlerinin alan dışı tercihlerinde kat sayı adaletsizliğinin kalkması ve meslektaşlarımızın kendi meslek üst bölümlerine yani paramedik gibi üst öğrenimlere geçişlerde ise meslektaşlarımıza ek puan verilerek düz liselilerin girişinin engellenmesi yönündeydi.

Bu tutumumuza,meslek okumadan meslek üst öğrenimi okuyanlar karşı çıktı.Gerekçeleri ise düz lise mezunlarına haksızlık olacağı yönündeydi!

Bu grubun temel faliyetleri özetlersek….

-Kısadan elde edikleri pozisyonları korumak
-Özel Üniversitelerin Ekmeğine yağ surmek
-Acil Tıp Teknisyenlerinin Üst Bölümlerine geçişlerde isteksiz ve tarafsız kalmak
-Mevcut durumu ve kendilerinin örğün eğitim ve dernekte ki konumlarını korumak
-Paramedik isminin mutlaka ama mutlaka koruyarak ;Acil Tıp Teknisyeninliği ve Teknikerliği bağlantısını kırıp başlı başına farklı bir meslekmiş durumu yaratma ve kabul ettirme gayreti içinde olmak.
-Bu kadar mağduriyet yaşayan Acil Tıp Teknisyenlerinin kendi bölümlerini okuma,hak ve sorumluklarının artırılmasının engellenmesi

Önemsiz gördükleri tefaruatlar ise ;

-Artık Acil Tıp Teknisyenlerinin Paramedik bölmündeki yerinin azalması ve bağın kopması
-Düz liselerden özel üniversitelere girip devam zorunluluğu olmadan mezun olan,2 yıllık eğitimden sonra hastamız “eksi “ oldu diyebilen Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri bölümü mezunlarının kalitesini.
-Sınavsız geçiş sistemi ile Eğitim kalitesinin düşmesi,
-Paremediklik bölmünde ki Acil Tıp Teknisyeni Oranının %20 lere düşmesi
-Özlük ve Sosyal hakların arttırılması

Acil Tıp Teknisyenlerinin, Eğitim konusunda Bu zamana kadar yaşadığı adaletsizliğe karşı çözüm olarak üretilen tek bir çalışma yoktur. Alta kalanın canı çıksın felsefesi güden ve kendinden başkasına faydası olmayanların,uzaktan eğitim ile Acil Tıp Teknisyenlerinin paramedik bölümünü okumasını istemeyenlerin asıl maksadı; 2 yıllık meslek yüksek okul mezun sayılarını düşük tutarak kendilerini yüceltme ve ayrı görme gösterme çabasında başka bir şey değildir. Acil tıp teknisyenlerinin uzaktan eğitimle paramedik olmasın derken heryerde açılan bölümlerle kendi meslek enfilasyonunu yarattılar.

Uzaktan eğitim ile Acil Tıp Teknisyenlerinin Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri olmasını engellemeye çalışan kişiler, Sağlık melek liseleri Acil Tıp Teknisyenliği bölümünde yeterli eğitimin verilmediği konusunu gündeme getirmekte ve zaman zaman çeşitli anket çalışmaları ile bu tezlerini kanıtlama çabası içerisine girmekteler. Öyle ki düz lise mezunu ve bu kendi çapında bu mesleği temsil ettiklerini düşünenler Sağlık meslek liselerinde ki eğitimin yetersizliğini,Öğrenci meslektaşlarımızın Ambulanslarda yeteri kadar staj yapamamalarını sıkça dile getirmektedirler.

Yakın zamanda Acil Tıp Teknisyenlerinin Modül eğitimleri almaları durumunda kırmızı şerit ambulans da çalışabilecekleri durumuna şiddetle karşı çıkıp, “yahu arada mesai farkı var emek var böyle adaletsiz olur mu?” diye veryansına başlamışlardır.

Mesaisinin bir Acil Tıp Teknisyeninden fazla olduğunu düşünüyor…Ayrıca Acil Tıp Teknisyenlerinin Staj Dönemlerinde yeteri kadar Ambulans görmediklerini iddia ederek yeterlilik konusunda endişelerini her ortamda paylaşıyor…

Acil Tıp Teknisyenlerinin Uzaktan eğitimle paramedik olmaya yeterli olamayacağını savunan kişiler, Paramedik programının ilk zamanlarında ilkyardım müfredatı ile mezun olan kişilerdir.

Acil Tıp Teknisyenliği mesleğini şoförlükle kıyaslayarak, havadan gelen mesleğin kaymağını yiyen bu kişiler önlisans mezunu olmayı abarttıkça abarttılar.

Artık Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerlerinin önündeki mesleki eğitim engellerinin kaldırılması vakti geldi. Bu mesleği yapan insanlar birdir, ayrım yapılamaz. Bir Acil Tıp Teknisyeni Paramedik olabilmeli ve Lisans Yüksek lisans yapabilmesi için önü açılmalıdır.

Düz lise mezunları artık bu bölüme alımları durdurulmalı ve alan içi sınavsız geçiş uygulanmasın da da Paramediklik Bölümüne Acil Tıp Teknisyenleri dışında ki geçişler engellenmelidir.
Tüm meslektaşlarımız ,Meslek lisesi veya ön lisans mezunu olmak zorunda bırakılmamalı.Bu mesleği yapanların son durağı ne Acil Tıp Teknisyenliği nede Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri olmalı.Meslekte yükselmek isteyen kişilerin önü açılmalı lisans ,yüksek lisans hakkı tanınmalı.Liyakat getirilmeli bu ülkeye başarılı hizmet verebilecek kişilere fırsat verilmeli.Başarılı olan kişiler desteklenmeli,önü açılmalı.Bencil kaygılarla ne bu insanların nede bu ülkenin gelişimine engel olunmamalı.Eğer başarıları ile övünmek isteyen kişiler varsa önce adaletli bir platforma çıkmaya cesaretli olmalı.Başkalarının ayaklarını çelerek veya sırtlarını ezerek sağlanan başarı veya unvanın ne o kişiye nede bu ülkeye faydası olmayacaktır.

Başarılı meslektaşlarımızın önü açılmalı,bu maduriyet derhal düzeltilmeli ve Acil Tıp Teknisyenlerinin İtibari teslim edilmelidir.

Bu konuda elimizden geleni yapacağız emin olun içiniz rahat olsun….

ATT Ekrem ÖZDEMİR
ATTDER Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Kaynak: ATTDER

“Acil Tıp Teknisyenlerinin geleceğiyle ancak bu kadar oynanır!” üzerine 67 yorum

 1. Acil tip teknisyenlerinin itibarini onlari paramedik yaparakmi kurtaracaksiniz…üzgünüm ama yazdiklarinizin bir cogu asılsız…

  1. Ali Bey Allaha çok şükür ATTlerin bir itibar eksiği yok sadece ellerinden alınan verilmeyen hakları var çalışmalar bunları kazanma yönündedir iyi çalışmalar.

 2. Çok kötü ve bir çok itamda bulunan bir yazı, yazılanların neredeyse tamamı yalan ve çarptırma dolu, yazı bir çok kişiye itamda bulunuyor, genellemeler yapıyor. Bu kadar saldırgan bir yazının bir STK yöneticisi tarafından yazılmış olması bir ayıpken, yazının bir internet portalında yayınlanabilmiş olması ayrı bir ayıptır. Yazıyı yazan, ne paramedik mesleğinin evrensel tanımına hakim, ne Türkiye’de ki yapıya ve eğitim sistemine hakim, yazılanlar hayal ürünü.

  1. Atilla Bey PARAMEDİK kelimesi kullanıldığı ülkelerde ne anlam ifade ediyor araştırırsanız yazı ile ilgili yorumunuzu eminim düzeltirsiniz . Size bir sorum olacak Polis dendiğinde aklınıza ne geliyor yada İtfayeci yada şöyle sorayım Eğitim düzeylerinin ne olduğunu anlıyorsunuz teşekkürler

  2. atilla bey şahsen ben düz liseden çıkıp 2 yıllık teorik ders görmüş birisine kendimi ve sevdiklerimi emanet edemem. üniversitedeki staj haftada 4 saattir. ayda 16saat yapar. şimi dikkat edin sağlık meslek lisesinde 4 yıl eğitim görüp lise 3.sınıfta ayda 64saat 4.sınıfta ise ayda 4 24 saatlik nöbete tekamül eden staj görüp bu bilgilerini üviversitede 2 yıllık daha eğitimle pekiştirmiş insanlara güvenmek daha mantıklı gelıyor bana. düz liseden paramedıc bölümüne geçen çocuklar 2 yılda ne kadar bilgi edinebilirler sadece bunu bır düşünün…

 3. şu an talip olduğun o mesleği bu ülkeye getiren, bakanlığın kapılarını aşındırarak att ve paramedikleri tanıtan ve kadro verilmesini sağlayan gecelerini gündüzlerine katarak kitap, dergi, kaynak yazan ve bugünlerde, oluşumunda hiç bir emeğin olmadığı halde kendini haklı mirasçısı gördüğün bu mesleği yoktan var eden o eski hocalar ve mezunlardır. üniversiteye geçiş sisteminden kaynaklanan bu haklı sorununuzun müsebbibi eski mezunlarmış gibi lanse etmen en hafif tabirle haddini aşmaktır. Kaldı ki dünyanın hiç bir yerinde üniversite eğitiminin yeterlik ve kalitesi lise eğitime bağlı değildir. Kendi müfredatı, ders saati ve stajıyla sadece o bölümü okuyarak yeterlik kazanmayı hak edecek şekilde düzenlenir. İyi bir paramedik olmak için kerameti sağlık meslek lisesinde arayan ve eski mezunlara ikide bir dil uzatanlar, her şeyden önce kendi başarılarına ve kendi mesleklerine yaptıkları katkıya baksınlar…

  1. Süleyman Bey size cevap olarak çok şey yazdım ama sonra vaz geçtim size önerim Acil Tip Teknisyenliği bölümünü Bir araştırın Attlerin bu güne kadar sistemle ilgili neler yaptığını umarım farkedersiniz Teşekkürler .

 4. Çok sert bir yazı olmuş. Ancak pek çok noktada doğru yazmışsınız. Üslubu biraz yumuşatsanız daha iyi olur. Paramedikler ve ATT ler rakip değil, ekip arkadaşı.

  1. Namık Bey son katıldığım İstanbul Paramedik Çalıştayındaki izlenimlerim Rekabeti geçtim Zaten ATTleri yok sayıyorlar .Teşekkürler

 5. bu yazının tamamı doğru bence az bile yazılmış.Öncelikle bu iki mesleğin ayrı olduğunu söylemeleri bence bu düz liseden geçenlerin görüşü.Özlük hakları açışından hiç bir faaliyet göstermeyen ayrıca paramediklik mesleğini uzun süre yapamayacağını düşünen bayan arkadaşlara dahi alternatif sunamayan.

  Darbe ile gelen eğitim düzeninin gerekçeleriyle beraber tamamen arkasında olan bu kişilerin bence sadece bu mesleğe zararlı olduğu düşünülmemeli.

 6. kesinlikle katılıyorum .çok güzel bir konuya deginmişsiniz ben 2000 yılı att mezunuyum.ne yazık ki bölümümün 2 yıllık olan aci tıp teknikerliğini okumak çok isterdimmm önünü kapattıkça kapattılarr ve bir çok arkadaşımda aynı benim gibi düşünüyor teşekkürler saygılarr

 7. Bu yazı da yazılanlar ne kadar doğru yanlış bilmem ama ben bu yil att bolumunden mezun olacam ve paramedik bölümüne geçemiyecem Çünkü laboratuvar bölümü ogrencilerinin tek kurtuluşu paramedik olması paramedik egitimi tek basına yeterli diyenler var sahada gördüğümüze göre hiC yeterli olmuyor akıl var mantık var att den geçiş yapmış paramedik acile 6 yılını veriyor düzden gecen 2 yil aynı becerideler demek ne kadar doğru hemşirelik,laboratuvar bölümlerinin 1 konu olarak gördü ileri yasam destegini bir att ders olarak tüm yil görüyor paramediklerin de sadece att nin geçiş hakki olması davasına destek vermesi beklenirdi ama bu sert İtamlar düzden gecip paramedik olmuşların yarası olduğu için gocunma ihtiyacı duyuyor şimdiden kusura bakmasın sözlerimden dolayı kimse….,

 8. Birşeyleri savunmaktan çok ben ATT yim paramedikliğe geçemedim geçenlerin canı cehenneme der vaziyette olduğunu düşünüyorum.. ben o düz liselerden mezun olup paramediklik okuyan ve mesleğini o kadar güzel ve bilgili yapan insanlar tanıyorum. Bu yazıda bikaç kişiye göre yazılmış öfke ile herkesi içine alarak köpürüldüğünü farkkettim. Ben de bi SML ATT bölümü mezunu olup sonra o meteb sorunu yüzünden yüksek puanım olduğu halde doğuda paramedik üni. kazanıp sonra çok çalışıp kendi memleketim üni. ye yatay geçiş yapıp ve mezun olup mesleğimi zor okuyup ve şuanda yapmaktayım… ATT veya PRM okuyan istediği bölümde çalışır yada çalışmaz. Şunuda söylemek isterim PRM mezunu olupta sorumluluk almamak için ATT olarak çalışan arkadaşlarımızda var yani diyeceğim herkesin kendi tercihidir. Aynı ortamda çalışan insanları bu kadar birbirine düşürmeye gerek yok ekip ruhu yoksa grup çalışmalarından oluşan mesleklerden de mezun olmasın kimse… saygılar PRM BHR

 9. Sıkıntınızı dile getirmek için eski mezun paramedicleri opa tutmuşsunuz. Yanlış yönlendirme olmuş biraz. Meseledehaklı olabilrisinzi ama geçmiş değil gelecekte ne yapılabilir bunu dile getirmek lazım. Eski meslektaşlarınızı zor durumda bırarmanızı yakıştıramadık.

 10. çok doğru bi yazı sonuna kadar arkasındayım bu yazının. düz lise – kız meslek lisesi- endüstri meslekten çıkma tornacıları çocuk bakıcılarını paramedik yaptılar. nerde lan adalet. nerde? üstüne bide bu bölümlerden mezun olmuş 2 yıl okuyup paramedik olmuş çakallar geliyorlar att lere artislik yapıyorlar. sanki bir att kadar eğitim almış gibi. halbuki att ler paramediklerden üstün ben bir att olarak düz lise ve benzeri liselerden mezun olmuş paramedikleri kendi altım olarak görüyom. varsa ben att den üstünüm diyen düz lise vb mezunu çakal gelsin buyursun kapışalım.

 11. Acil tıp teknisyenlerinin lise de 4 yılda aldığı eğitimi üniversiteler yarım dönemde veriyor…Liseden sağlık personeli yetişmez,yetişmemeli…
  Üstelik lisede öğrenci,lisans mezunundan ders alır, mezun olduğunda ilk eleştirdiği lisans mezunlarıdır.. Aradan 5-10 yıl geçince de doktorlardan daha çok şey bildiklerini söylerler..

  1. Sana hiçbirşey demiyorum senin gibiler yüzünden biz çok uğraşırız.
   Sana o elleri öpülesi anam baban Ağaç yaşken eğilir atasözünü öğretmemişler belliki ve ne kadar acıdır ki üniversite okumuş olmana rağmen bunu öğrenememişsin.çok yazık ama çok yazık
   İlim ilim bilmektir
   ilim kendin bilmektir
   sen kendini bilmessen
   ya nice okumaktır.. (Yunus Emre)

   1. yağmur hanım çok sıkıştınızmı bizim 2 senede öğrendiğimizi yarım dönemde öğrenirken yazık sizeeee çok üzüldüm bunları öğrenmek için sabah 7 akşam 9 fakülteyemi gittiniz yav bi mantıklı konuşun bi hanımefendi olun sizin yaptığınız bizi yetiştiren hocalarada saygısızlıktır 2 senede sağlık daha doğrusu insan canının teslim edildiği bir sektör var ve eminim kime sorsak 2 sene yeterli değil diyecektir hemşire ebe 4 sene okuyup mezun oluyor biraz mantıklı olun insan canı teslim ediliyor elimize kimseyi aşağılamayınnnnn 2 sene çok yetersiz ancak ne zaman yeterlidir biliyormusunuz liseden att okuyup 2 yıllığa geçiş yapanlarda yani bu işe küçük yaşta gönül koyanlarda …

    1. sayın yağmur, haddinizi ve sınırlarınızı bilin, bana hanımefendi olun diye ithamda bulunamazsınız..Siz kim oluyorsunuz da bana böyle söyleme gücünü kendinizde buluyorsunuz ki… Temellendirilmeyen pratik 0 dır.. Ne yaptığınızı bilmeden iş yapıyorsunuz..kusura bakmayın ama damar yolu açmakla,entübe etmekle sağlıkçı olunmuyor… İki serum hazırlamakla iş bitmiyor..Çok att tanıdım,serum hazırlar antibiyotik koyar içine ulcran ekler..Ulcranı mide koruyucu olarak koyduğunu zanneder.. neden koyduğunun aslını bile bilmez.. sadece gülüyorum böyle kişilere…

  2. yağmur sen galiba paremedik olmak istiyorsun yada paremediksin sana dokundu sanırım böyle çıkış yaptığına göre 🙂 sormak istiyorum hangi üniversiteden bahsediyorsun yarım dönemde 4 yılın eğitimini veren 🙂 birgün eğer ailenden birine bilgisiz birinden zarar gelirse anlarsın..

   1. 4 ayda hastanede staj yaptıktan sonra kendini doktordan bile üstte gören insanlar var aramızda.. 4 ayda doktordan üstte olan insanlara,üniversite eğitimi anlatmak zor..Attler her zaman en iyi bildiklerini iddaa ederler..Dediğim gibi doktorlardan daha iyi olduklarını ama az para kazandıklarını söylerler.. Fakat bu ülkede bilmezler ki, çok iş yapan değil,daha zeki ve akıllı olanın para kazandığını…O yüzden doktorlar otururken onlar sabahlara kadar çalışıp az para kazanırlar… üniversite farkı işte..

  3. Yağmur Kardes sen Türkiyede ki paramedıc bolumu olan unıleri ocsford la karıstırdın galıba komık komık konusma arkadasım MYO lerde paramedıclere eğitim verenler Lisans Hemşirelik Mezunları senın zihniyetın tartısılmaya bıle değmez sen zaten batmıssın 4 yıllık eğitimi nasıl olurda yarım donemle kıyaslayabılırsın .Safmısın nesın yanı Acil Hasta Bakımı dersinde müfredatta geçen 3 hafta sadece birinci değerlendırmeyken senin bunu söylemen saçma düz lise mezunu adam aldıgı 2 yıl eğitimle arreste nasıl mudahale edecegını ezberler eşşek değil ya ama kalkıpta kemoterapı tedavısı alan bı hastaya damaryolu açabılmeyı ezber yemez bılmem anlatabıldım mı bu iş sadece ezberle teorıyle olmuyor pratıkte lazım ama zannedersem sende onlardansın dan dan konusup bos çene yapanlardan ..

   1. ömer arkadasım ben ATT yim çok güzel konuşmuşsun yüreğine sağlık,iş hayatında smyo mezunu olup düz lise çıkışlı bir çok arkadaşa pratikte eğitim veren örnek ve yardımcı olan bi çok kişi sağlık lisesi mezunlarıdır…iş herzaman pratikte.yani bilmediği konularda muhalefet takılmasın bazı arkadaşlar :)))

   2. Siz lisedeki 4 yıllık eğitimi nasıl üniversite ile kıyaslıyabiliyorsunuz ki..Sağlıkta eğitim lise düzeyine çekildiği için kalitesizleşiyor… Hem bu kadar altla üst hangi kurumda bu kadar iç içe ki? Bir tarafta 6 yıllıklar.. 4 yıllıklar, ön lisanslar..ve lise mezunu 4 yıllıklar.. en altta kalan kısım ama hep en iyi olduğunu iddaa eden kısım.. Eskiden evet olabilirmiş..ama şuanda olmamalı.. yıl 2013.. liseden mezun biri ne kadar yeterli olabilir ki…lise de üstelik 3. sınıfta staj başlıyor.. üniversitelerde 1. sınıfta başlıyor.. sonra 2 yıl sahada eğitim alan biri kalkıp ,4 yıldır sahada eğitim görmüş birinden iyi olduğunu söylüyor..komik…

 12. kaleminize sağlıık helal olsun çok haklısınız ondan sonra ket yeleği kot kırığında takılıyodu dimi diyen paramedikler ortaya çıktı bu arada şunuda anlatamadım yıllardır ingilizce bir kelime olan paramediği neden ısrarla kullanıyolar tekniker demek bu kadarmı kötü

   1. Att iş paramedik olmakmı, işini iyi yapmak mı?
    Benim yaram var paramediğim deyip ortada dolanıp sonra entübe hastayı hastaneler arası nakil edemeyeceğini söyleyen, ama paramedik mezunluğunun verdiği yetkilerle bu işi yapabileceğini söylediğimde sen benim okuluma laf edemessin de diyor örnek bir tane olsa kişisel algılarım ama böyle verilebilecek bir sürü örnek var. Yanlış anladığınız şu hiç kimse herkes paramedik olsun demiyo işini iyi yapan idealistlerin eğitim ve yetkilerini yükseltmekten bahsediyoruz bunu anlayın artık.

 13. agrı da ki paramedik bölümüne att ler gidemior gidin görün bundan hocalar da şikayetçi kız meslek liseliler paramedik bölümüne yetişiyor ve orası seri katil yetiştirior … gidin görün inanmayanlar .

  1. samet, ben kız meslek lisesi mezunu olarak söylediklerinin çok bencilce olduğunu düşünüyorum. ösym bize bu hakkı vermiş, herhalde onlardan daha iyi bilecek değilsindir. arkadaşlarım ve ben sağlık meslek lisesini kıl payı kaçıranlar arasında ama yine sağlıktan vazgeçmeyen kişiler.

 14. artık bu duruma bi son verilsinnnnnnnnnnnnnn…….. millet gidip kadını doğurtsun,tit gaitasına baksın,baytarlığını yapsın…. dikloronu im yerine iv yapılır da diyen.entübasyonu yapmayı triyajı bilmeyen…boş beleşden atanırız diyenler bölümden gitsin…ellerinden hakları alınsın..mezun olanlar ise kendi bölüm mezunu sayılsın…. haziranda bekliyorum sizleri att dışı paramedikler…..:)sizinle çok işimiz var ….. yazık ya çok yazık att değil ebe hemşire laborant veteriner tekn. gidiyor… saqna hak veriyorum samet….doğu öyle.. 🙁

 15. 2 yıl süreyle hakkari yüksekovada yüksekovada att olarak görev yaptım…bir gün çatışma çıktığının yaralı mehmetçiğin helikopterlele yüksekova askeri tümene getireleceğini bunun 2 tam donanımlı ve att’li ekip istendiği biliğisi geldi hemen çıkış yaptık askeri tümende daha askerler getirilmediği için helikopter pistinin kenarında park halinde beklemeye koyulduk.. Gelen sıhhiye çavuşu benim ve diğer arkadaşın mesleğini sordu bizde att yiz deyince oh oh iyi yanıtını aldım. Dayanamadım sordum niye ekip isterken illa att diye belirttiniz diye sordum aldığım yanıt bir yandan beni sevivindirirken bir yandanda beni üzdü..Benim yanımda çalışan 3 hemşirelik mezunu 1 düz lisede sonra paramedic mezunu 2 de att bulunuyor(kendisi sağlık memuru) yaralı ve yanık askerler geldiğinde birtek att’ler ayakta kalabiliyor diğerleri ise baş bulantı kusmadan yaralıdan daha fazla mudahaleye muhtaç hale geliyorlar……

  1. zaten herşeyi attler yapıyorlar diger personeller hikaye unutma prm.düz lise mezunu bile olsa senin üstün

   1. Arkadasım 112 de komuta doktoru harıc ast üst meselesı yoktur Prm. Attden ayıran tek özellik Teknısyen Ve Teknıker kavramlarını ayıran faktorlerle aynı Kendını doktorum dıye tanıtan prm Arkadaslarım hayalınızde kurdugunuz kumdan denızde yuzuyorsunuz 😀

 16. eline koluna yüregine vaktine parmaklarına saglık kardesim adamsın adamın dibisin ben sırf paramedk olamadım dye şuan att bile deglm astsubay oldum hayalerim elimden alınıdı inş dedgin gibi öolurda okurum paramedikligi nereyi yazdıysam gelmedi neymiş yeni mezunlarmış ilk önce eee malum dedgin gibi bu liselilerde var düz liseden paramedk olanlar şann iyice 0 oldu tekrar teşkrler paylaşımın için umarım birileri öduyar sesimizi yada okur yazını..

 17. hala bu sistemi savunan varsa onun aklına şaşarım. keşke att lerin önünü tıkamaya çalıştıkları kadar paramediklik bölümünü 4 yıllıga çıkarmasına çalışsalardı keşke bir yüksek lisansımız olsaydı. keşke bunlar için çalışsalardıda bizim başımızdakiler doktor olacagına paramedikler olsaydı.

 18. Yazan arkadaşımın yüreğine sağlık.Aynı düşüncede olan daha doğrusu doğruları söyleyen bu yöndede çalışmaları olanların olduğunu görmek güzel kendisine tekrar teşekkür ediyorum…. Bazı arkadaşlar bu doğruların çarpıtma yalan yanlış saçmalık olduğu gibi gerçeklere ne kadar göz kapattıklarını yansıtan yorumlarda bulunmuşlar. Tamda yazıdaki gibi davranıp ne bu yazının ne kadarda haklı ve gerçek olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldular…. Yazıda bazı kesimlerin hep kendi çıkarlarına çalışmaları olduğundan bahsedilmiş….yaptığınız yorumlarda aynı bu şekilde hep kendi çıkarınıza…. neden birlik olamıyoruz.Bir ve beraber ortamlarda buluşup geleceğimiz adına bizden sonra geleceklerin adına güzel şeylere imza atmıyoruz. Nedir sizdeki bu kendini üstün görme vekendinizden başka her şeyi umursamaz tavrınız. Lütfen uyumayın …..Sağlıkta reform çerçevesinde çok şeyler değişityor. Artık atamalar gerçekleştikçe 112 ler A.T.T LER ve Paramediklere kalıyor. biz böyle birbirimizle dalaşırken daha ATT nin ve paramedğin tanımını bilmeyenler (kadrosu ne olursa olsun)müdürlükte ve başhekimlikte bize amirlik yapıyor. Sizler O kadar biliyorsunuzya neden başhekimlikte yada sağlık müdürlüklerinde değilsiniz . neden biz uyduruk sağlık memurları hemşireler ebeler v.b daha att nedir paramedik ne iş yapar bi haber insanlarla işlerimize çözüm arıyoruz. Geçiş dönemi kurbanlarından biri olarak bu yazılanların A sından Z sine doğru olduğunu düşünüyorum.Bu gerçekleri görmezden gelip bu abuk sabuk yorum yazanları kınıyorum..

 19. kesinlikle doğru onlar yüzünden att mezunuyum ama hiç bir yere geçiş yapamadım insan hayatı bukadarmı değersiz ülkemizde nerde kızmeslek varsa doldurdular damar yolu açmayı bilmeyen laboratuar teknisyenleri bile geçiş yaptı böyle bir sistem olmamalı…

 20. Bu kadar tartışmaya gerek yok hakedenin hakkını vermek gerekir çeşitli siyasi darbelerle ön lisans hakkı elinden alınan işinin ehli attler olarak üzgünüz umarım bir çare bulunur buna bence üniv okuyp mezun olan paremedik arkadaslara haksızlık yapmayın mademki oraya gidebilmiş saygı duymak gerekir.Bakarsınız sizde birgün paramedik oluverirsiniz. Tabiki sml den attlerin önceligi olmalı buna çare bulunmalı en kısa zamanda

 21. konunun kısası şu aslında 112 lere 6 yıllık (4 yıl att 2 yıl prmdk) bölümü okuyanları yerleştirmek dolayısıyla profesyonel anlamda sistemi kurmaktı amaç.ama egolar yüzünden ve yine memlekette bir sürü basiretsiz makam sahibi olmuş kişiler bu sistemin şu anda amatörce işlemesine neden oldular.yani olay prmdk att olayı degil..mesleki bölge dışı dip. notu 4 olan arkadaşlar prmdk olamadı ama mesleki bölge içi arkadaşlar 3.5 gibi puanlarla prmdk oldu.yani sistemin her tarafı daha kurulmadan cöktü.oysaki genel anlamda başarılı olan att ler prmdk olsaydı su an bir ekip ve meslek catışması olmadan daha lisede att yarışı yapılarak hem daha kaliteli prmk hemde daha kaliteli att ler su an sistemde yer almış olurdu.o yüzden kimse prmk att çatışması yapmasın burası Türkiye burda herşey adam gibi düşünülerek yapılsa böyle sorunlarda olmaz…acil 112 sonucta insan hayatı ne dr ne att ne prmdk herkes vasfıyla degil vicdanıyla elinden gelen bilgi ve beceriyi kullansın gerisi boş..gereksiz havalara girip kendini komik duruma düşürmekte yersiz..

 22. SON OLARAK BİR ALINTI YAPMAK İSTİYORUM UMARIM SIKINTILARIN FARKINA VARMAMIZDA YARDIMCI OLUR

  ATT olmayan biri AABT ( Paramedik ) Olamaz !

  Bundan birkaç yıl öncesine kadar , okuduğumuz bölüm olan Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) öğrencileri lisedeki öğremini tamamladıktan sonra , bir üst bölülümümüz olan İLK VE ACİL YARDIM (PARAMEDİK) bölümüne yatay geçiş (sınavsız geçiş) yaparak burada 2 yıl öğremini tamamladıktan sonra Acil Tıp Teknikeri (Paramedik) ünvanı ile çalışma hayatına , Sağlık Bakanlığı’na bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında , kaldırılan doktorların yerine tüm yetki ve sorumlulukları üstüne alarak göreve başlamaktaydılar.

  Yine bundan birkaç yıl önce çıkarılan bir yasa ile Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği bölümü öğrencilerinin yanında,
  rn* Ebelik
  rn* Ebelik-Hemşirelik
  rn* Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
  rn* Laborant
  rn* Laboratuvar
  rn* Laboratuvar Hizmetleri
  rn* Laboratuvar Teknisyenliği
  rn* Sağlık Memurluğu
  rn* Tıbbi Laboratuvar
  * veteriner-Laboratuvar öğrencileride İlk ve Acil Yardım (paramedik) bölümüne yatay geçiş hakkı elde etmiştir.

  Ambulanslardan doktorları kaldırıp, yerine Sağlık Meslek Lisesinden 4 yıl eğitim aldıktan sonra üstüne 2 yıl Paramedik eğitimi alarak 6 yıl eğitim gördükten sonra Paramedik ünvanı kazananları ambulansa doktorların yerine getirilince dahi halk arasında bir şüphe ve korkuya sebep olmuştur. Bunun üzerine sağlık ile ilgili hiçbir eğitim almamış Kız Meslek Lisesi , HASTA VE YAŞLI BAKIMI öğrencisi mezunu , 2 yıl önlisans programı olan Paramedik bölümüne geçip , 2 yılda ne kadar şey öğrenebilir? Nasıl hastanın ve ambulansın sorumluluğu bu kişilere verilebilir. Genel olarak Paramedik mesleğinin gerektirdiği yeki ve sorumlulukları , Kız Meslek Lisesi , Hasta ve Yaşlı Bakımı mezunları alacakları 2 yıl eğitimle kaldıramazlar.

  Ayrıca Hasta ve Yaşlı Bakımı bölümü mezunlarının 2012 ÖSYM kılavuzunda geçiş yapabildiği diğer bölümler ise;
  – Ameliyathane hizmetleri- Diyaliz hemşireliği- Elektronörofizyoloji- Evde hasta bakımı- Fizyoterapi hemşireliği- İlk ve acil yardım (PARAMEDİK)- İş sağlığı ve işçi güvenliği- Sağlık kurumları işletmeciliği- Sosyal hizmetler- Yaşlı bakımı ‘dır.

  Ayrıca ;
  ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ- Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ( 2 yıl Paramedik )- Söke Sağlık Hizmetleri M.Y.O ( 2 yıl Paramedik )- Söke Sağlık Hizmetleri M.Y.O ( 2. Öğretim Paramedik ) okulların toplam ;
  Sağlık Meslek Liseleri ATT bölümünden , 26
  Sağlık Meslek Liseleri Hemşirelik bölümünden , 24
  Kız Meslek Liseleri Hasta ve Yaşlı Bakımı bölümünden ise 18 öğrenci sınavsız geçiş ile yerleşmiştir.

  6 yıl eğitim almış (Sağlık meslek lisesi 4 yıl + Paramedik eğitimi 2 yıl) kişiler ile sadece 2 yıl eğitim almış olan (Kız meslek lisesi mezunları) kişilerin hiçbir zaman aynı bilgi , donanıma sahip olamayacağı kesindir. Bir gün gelecek kız meslek lisesinden geçip 2 yıl eğitim almış bir Paramedik arkadaşın çalıştığı Sağlık Bakanlığı’na bağlı 112 ambulansına hepimizin bir yakını düşecektir. Hiçbirimiz yakınlarımızı tecrübesiz , deneyimsiz ve donanımsız kişilere emanet etmek istemeyiz. Aynı zamanda üniversitedki öğretim üyeleri de bu durumdan şikayetçi olup, hasta ve yaşlı bakım bölümünden geçen öğrenciler hiçbir bilgiye sahip olmadığı için uygulamalı stajı sonrakı doneme bırakmıslardır. Ama hasta ve yaşlı bakımı bölümü öğrencileri daha önce bu alanda hiçbir uygulamaya çıkmadığı için 1 dönem asla yetemeyecektir.2 yıllık Paramedik bölümüne sınavsız geçiş hakkı sadece Sağlık Meslek Liselerinde 4 yıl eğitim almış nitelikli mezunlara verilmelidir.

  Aynı zamanda yukarıda bahsettiğim üzere, söz konusu olan Paramedik bölümüne geçiş , yatay geçiş (sınavsız) ile yapılmaktadır. Yani diploma puanı ile yapılmaktadır. Kız Meslek Lisesi Hasta ve Yaşlı Bakımı bölümünün dersleri , Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ATT ve Hemşirelik bölümünün derslerinden daha kolay olduğu için , Kız Meslek Lisesindeki öğrencilerin diploma puanı Anadolu Sağlık Meslek Lisesindeki öğrencilerin diploma puanına göre daha yüksek olacağı muhtemeldir. Ve bu Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere çok büyük bir haksızlıktır.
  O zaman bu ülkede neden sağlık meslek liseleri var ?

  Paramedik bölümünün lisans düzeyinde olmadığı ve sadece önlisans eğitimi verildiği için, aynı zamanda ATT bölümünün tek üst bölümü olduğu için bu bölüme diğer bölümlerden öğrencilerin geçip ATT lerin açıkta kalması büyük bir haksızlıktır.
  Sağlıkla ilgili deneyimli ATT mezunları dururken , deneyimsiz bölümlerin bu bölüme geçmesi bu ülkedeki sağlık teşkilatına güveni sarsmaktadır.

  Mert GÜLER

  ATT DER Öğrenci Komisyon Üyesi ve Komisyon Aydın İl Temsilcisi

  1. Öncelikle sizlere selamlarımı iletiyorum.. Sayın Güler bir insan ancak bir sorunu bu kadar güzel bir şekilde dile getirir… Biz mağdur olan ATT ler için size sonsuz minnettarız Haksız yere atanamıyoruz Hep lise mezunu veya bi aksilik bıktık artık Bu hukumet saglıkta ıyı dıyorlar.. Bıraksınlar ya ne ıyısı magdur olduk hep hep haksızlık hep haksızlık yeter artık isyan ettırdıler bizleri yazık yaa…!

  2. Sağ olasın Mert oğlum ne güzel yazmışsın . benimde oğlum ATT 4 yılık Sağlık Meslek Lisesinden mezun ve şuan İş Sağlığı ve Güvenliği okuyor neden biliyormusun birileri yüzünde yani ‘o’ kişelerin yüzünden Paramedik bölümüne yerleşemedi. Birileri önünü kesti,çok istedi ama olmadı. Paramedik Bölümü Düz Lıse mezunları ile dolu……Allah büyüktür, ümitler 2014’e kaldi .İş sağlı ve Güvenliği yasası kesinleşti ve umarım bu dalda önü açılır…. Sağlık Olsun.

 23. Bu yazıyı paylaşan arkadaşa gerçekten teşekkür ederim 🙂 meteb içi denilen uygulama ile çok yüksek puanlarla mezun olduğum okuldan önüme 3 seçenek sunularak mezun oldum kars kilis mardin seçenekleri dışında gidebileceğim yer yoktu suçum bulunduğum şehirde özel başkent dışında paremedik bölümünün olmamasıydı 🙂 okula geldiğimde labaratuvar mezunlarınn da bizimle olduğunu gördüm 🙂 Artık mesleğimizin gözümde pek bir değeri kalmadı sebep şu ki bakanlığımız türk insanının sağlığıyla oynuyor ve ben o mezunun ailemden birine müdahale etmesini istemem 🙂 nasıl müdehale ettiklerini gayet iyi biliyorum… Kalite 0 sayı 10 olay bundan ibareet 🙂

 24. çok yerinde bi çalışma olmuş, emeği geçen arkadaşlara teşekkürler..
  düz lise mezunu olup tekniker-paramedik arkadaşlarımızın att’lerden daha yetersiz kaldıkları bir gerçek (muhakkak istisnalar var tabi..) sistem hemen düzeltilmeli..

 25. sistem yüzünden lise mezunu olarak kalıyormuşsunuz :p atanmak için olmasın o ya da üniversite bitiremeyeceğinizi bildiğinizden. Kalkmış düz liselilere laf atıyosunuz adam çalışıp 400 puan yapıyosa paramedikliklikte okur süper de mesleğini icra eder iş eğitimle biter mesele meslek lisesi olsaydı onca doktor avukat düz liseden çıkıp bi halta yaramazdı ama gel gör ki hiç biri meslek lisesi çıkışlı değil demek ki neymiş lise önemli değilmiş siz de onca 85le atanamayan tıbbi laborant,tıbbi sekreterlik varken bi 70-75 alıp (ki atsanız tutar o puan) oturun halinize şükredin…

  1. İyi ya erdem bey anlamadığınız tam olarak bu bizler meslek liselerine giderken meslek sahibi olalım diye gidiyoruz.”Madem ünüversite okumayacak gitsin meslek lisesine meslek sahibi olsun” değil bizim ailelerimiz sadece bizim hayatımızın kurtulması, yapabilecekleri sınırlı olduğu için okumak bize zor geldiği için değil ailelerimizi düşündüğümüz için biz lise mezunuyuz bizim sorumluluk duygumuz olduğu için.Bu okuma okumama olayına gelince kapının önünden geçeni almıyorlar meslek liselerine oraya girenlerde sınavla giriyo tabi sizin bunlardan haberiniz olmadığından yazmışsınız olsun yazın iyi dir bilgilendiririz hani bizamanlar baya klişe olmuştu YANGELİP YATMA YERİ emin olun bu insanlar yangelip yatmıyor daha bu sene 17 yaşında gençeçik arkadaşımız daha stajerken hayatını kaybetti ordan atıp tutması kolay daha çocuk olmadan insan hayatı sorumluluğunu üstlenen meslek liseleri ile böyle konuşmanız bana bir atasözünü hatırlattı ”bekara karı boşamak kolay” siz bırakın meslek liseleri ile ilgili bilgi sahip olmayı daha en baştaki yazıyı okumamışsınız birde imkanları iyi olanların bizlerin eğitimlerimizi yükseltme hakkımızı elimizden almaya haklarının olduğunu savunuyosunuz ne diyelim …………………………

  2. erdem bey harbi düşüncesizsiniz ya oğlum avukat doktor düz liseden sonra 5 ila 6 yıl eğitim alıyor parmedik ne kadar eğitim alıyor sadece 2 yıl harbi gülünçsünnnn gülünçç

 26. sınavsız geçiş ve meteb olayı gerçekten adaletsiz bir uygulama…ama yazıda vahim olan paramadik ancak att den olur gibi bir ayrım var..neymiş sınavsız geçişle sadece attler paramedik olsun…hani adaletsizdi sınavsız geçiş…sanki paramediklikten sade attler anlıyor…o zamanda tıp fakültelerinede sadece sağlık meslek mezunları girsin fen liselerindeki üst düzey öğrencilerin tıpta ne işi var dimi…ek puan konusunda haklısın bir öncelik olmalı ama tüm sağlık meslek mezunlarına….att ler sınavdan ve yarışmakt
  an neden çekiniyorlar…4 işlemi bilmeyen öğrenciler şimdi sınavsız geçiş yüzünden ünide…analitik zeka yok birde hayat kurtaracaklar…sonuç olarak ek puan olmalı tüm sağlık mezunları sınavla istediği sağlık bölümlerine gidebilmeli…

 27. ayrıca erdem beyin yorumu harika… bende sağlık meslek mezunuyum ama hiçbir dönem kalite bu kadar düşmemişti…çalışan kafası basan gitsin okusun kardeşim…bu kendine güvensizlik niye meslek lisesi mezunlarında anlamadım…

 28. erdem düz lise mezunu 400 puan yapıp gitsin paramedikliğe okusun 2 yıl zannetsin kendini sağlıkçı insan sağlığı bu kadar değersiz mi sağlığın ”s” sini bilmeden paramedik bölümüne giriyorlar 2 yıl okuyup herşey bitiyormu adı üstünde sınavsız geçiş attler 4 yıl boşuna mı okudu bu sistem 4+2 6 yıl olarak hesaplandı ama Türkiye deki eğitim sistemi bu her sene bir şey çıkartıyorlar.

 29. Erdem bey sözlerim size ve sizin gibi düşünenlere meslek lisesinde seviye düştü diyorsunuz sınavdan kaçıyorsunuz diyorsunuz vs. Size antitez üretiyorum seviye düşmekten diyorsunuz SBS giriş puanına göre anadolu lisesi puanların da ogrencileri alıyor ki bn Adana’da bir kaç Anadolu lisesine ilk üçde girecek puana sahipken att bölümüne 1.girdim 420 puan yil 2009 araştırmak isteyene. . Meslek liselerinin maliyeti milli egitime bir düz liseden çok daha fazladır sizin söylediğiniz laboratuvar bölümü ogrencisi paramedik olsun tezinin devlete zararı ne kadar farkında mısınız ? Laboratuvar sınıflarının mikroskop vs. Masrafları paramedik olacak biri için niye kullanılıyor niye egitimi aldığı isi yapmıyor da kendine yeni is arıyor. Seviye meselesine tekrar donüyorum SBS giriş puanlarına göre anestezi bölümü sonrası en yüksek puan alanlar att bölümüne geçiyor laboratuvar en düşük puan yaşlı bakım SBS ile almayan bir meslek lisesi olduğu için orda seviye bile yok bunlar paramedik olacak. Düz liseye gelince mesleki egitim bir süreçtir lise +yüksek okul + lisans bu örgünün temeli olan liseyi atlatiyorsunuz sizin dediğiniz ilk okula başlayan cocuğa bu cocuk Zeki okumayı bilmemesi sorun değil 4. Sınıftan başlatalım demek kadar saçma lisede att okumayan paramedikte okumayı bilmeyen cocuk hukmundedir. Erdem beyin laflarını hakaret kabul ediyorum ben gayet güzel ygs girer ve digerlerini çok rahat gecer paramedik okurum ama mesele o değil att ye paramediklik bölümünde iyi bakılmamasi bir şey daha ek puan tüm saglık mesleğe olsun diyorsunuz 4yil mikroskoplarla yasiyan lab. Entubasyonla ekg ile defi ile ne iliskisi varda ambulns hekimliği gibi bir statüyü elde edecemiz bölüme girişte eşit olalım niye anesteziye başka bölüm geçemiyor paramedik anesteziden degersiz mi ? Son sözüm bir 112 ye ihtiyacım olursa allahım beni att kökenli paramedige benim gibi dusunmeyenleride yaşlı bakım kökenli paramedigin eline düşürsün o zaman silip biten Tugun nedeni anlaşılır ama yanlış ilac uygulamasından rahmete kavuşmazlarsa saygılar .

 30. parçalamayın yazık eğitiminize sonuçta eğitimini alıyorsunuz birde attt ve teknikerler devlete nezaman atandılar ve sizin yaptığınız işleri kim yaptı ???? vaka gördük şunu gördük bunu gördük şöyleydi böyleydi hikaye sml önlisans düzeyinden olsada eğitimi alaçaksınız becereriyorsanız da sml çıkışlıysanız teknikerliği okumaya çalışacaksnız olmadı hasber kader önemlimi değil tabiki amacınz öğrendiklerinizi pratik yaptıklarınızı doğru uygulamak en azından zarar vermemek ama sürekli okumak kendininizi geliştirmek olmalı eksik kaldığınız kısımda bir arkadaşınıza sormak hemşireye sormak doktora anastestezi personeline sormak asla çekinmeyin bu işte uyanık olaçaksınız takıp edeceksınız tekrarı unutmayacaksınız BİRBİRİNİZİ KIRMAYIN DEĞMEZ YIPRATMAYIN niye sayfanıza yazdığımı söyleyim şuan çalışmıyorum 90 hemşirelik mezunuyum sml ve önlisans 10 yıl civarında acil deneyimim var 94 -98 yılları arasında mecburen şehirler arası ambulansla en kötüsüde entübeli bir hastayı 4-5 saatlık yolculuklarda 2 kişede olsanız ambulamanızdır…..sağ teslim etmeyi gitiğiniz hastane kabul ederse şayet eskiden telefon edipde gidilmediğini teknolaji özürlü olduğumuzu düşürsek bide malzemesiz doğru dürüst ambulans ve malzeme yokken yanık et kokusunu sevmem tamamen yanmış bir insan dokundunuzmu damar yolu açmaya çalıştınızmı umarım başınıza gelmez yanmış dokular ellinize yapışır .cavifis cat dow set olsa açacak doktor olmazdı o yüzden işimiz vicdanımızla yapmamız gerekiyor insana dair herşey kutsal Allah hepinize kolaylık versin ne olursanız olun işinizi iyi yapın aranızdaki çekişmenin sonu yok att tekniker batıdan mezun doğudan mezun sonu yk herkese kolay gelsin SAYGILARLA

 31. yazı üslüp olarak sert ve tüm grupları zan altında bırakacak şekilde olmuş maalesef.
  ben 99 sml sağlık memurluğu mezunu;ardından 2001 prm mezunu biriyim.
  yazıda doğru noktalar var.lakin bu sıkıntılar kişilerden değil kurumların aldığı kararlar kanunlarla ortaya çıkmış.o yüzden ayrım yaparak kişileri suçlamak yanlış.ne düz liseli prm ler var sml lileri cebinden çıkarır;ne att ler var prm leri cebinden çıkarır.örnekler kimseyi yanıltmasın.ne att ler var sürücü lükten kabine geçmeyi istemeyen,ne att ler var prm mezunu ama att kalan kalmak isteyen.örnekler uzar gider.UNUTULMALIDIR Kİ HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ ve EKİP arkadaşıyız.
  ne yapmak lazım peki derseniz,şimdilerde olduğu üzere yönetim aşamasında pozisyonlara gelerek sistemin düzelmesine çalışılmalı.birbirimizin kuyusunu kazarak bir yerlere gelemeyiz.
  zamanında ben başhekim olucan diyen prm lere gülüyorduk.ama bugün yöneticiler koltuğuna oturulmaya başlandı.
  HAKEDEN ÇALIŞAN ÖZVERİLİ TÜM ACİL TIP ÇALIŞANLARINA SAYGILARIMLA

 32. sayın ekrem özdemir size bu yazıyı yazıp yayınladığınız için çok teşekkür ederim yazınızdaki bütün soruları yaşamış 2000 yılı mezunu att yim birilerinin iş yaptıklarını zannetmeleri yüzünden ve ne olduğunu bilmedikleri işi yapmaya çalıştıkları için mğdur olduk 2007 yılında 4bli atanıp göreve başladım sadece taşıma aracı olarak kullanılan bir ambulans teslim aldık hiç acil eğitimi almamış sağlık memuru ve hemşireler çalışıyordu şu anda çalışan att ve paramedik arkadaşlarım bazı gerçekleri gözden kaçırmayın aldığımız eğitimde ki bilgilerin bir çoğunda değişiklik var bu durumda yok lise mezunu yok ön lisans ayrımı yapmayın çalışanlar kendini geliştirsin okuyanlar ise tam donanımlı bir şekilde mezun olup işlerine başlasınlar 97_98 yılındaki derslrde kalp masajı oranı 5e 1 di beni anlıyorsunuz dur inşallah ölüm le yaşam arasındaki ince bir çizgide çalışıyoruz sistemdeki eksikleri kendimize yandaş tutup yerimizde saymayalım ayrıca diğer sağlık personeli arkadaşların 112 ne iş yapıyor sadece hastayı alıp geliyor düşüncesini silelim hep birlikte birbirimize düşmeden _112 ekip işidir birbirimizi tamamlamak zorundayız komutada kontrol merkezinde çalışan arkadaşlar da dahil

 33. ben parayı bastırıp aldım o diplomayı.sırf hakeden paramedik arkadaşlara haddini bildirmek için.o diplamayı (özel üniverteden) aldıktan sonra kendimde hiçbir farklılık hissetmedim.çünkü ben aslında bir ATT yim…

 34. insanlar haliyele ünide okudukları bölümü bitirince iş bulamadıkları için lisans mezunları dahil, bir lise sağlık mezununun iyi bir maaş almasını ve sağda solda kendini bi bok zannedip gezmesini yediremiyor. eğitim sistemi kökten bozuk. adam 5 yıl öğretmenlik okuyor okulu bitiriyor iş bulamıyor ataması olmuyor bu mudur adalet hasbam sağlık meslek bitiriyo artislikten varılmıyor. sağlık meslekçide gece gündüz çalışıp o puanı alsın okusunda görüm zaten okusa kendini doktor oldu zanneder . ki lise mezunu olarak bile zannettiği ortada

 35. A.T.T olmayın bence daha güzel meleklerde var hemde puanı çok fazla bukadar fazla puan olurmu allah allah ……

 36. 1 ATT 10 PARAMEDIGE BEDELDIR
  SAYIN PARAMADIKLER UNV?HOCALARINIZ SIZI COK POF POF LAMIS VAKADA COK PARAMADIK GORDUM ENTUBASYON BILE YAPAMAYAN PARAMADIKLER VATANDASLAR SIZE NASIL CANINI EMANET EDER SIZ DUZ LISE OKURKEN BEN AMBULANSDA ACIL YARDIM YAPIYORDUM.AKSINI IDDIA EDEN VARSA

 37. Bir ATT adayı olarak bunları duymak beni gerçekten çok üzdü..Biz tercih yaparken bize sadece hazır meslek demiişlerdi.Bize mesleğin olumsuzluklarından bahsetmemişlerdi.Bunları okuduğumda gerçekten büyük hayal kırıklığına uğradım.Umarım en yakın zamanda bu adaletsizliğe bir çözüm bulunur.

  Bu arada parayı bastım aldın diyen arkadaş bizde bileğimizin hakkıyla aldık.Emin ol sahada bu sözleri söyleyemeyeceksin..Gerçek bir hasta karşına çıkınca bizim gibi GERÇEK ATT lerden yardım isteyeceksin..Bunu unutma derim….

 38. bir şey merak ediyorum.Biz att’leri ne zannediyorlar acaba bu bölüme girebilmek için zamanında ösym sisteminde 1000 üzerinden değerlendirilen ve de sayılsal ağırlıklı kaç almak gerekiyor acaba gökten zembille inerek oturmadık o sıralara fen liselerinden sonra en yüksek puana sahip okullardan biri düşük puan alsaydık düz lise okurduk yada sağlık liselerinin başka düşük puanlı bölümlerini bu birazda güzel sanatlar lisesine benzer oraya nasıl yeteneğin yoksa giremiyorsun bu bölümede iyi puan alamazsan giremiyorsun peki şöyle bir tavsiyem varyine herkez bu bölüme geçebilsin yaş sınırını kaldırsınlar ve mezun olduğun yerde paramediklik okuyabilirsin düşüncesini kaldırsınlar sırf aldığımız puan sıralamasına göre girelim hodri meydan o zaman görürüz akı karayı ama ne gerek var değilmi diğerleri bizi sömürürken çalışıp o puanı almaya nasıl olsa ATT’LER ADINA BEDAVADAN YERLEŞİYORSUNUZ BU BÖLÜME…

 39. Yağmur hanım öncelikle bu kadar sert konuşmayın görmüş geçirmiş olabilirsiniz ama emin olun sizin görmediklerinizde var bu ülkede ben sağlık meslek lisesinde okuyorum üniversite seçmek istiyorum ve aynı zamanda hastaneye staja çıkıyorum hastanede üniversitelilerde oluyor ve inanın bana o sizin savunduğunuz düz lise çıkışlılar stajda bana nasıl kan alınır,bu ilaç 3lü valften nasıl verilir diye soruyorlar ya da hastanede karşılaştığım başka bir örnek yine o üniversiteli arkadaş ilacın üzerinde IM yazdığı halde damardan verebilir miyim diye sordu ve bunları bana yani sağlık meslek lisesinde okumakta olan birisine soruyor yani demek istediğim sağlık meslek liselerini hafife almayın lütfen

 40. ağkadaşlar ben paramedik birinci sınıf öğrencisiyim ilk ve acil yardım bölümüne bi düz lise öğrencisi veya puanla yerleşmiş bi öğrenci bu bölümü okuyamaz öğrencci puanla paramediğe yerleşecek zaten eğitim süresi 2 yıl bu süre zarfında öğrenci swıfırdan yeni yeni tansiyon veya en basitinden damaryolu nasıl açılır onumu öğrenecekn akıllı olun paramedik ön bilgi gerektiren bi bölüm iki yılda bunca konu veya pratik olmaz bunu8n için en az 4 yıllık bir süre gerekli yani demek istediğim düz liseden paramedik olmaz

 41. arkadaşlar bir soru soracağım: 2013 att mezunuyum. paremedik bölümüne de sınavsız geçiş hakkım var mı? bilenler yazabilir mi tşkkr ederim

 42. 2013 ATT mezunuyum. sınavsız geçişle ilimizde bulunan paramedik bölümüne tercih yaptım 40 kişi kontejanı bulunan okula sadece 8 tane ATT aldılar. diğer 32 kişilik kontejan hemşire laborant vb. 20 ATT açıkta kalırken o okula nasıl hemşireyi yerleştiriyorlar aklım almıyor. burada büyük bi haksızlık var. ve bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekiyor. ben staj günümde bütün gün ambulansta koştururken laborant arkadaş bütün gün kan vb tüplerle uğraşıyor ve ösym laborantı paramedik yapıyor ve ben açıkta kalıyorum!!!! HAKSIZLIK!!!!……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir