Doğum İzninde Son Durum

Doğum izninin 24 hafta yani 6 aya çıkarılması için yapılan çalışmaların sonuna geliniyor. Konuyla ilgili yasa tasarısı önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sevk aşamasına gelecek, tatile girmeden önce Meclis’e de gönderilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, doğum izni ile ilgili yasa tasarısının önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sevk aşamasına geleceğini açıkladı.

DOĞUM İZNİ YAKINDA YASALAŞIYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Maliye, Kalkınma ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları’nın yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Şahin, şöyle devam etti: “Bu konuda önce uzmanlar çalıştı. Herkes kendi bakanlığının görüşünü masaya koydu. Şu anda Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı başkanlığında diğer müsteşarlarımız görüşme aşamasında. Onlar gelen bilgileri süzerek, kendi yerli modelimizi ve kendi hedefimize ulaşmak için yapılması gereken çalışmaları tamamlayacak. Üçüncü aşamada da Başbakan Yardımcımız Ali Babacan başkanlığında biz toplanarak Başbakanımız’a ve Bakanlar Kurulu’na sunulacak aşamaya getireceğiz. Şu an ilk aşama bitti, ikinci aşama bu hafta tamamlanacak. Meclis kapanmadan biz bunu parlamentoya gönderecek şekilde çalışmamızı yapmış olacağız.” Şu anda 4 ay olan doğum izninin 6 aya (24 hafta) çıkartılması öngörülüyor. Yasaya son şekli ekonomi bakanlarının yapacağı toplantılarda verilecek.

Kadınların istihdama katılımını artırmaya yönelik paket kapsamında babaya da anneye verilen süre kadar doğum izni verilecek.

BABALARA DA DOĞUM İZNİ GELİYOR!
Babanın iznine ilişkin 2 seçenek var: Babaya anne ile aynı anda izin kullandırılacak veya annenin ardından babanın izni başlayacak.

Doğum izni ile ilgili tüm haberleri anında buradan takip edebilirsiniz…

Vatan’dan Gülümhan Gülten‘in haberine göre, kadınların istihdama katılımını artırmak amacıyla hazırlanan tedbir paketinden babaya da doğum izni çıktı. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Aile ve Sosyal Politikalar, Kalkınma, Maliye ve Çalışma Bakanlığı’nın birlikte çalıştığı paketin genel çerçevesi şekillendi.

PAKETİN SON HALİ BAKANLAR KURULU’NA SUNULACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bizzat çalıştığı pakette bir dizi önlem masada. Paket, son hali verildikten sonra önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Pakete son halini Başbakan Erdoğan verecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk-İş ve Hak-İş başta olmak üzere işçi sendikaları ile tüm taraflardan görüş aldı, yurtdışı örneklerini inceledi. Bakanlığın son aşamaya getirdiği çalışmanın ayrıntılarına ulaşıldı.

DOĞUM SONRASI 4 AY İZİN

Paket kapsamında kadınların çocuk doğurduktan sonra da çalışma hayatının içinde kalmasını sağlamak amacıyla doğum ve süt izin süreleri yeniden düzenleniyor. Mevcut uygulamada 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası ücretli izin veriliyor.

Bu konuda bakanlığa sunulan raporlar, kadınların doğum öncesi 8 hafta olan izinlerini tam olarak kullanmadığını, iznin bir kısmını doğum sonrası döneme eklediğini ortaya koydu. Bu nedenle de pakette doğum öncesi 8 hafta olan izin süresinin 6 haftaya çekilmesi, doğum sonrası 8 hafta olan izin süresinin de 4 aya çıkarılması planlandı. Doğum sonrası iznin 6 ay olması seçeneği, işçi konfederasyonları ve Çalışma Bakanlığı’nın “6 aylık süre çok uzun, kadın istihdamını olumsuz etkiler” görüşü üzerine rafa kaldırıldı.

KADIN DOĞUMDAN SONRA PART-TİME ÇALIŞACAK

Yeni düzenlemeyle kadının doğum sonrası ücretsiz izin uygulaması da revize ediliyor. Kadının ücretsiz izin döneminde sigortasının durmasının önüne geçilerek, sosyal güvencesinin işleyeceği bir model tasarlanıyor. Bunun da bir parçası olarak kadının özellikle bazı işkolları için ‘kısmi çalışma’, ‘evden çalışma’ gibi alternatif çalışma modelleri öngörülüyor. Mevzuat da buna göre güvenceli olarak düzenlenecek. Böylece kadının doğum sonrası evden ya da part time çalışması mümkün olacak. Bazı ülkelerde uygulandığı gibi kadının işyerinde geçirdiği zamanın 1 ay için öngörülen toplam süre sabit kalacak şekilde, işe erken ya da geç gelmesine izin verilmesi de gündemde. Bununla ilgili bazı ülke örnekleri incelendi. Örneğin, Hollanda’da çalışan sayısı 10’un üzerinde olan şirketlerdeki kadınların çalışma saatlerini doğum sonrası değiştirebilebiliyor. İngiltere’de 6 yaşından küçük çocuğu olan kadınlar esnek çalışma saatleri talep edebiliyor.

BEBEK FONU AÇILACAK

Masada bulunan önerilerden biri de, bebek bakımı için işçi-işveren-devlet katılımıyla bir fon kurulması. Hak-İş hazırladığı raporla, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinin çocuk bakım hizmetleri sunması zorunluluğu yüzünden işverenlerin erkek çalışan istihdam etmeye yöneldiğini ortaya koydu. Hak-İş, bunun yerine, çocuk bakım hizmeti sağlayan işyerlerine teşvik verilmesi ve çocuklu ailelere bakım yardımı önerdi. İşsizlik Sigortası kapsamında, çocuk bakım hizmetleri sağlanması amacıyla fon oluşturulması üzerinde duruldu. Fonun işçi, işveren ve devlet olmak üzere 3 ayaklı prim sistemiyle oluşturulacak. Doğum yapan kadının kreş veya bakıcı ücretinin, Bebek Fonu’ndan karşılanması öngörülüyor.

HANGİ İLLERE KREŞ KURULACAK

Çalışan annelerin en büyük sorunu olan kreş ve bakımevleriyle ilgili de önemli düzenlemeler öngörülüyor. Nüfusu 50 binin üzerinde olan belediyelere kreş açma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. İşçi-işveren ve belediye üçgeninde finansman sağlamak üzere bir yapı kurulacak. Böylece ucuz ve çok sayıda kreş kurulması sağlanacak. Pakette yaşlı bakım ve çocuk bakım hizmetlerinin yürütülmesi için de özel istihdam bürolarıyla ilgili tedbir de yer alıyor. Bu alanda çalışanların sigortalı çalışmaları için gerekli desteklerin sağlanması yönünde yasal altyapı kurulacak. Çocuk bakım işi, birçok kadın için cazip hale getirilecek.

4 AYA KADAR İZİN GÜNDEMDE

Türkiye’de çalışan babaların doğum sonrasında 3 gün ücretli izni var. Erkek memurlarda bu süre 10 gün. İzin süresinin erkek işçi için memur düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Yeni düzenlemede kadına doğum sonrası verilen izin (Başbakan onaylarsa 4 aya kadar) babaya da izin verilecek. Bu durumun, işveren açısından kadın işçi çalıştırmanın dezavantajını da ortadan kaldıracağı belirtiliyor. Babanın bu izni nasıl kullanacağına ilişkin iki seçenek tartışılıyor. Biri, babanın da anneyle aynı anda iznini kullanması, diğeri annenin izninin bitmesiyle babanın izninin başlaması. Kadın çalışan açısından hangisinin daha uygun olacağı değerlendirilerek, nihai karar verilecek. Burada, babaya sağlanan iznin anneye transfer edilememesi koşulu var. Babaya verilen iznin, anneye transferi halinde kadının, çalışma hayatının dışında kalacağı belirtiliyor. Ayrıca ‘Ebeveyn İzni’ kavramı benimsendi. ‘Ebeveyn İzni’ düzenlemesi, doğum izin sürelerinin, babaları da içerecek şekilde uygulanmasını, iznin ücretli olması ve ücreti SGK’nın karşılamasını içeriyor.

AVRUPA ÜLKELERİNDE UYGULAMA NASIL?

İSVEÇ

Doğum izni konusunda dünyanın en şanslı erkekleri İsveç’te. Onlar, 2 ayı ücretli, 13 ay izin hakkına sahip. 1974’te erkeklere doğum izni hakkı tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçen İsveç’te erkeklerin yüzde 85’i bu hakkı kullanıyor. Ana okulu masraflarını devlet karşılıyor. Ayrıca ailelere çalışamadıkları sürede aylık 3.330 dolar maaş bağlanıyor.

İNGİLTERE

İngiltere’de yeni babaların, eşlerinin doğumu sonrasında 2 hafta ücretli izin hakkı var. Annelerin iş hayatına erken dönüş kararı alması ve doğum izinlerini babaya transfer etmesi halinde ise erkekler 26 hafta daha ücretli izin kullanabiliyor. Ebeveynlere haftada ortalama 135.45 sterlin ya da aylık gelirlerinin yüzde 80’i kadar maaş ödeniyor.

NORVEÇ

Ebeveynlerin toplam ücretli doğum izni süresi 56 hafta. Babalar doğumdan hemen önce ya da sonra 2 hafta ücretsiz izin yapabiliyor. Babaya tanınan ücretli doğum izni süresi 12 hafta. Kullanmadıkları takdirde bu hakları yanıyor. Annelerin ücretli doğum izninin ardından 1 yıl da ücretsiz izin hakkı var.

ALMANYA

Ebeveynlere tanınan ücretli doğum izni süresi 14 hafta. Anne adayları, bu sürenin 6 haftasını doğum öncesinde kullanabilme hakkında sahip. Almanya’da devlet, ebeveynlere yaklaşık 1.800 euro maaş bağlıyor. Ücretsiz izin süresi ise hem anne, hem baba için çocuk 3 yaşına basıncaya kadar uzatılabiliyor.

FRANSA

Avrupa’nın bir diğer ülkesi Fransa’da 16 hafta olan ücretli doğum izni süresi, 3’üncü çocukla birlikte 26 haftaya kadar çıkabiliyor. Ücretsiz izin söz konusu olduğunda anne ve babaya bu izni nasıl kullanacaklarına ilişkin seçenek sunuluyor. Ebeveynler aralarında anlaşarak 104 haftaya kadar izin yapabiliyor.

“Doğum İzninde Son Durum” üzerine 9 yorum

  1. peki ama ne zaman çıkacak bu yasa ben sadece bebeğimin bana bu kadar ihtiyacı varken bırakıp işe gitmeme derdindeyim bu seçime kalırsada benim işime hiç yaramaz yeni hamileydim çıktı çıkıyo çıktı çıkıyo 1,5 ayım kaldı doğuma hala çıkacak ta bilmem ne olacakta ballandırdılar ama ağzımıza süren yok

  2. lütfen hızlandırın bu izni. bu sene meclis kapanacak bu izin hala çıkmıyor. hep yakında diye oyalanıyoruz gibi gelmeye başladı. hem bu kadar annenin ve masum bebeğin duası size yeter.

  3. bu gelecek haftalar hiç bitmedi.Doğuma birbuçuk ayım kaldı her gün internetten takip etmekten bıktık artık çalışmak zorunda olmasam keşke ama geçim derdi çocuğuma daha iyi gelecek hazırlamak için mecburum ama doğum sonrası 3.5 aylık bebeğimi bırakıp işe gelmek çok zor olacak onun bana bu kadar ihtiyacı varken nasıl ayrılacağım bilmiyorum ne kadar zor oldu bu yasasının çıkması haftalar bizim için bitti ama bu yasa için hiç bitmeyecek gelecek haftalar var galiba.

  4. Meclis kapanmadan yasa meclise gider.Sonucuda artık seçimlerden sonra açıklaralar…bu yasanın çıkacağı felan yok boşuna ümit bağlıyoruz.Her zaman ki gibi işlerine nasıl gelirse o şekilde hareket ediyorlar.

  5. Hem en az 3 çocuk diyorsunuz hemde bununla ilgili işlemleri salladıkça sallıyorsunuz sizin bu yaptığınıza oyalama denir memura bütün haklar sunulmuş ama biz işçilere gelince erteledikçe erteliyorsunuz seçimleri mi bekliyorsunuz? insanların bebeklerini bırakıp işe gitmelerini istiyorsunuz sonra dalga geçer gibi emzirmek iyi süt bankası diyorsunuz kıyıp bırakamıyoruz bu şartlarda tek maaşla geçinmek imkansız köprüye intihara çıkıncada milletimiz niye böyle diyosunuz yol göstermiyosunuz yardım etmiyosunuz 1 ay kaldı doğuma işten ayrılmak zorunda kalıcam evden çalışmak istiyorum 6 ay izin istiyorum ekstra şeyler değil bu ülkede yaşıyor çalışıyorsak bunlar bizim hakkımız hakkımız olanı istiyoruz onu da vermek zor geliyor 33 haftalık gebeyim ama maddi ihtiyaç nedeniyle hala çalışıyorum siz düşünün 3 seneye anca karar verirsiniz…

  6. 4 haftam kaldı doğuma bu doğum iznı nezaman cıkacak.psikolojimiz bozuldu.baskakan cocuk istemesını biliyor ama kımsenın sonrasını dusundugu yok.bende isterim dört çocuk ama kım bakacak.lütfen biran önce duyun sesımızı

  7. Doğum izni uzayacakmışta bilme ne…….. bu kadar zamandır onca insanın karşısına çıkıpta hiç çekinmeden yalan söylemeleri, insanları umutlandırmaları, insanları beklenti içinde bırakmaları utanç verici…

  8. bugün Fatma şahin açıklama yapmış az önce dinledim 🙂 kabul edilmiş gelişmeleri başbakan açıklayacamış hakkımızda hayırlısı inş uzatılır bizde bebeklerimizle rahat şekilde bakarız bu hafta izine ayrılıyorum 1 ayım kaldı 🙁 inş bizi es geçmezler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir