Ebelere Müjde ‘Doğum Koçluğu Geliyor’

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘sezaryen’le mücadele adımı. Doğuma yaklaşan anne adayını ‘doğum koçları’ motive edecek.

Uzun tartışmaların ardından çıkan yasayla sezaryen sayısını düşüremeyen bakanlık, anne adaylarını normal doğuma özendirmek için düğmeye bastı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MHP’li Reşat Doğru’nun sorusunu yanıtladı. 2012’de 652 bin 739 normal doğuma karşın, 614 bin 46 sezaryen gerçekleştirildiğini belirten Müezzinoğlu bu rakamın aşağı çekilmesi için üzerinde çalışılan yeni tedbirleri şöyle açıkladı:

Ülkemizin sezaryen ve normal doğum oranları konusunda ciddi bir sıkıntısı olduğu gerçektir. Normal doğumu teşvik edeceğiz.

“Doğum koçları”yla doğuma yaklaşan anneyi motive edecek, normal doğuma yönlendirecek bir takip sisteminin altyapısını kurmaya çalışıyoruz. Sezaryeni de endikasyon çerçevesine çekecek noktaya taşımayı arzu ediyoruz. dedi.

Akşam

“Ebelere Müjde ‘Doğum Koçluğu Geliyor’” üzerine 4 yorum

  1. Eğer bu da hemşirelere verilirse ayaklanmayı gerektiriyor. Kadın ve bebek, gebelik bizim uzmanlık alanımızken dahi yok sayılırsak pes artık.

  2. bu işi çoktan başkaları kaptı bile siz hemşirelere verilmesin diye söyleneceğinize mesleğinize sahip çıkın işin ruhunu sevgisini öğrenin ne kadar kıymetli bir iş yaptığınızın farkına varın , kadını doğurtayımda nasıl doğurtursam doğurtayım diye düşünen ebe çok, kullandığı dili, uygun ortamı sağlamayı sevgiyi kullanmayı bilmiyorsunuz kendi korkularınızla gebeyi korkutup doğumun durmasına sebep olup sonra bir sürü müdahaleyi peş peşe uyguluyorsunuz …şimdi bir çoğunuzun yapmaktan nefret ettiği için servis hemşireliği yapan ebelerin işini bu işten hiç anlamayan tekstil mühendisleri ,işletme mezunları,fizyoterapistler ,psikologlar yapıyorlar…çokda güzel yapıyorlar pozitif yaklaşımı ve empatiyi iyi beceriyorlar, ebeler ve doktorlar gibi binde bir ihtimalle karşılaşılabilecek riskleri gebeye söyleyip doğumu durdurmadıkları için ve yetişecekleri başka işleri olmadıkları için sakin sakin ,ova okşaya şarkılar söyleye hiç kadına müdahale etmeden doğurtuyorlar….sizin işinizi çoktan aldılar zaten işinize sahip çıkmazsanız layığıyla yapmaz doktorların kuklası olursanız dahada yapacaklar gibi gözüküyor….geçmiş olsun….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir