Sağlıkla ilgili “torba yasa” Sağlık Komisyonu’nda kabul edildi

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair ‘Torba yasa tasarı”, iki gün süren çalışmanın ardından TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi.

Tasarının kabul edilen, maddeler, denetime tabi olan gerçek ve tüzel kişiler, denetim için gerekli olan bilgi, belge, defter ve kayıtları vermek, ayniyatı göstermek ve incelenmesine yardımcı olmak zorunda olacak.

Tasarıyla, Kamu Hastaneleri Birlikleri’nde sözleşmeli statüde istihdam edilenlerin sözleşmelerinin kimler tarafından yapılacağı yeniden belirleniyor. Buna göre, genel sekreter, başkan ve hastane yöneticisinin sözleşmeleri kurum başkanının teklifi üzerine bakan tarafından yapılacak. Başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman personel ve büro görevlilerinin sözleşmeleri kurum başkanı tarafından yapılacak.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi kadrosunda bulunanlardan sözleşmeli statüde istihdam edilenlerin sözleşmeli olarak çalıştıkları süreler, yükseköğretim kurumlarında geçmiş sayılacak.

Kamu Hastaneleri Birliklerinde sözleşmeli statüde istihdam edilen personelin iş sonu tazminatı, açıktan sözleşme imzalayanlara verilecek.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ihtiyacı halinde, denetim hizmetlerini yürütmek üzere merkeze bağlı gruplar oluşturulabilecek.

Sağlık personeli, mesai saatleri dışında da hastane ya da sağlık kuruluşuna çağrılabilecek. Sağlık personelinin mesai saatleri dışında da hizmetine ihtiyaç duyulması halinde, sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve uyulacak kuralları Sağlık Bakanlığı belirleyecek.

Sağlık Bakanlığı’na yapılacak kayıt ve bildirimlerden de ücret alınacak.

Tasarıyla, Anayasa Mahkemesi’nce, Devlet Memurları Kanunu’nun iptal edilen maddesi yeniden düzenleniyor.

Buna göre, memurlar; mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamayacak. Gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışında olacak.

Sağlık çalışanlarına ödenen nöbet ücretleri yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için yüzde 50 oranında fazla ödenecek.

Organ nakli: Organ ve doku alınması, taşınması, saklanması Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak.

Kadavra ithal edilebilecek: Kadavra yurtdışından da temin edilebilecek.

-Döner sermaye kapsamı genişledi: Öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi ile üniversite yöneticilerine de ek ödeme verilecek.

Yetkisiz sağlık hizmetine hapis cezası: Ruhsatsız hizmeti verenlere, 3 yıla kadar hapis ve yüz bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Devlet hizmetinden muaf olacaklar: Yurtdışında çalışan ve okuyanlar devlet hizmetinden muaf tutuluyor.

Gemi hastane kiralanacak: Gemi hastane kiralamaları, 2023 yılına kadar 15 yıl süre ile yapılabilecek.

Doktora şiddete ceza: Kasten yaralama, tutuklama nedeni sayılacak.

Askeri doktorlar: Askeri personel vakıf üniversitelerinde çalışamayacak.

Profesörlere sözleşme: Profesör ve doçentler sözleşmeli çalışabilecek.

Sünnetçi yasağı: Sünnet ameliyatını sadece tabipler yapacak.

İşyeri hekimleri: Hekimler Aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla işyeri hekimliği yapabilecek.

“Sağlıkla ilgili “torba yasa” Sağlık Komisyonu’nda kabul edildi” üzerine 11 yorum

 1. ***Sünnetçi yasağı: Sünnet ameliyatını sadece tabipler yapacak.

  ***Doktora şiddete ceza: Kasten yaralama, tutuklama nedeni sayılacak.

  Ben Sağlık Memuruyum..Neden bu yasalar getirildi.Doktor bakanlığı dediğimizde eleştiri alıyoruz…Sadece doktorlar mi şiddete uğruyor?Sadce doktorlar mi sünnet yapabiliyor?

  1. hemşire sağlık memuru ebe att paramediklaborant ve tekniker her kimse sağlıga hizmet veren kişi veya kişiler. neden bunlarda belirtilmemiş.. hastalarla en fazla muhattab olanların adı bıle geçmiyor dr.a şiddete cezaymış.. yazık verıle emeklere

 2. Bu tasarıyı hazırlayanların, kabul edenlerin, gündeme getirenlerin büyük çoğunluğunun sünneti sağlık memurları tarafından yapılmıştır. Ülkenin en ücra köşelerindeki çocukların sünneti sağlık memurları olmasa,
  ya yapılamayacaktı yada tıbbi bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılacaktı. Bu yasadan en büyük zararı ülkemizin ücra yerlerinde yaşayan vatandaşlarımız görecektir.
  Acil servis ve yoğunbakımlara nöbet ücretinin %50 fazla ödenecek olması da doktor haricindeki sağlık personeline bir fayda sağlamayacaktır. Çünkü para yerine nöbet izni kullandırılacaktır.
  Amaç doktorları memnun etmek diğer sağlık personelini köleleştirmektir. Yasa incelendiğinde hekim dışı pesonelin ezildiği görülecektir.

 3. Saldırıya uğrayan ya doktor değilse.Ayıp olmuyor mu? O zaman personel vatandaşı ya doktor aleyhine tahrik etmeye kalkarsa .Hani sağlık ekip işiydi.

 4. 27 yıldır kazasız bellasız yüzümün akıyla yaptıgım bu sünnet işini bana yapamazsınız diyen zihniyeti resmen saglık çalısanlarını bir ekip hizmeti olarak görmeyen sürekli bizleri ikinci sınıf olarak gören saglık bakanlıgı yönetim kadrosu hiç bir zaman hekim bakanlıgı olmaktan çıkamadı.müdahalede sütürü ,mide lavajını,her türlü pansumanı damar yolunu ,serumunu takma ,idrar sondasını takma, çıkartmayı.göz lavajını ve diger bir sürü işlemi biz yaparız ama performans olarak hekime yazılır…neresinde bunun adelet…bizlerin emegini görmemezlikten gelen bu uygulamayı göremiyenler.şimdi de sünnetide bir performans olsun diye onuda dısarda hastane dısında yapma yetkimize göz diktiler.saglık çalısanı olmayıp bu işi yapanları engellemeye çalıssanızda takdir etsek sizleri.yazık çok yazık ne yazık ki bu tür küçük hesaplar pesinde kosusanlara ve akıl hocalarına….dısarda saglık çalısanları dısındakilerin yaptıgı hizmeti saglıklı kosullarda ve ellerde yapmayı düşünüyorsanız bu işi yıllardır yapan saglık çalısanlarınıza hastene içinde buyrun size sünnet polikliniğinde bu işi yapın demeyi düşünseydiniz daha sık olmazmıydı.

 5. “Ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis” ifadesini kullanmışlar devlet hastanelerinde bi çok alan dışı çalışan sağlık personeli var bunları kapsıyormu bilgisi olan var mı ?

 6. diğer sağlık personelinden kestiğiniz ücretleri aktarın acilin labaratuarın tek cihazlı hastanelerde acile çalışırız farkımız kesilir gece kapatıp gidelim doktor çeksin alır o farkını fazlasını ayıp yahu yeter yaptıklarınız bıktırdınız sağlık personelini artık

 7. Sağlık Bakanlığı sayısız imam çalıştırıyor ama hernedense ne önceden nede yeni yasalarda imamın hiç adı geçmiyor.Daha, döneri bile g.i.h. olarakmı yoksa.d.h.s.olarakmı aldığımız belli değil.Diyanet de ve büyükşehir bld. çalışan imamlarla hastane imamları arasında maaş açısından dağlar kadar fark var,bunun düzeltilmesi için neyapmak lazım?

 8. Arkadaslar herkes kendi açısından bakıyor da kimse kusura bakmasin biz doktorlar hastanede çalışmak için 10 yıl okuyoruz. Türkiye’de ilk 5 bine girip bu bölümleri bitirenlere beş on bin lirayı hor görmeyin. Doktora şiddet olayları arttığı ve hastalarla teması doktorlar kurduğu için hekimlere şiddet diye ayırmak çok mantıklı çünkü kimse hemşireye hasta bakıcıya ya da temizlikçiye şiddet uygulamaz.imam kardeşim hem Allah’ın emrini parayla yapıyorsun hemde maaşı beğenmiyorsun senin arkanda namaz kılınır mı bilmiyorum.

  1. Hekim kardeş,sen ilk besbine girmişsen benden daha fazla imkanların sayesindede olabilir,sen 10 yıl okuyorsunda,bi sürü farklı mesleğin,doç vs si senin aldığın maaşın ve ekstra rüşvet hediye falan filanlarinla ulastigin parayı hayal bile edemiyor.bende lisans mezunuyum,ilk besbine giremesekte,ama ben çalışıyorum sen kazanıyorsunuz,ben horlaniyorum,sen alkislaniyorsun,ben uyumuyorum,sen yattigin yerden para kazaniyorsun.hasta sana ulaşmak için önce beni darp ediyor,sana olan kinini bana kusuyor,senin beceriksizliğinin hesabını ilk bana soruyor vs….sende kalkmış ukala ukala hakliliklar uretiyorsun.bunun adı bencillik,teşhiside;narsisizim..kirildiysan pardon HOCAM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir