Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanlarından Sağlık-Sen’e Ziyaret

Sağlık-Sen olarak nöbet ücretlerinin artırılması, vekil ebe hemşirelerin kadroya alınması, kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınması, araştırmacı kadrosunda görev yapan kamu görevlilerinin kaybolan özlük haklarının yeniden verilmesi ve 4/C’li personelin de kadroya alınması taleplerini TBMM’de tekrar dile getirdik.

Sağlık çalışanlarının yıllardan beri birikmiş ve çözülememiş sorunları olduğunu belirten Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun GÖNÇ, “Her torba yasa gündeminde sağlık çalışanları adına biz ve tüm sağlık çalışanları bu yasa çalışmalarını baştan sona ilgiyle ve umutla izliyoruz. Ama ne yazık ki şu ana kadar birkaç küçük iyileştirme dışında sağlık çalışanlarına müjdeleyebileceğimiz bir kazanım göremedik” dedi.

Tasarıda, acil servis, 112 ve yoğun bakım çalışanlarının nöbet ücretlerine artış getirildiğini belirten Gönç, “Nöbet ücretlerindeki iyileştirmenin tüm nöbet tutan sağlık çalışanlarını kapsamasını istiyoruz. Burada nöbet ücretlerindeki çarpıklığa da dikkat çekmek istiyorum. Şu anda bir sağlık çalışanının aylık gelirinin 1 saate karşılık gelen gelirinin beşte biri nöbet ücreti olarak ödeniyor. Bu mağduriyet özelikle yoğun hastanelerde nöbeti kara borsa alıp satılan bir olgu haline getirmiştir. Bir an önce nöbet ücretlerinde iyileştirme yapılmalıdır” şeklinde konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in de talepleri doğrultusunda 4/B ve 4924’lü çalışanlara kadro müjdesi verdiğini hatırlatan Feleytun GÖNÇ, bu müjdenin vekil ebe hemşireleri, kamu personeli sayılmayan 3000 civarındaki aile sağlığı çalışanlarını ve özelikle hükümetin olumlu açıklamalarıyla umutlanan 4/C’li çalışanları da kapsamasını istediklerini kaydetti.

Sağlık çalışanlarının emekli olduğu zaman aldığı ücretlerin düşüklüğüne de dikkat çeken Gönç, “Bizim toplu sözleşmelerdeki temel taleplerimizin başında döner sermayenin emekliliğe yansıtılması bulunmakta. Buradan sağlık çalışanları adına diyoruz ki sağlık çalışanlarının en önemli ve olmazsa olmaz talebi döner sermayenin emekliliğe yansıtılması veya emekli olunca ve şu anki gelirini artıracak düzeyde ek göstergelerinin artırılmasıdır. Emekliliğini beklerken vefat eden sağlık çalışanı haberi duymak istemiyoruz. Artık açlık sınırının altında emeklilik ücreti istemiyoruz. Sağlık çalışanları emekliliğe hak kazandıkları zaman emekli olsunlar.” ifadelerini kullandı.

“Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanlarından Sağlık-Sen’e Ziyaret” üzerine bir yorum

  1. Sağlık-Sen yetkili sendika olduğu günden itibaren sürekli olarak hekim harici sağlık çalışanları mağdur edilmiş, görmezden gelinmiştir. Bundan 10 yıl öncesi bir Hemşirenin maaşı Doktor, Öğretmen veya Polis kıyaslandığında aradaki fark ile 2013 yılında aynı farka baktığınızda Sağlık-Sen’ in başarısını acıkça görebilirsiniz !!! Aynı kurumda ekip halinde çalışan personel arasında sürekli ayrım yapılmış hekimlerin ek ödeme katsayısı sürekli artırılırken diğer sağlık çalışanlarına üvey evlat muamelesi yapılmıştır. Ek ödeme oranı çarpanı diğer kurumların yarısıdır. Maaşa ek olarak çıkartılan döner sermaye günümüzde bir Hemşirenin başka bir kurumda görev yapan lise mezunu bir hizmetli ile aynı maaşı almasına yol açmış, üstelik ek ödemeler emeklilik kesintisine yansıtılmadığı için telafisi kabul edilemez haksızlıklara ve mağduriyetlere yol açmıştır. Allah aşkına Sağlık-Sen hekim harici sağlık çalışanları için elle tutulur ne kazanım yapmıştır bizleri sürekli mağdur etmekten başka. Aile Hekimliğindeki özelden geçen sözleşmeli arkadaşlarımız sanırım masal dinlemeye gitmiş olmalılar. Sağlık-Sen’ in sadece doktor sendikası ve hükumetin noteri gibi davrandığı gerçeğini kim inkar edebilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir