Hemşire Yardımcılığı Gelmemeli

Bir mesleğin ki, dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olan Hemşirelik Mesleğinin bu kadar itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı başka bir ülke yoktur.

Sadece Konya’da 10 a yakın özel sağlık meslek lisesi açıldığı düşünülecek olursa, Türkiye’de kaç sağlık meslek lisesi açılmıştır bilemiyoruz.

Sağlık Meslek lisesi açma yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğu herkesin malumu. Kimse kimsenin kara kaşına kara gözüne bu liseleri açmıyor. Ben bir hayır işleyeyim, vatanıma milletime hizmet edeyim, çocuklarımızı meslek sahibi yapayım diye sağlık meslek lisesi açan varmı?

Eğitim ücretinin en ucuzu 6500 TL den başlıyor. Yemek parası ve servis parası da cabası. Veliler haklı olarak çocuğum meslek sahibi olsun geleceği garanti olsun diye okutuyor çocuklarını.

Ancak gel gör ki, plansız, programsız, denetimsiz, göçü yolda dizme alışkanlığını bir türlü üstünden atamayan kurumlarımız sayesinde sağlık personeli olacak kardeşlerimizin geleceği malesef karanlık.

Personel ihtiyacının ne kadar olduğunu belirleyecek olan Sağlık Bakanlığı, buna karşılık bu personelin eğitiminden sorumlu Milli Eğitim Bakanlığı… Hedeflenen yıl 2023.. Açılan bu kadar gereksiz Sağlık Meslek lisesi sayesinde 2023 yılında ortaya çıkacak olan 2 kat fazla hemşire sayısı…

2023 yılına kadar planlanandan fazla hemşire fazlası ortaya çıktığı için de, hemşire eğitimi veren okullarda önümüzdeki yıldan sonra yardımcı hemşireler yetişecekmiş. Merak ediyoruz, hemşire yardımcıları sadece özel sağlık meslek liselerinden mi yetişecek yoksa buna devletin elinde bulunan sağlık meslek liseleri de dahil edilecek mi?

Tam biri komedi…

Bakanlık eğer böyle bir kararı kesinleştirirse gelecek seneden itibaren kimse çocuğunu özel yada devlet sağlık meslek lisesine göndermez. Aynı okuldan bir sene önce mezun olanlar hemşire olacak, bir sene sonra mezunlar hemşire yardımcısı olacak. Kimse böyle bir şey istemez.

Devlet Planlama Teşkilatımız var…

Sağlık Bakanlığımız var…

Milli Eğitim Bakanlığımız var…

İstatistik Kurumumuz var…

Yılda kaç hemşirenin emekli olduğu ortalama belli…

Nüfusumuzun yılda ne kadar arttığı belli…

Yani; 2023 yılına kadar kaç hemşire ihtiyacımız olduğu apaçık belli…

Belli olmasına belli de;

Bu kadar özel sağlık meslek lisesinin açılmasına kim izin verdi?

Art niyet aramıyoruz. Ancak, ya birileri hem Milli Eğitim Bakanının hem de Sağlık Bakanının başarısız olması veya başarısız görünmesi için elinden geleni yapıyor gibi geliyor bize…

Ya da; hiç düşünmek bile istemiyoruz.. Önümüzdeki yıllarda sağlık çalışanları ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaya başlanacak. Bu kadar plansız programsız işlerden sonra aklımıza başka bir seçenek gelmiyor.

Sizin geliyor mu?

“Hemşire Yardımcılığı Gelmemeli” üzerine 21 yorum

 1. bu zamana kadar lise mezunlarına da onlısans a da lısans a da hemşire demeleri zaten hata…yazık biri 4 sene okumuş o kadar masraf emek çabası digeri liseden sonra hemen hemşire ne maaş ne hak ne hukuk hıc bır farkları yok…o zaman kapatalım unıversıteleri ne gerek var ki?…..sonuç olarak çok geç kalınmış bi karar…

  1. arkadasım senın daha kendı meslektasına saygın yok neden bu kadar zorunuza gıdıyor lıse cıkıslı hemşıreler beraber guzelce calısıyorum aynı yerde emek verıyoruz sen unı okudun dıye dahamı ıyı oldugunu sanıyorsun dahamı bılgılısın neden o zaman hasta gorunce ne yapacagını bılmıyorsunuz ? sen lısede top pesınde kosarken bız hasta ustunde CPR YAPIYORDUK ISTE O YUZDE AYNI PARAYI ALIYORUZ

  2. BU YORUMU YAPABİLEN ZİHNİYETİ KINAMAK İÇİN CEVAP YAZMA GEREĞİ DUYDUM. ÜNİVERSİTE MEZUNU HEMŞİRELERE ŞART EŞİTLİKLERİNDEN ÖTÜRÜ ACIYORSUNUZ DEMEK!!! ASIL SİZİN BU TAVRINIZA YAZIK!!!BİRİ 4 YIL OKUMUŞ,DİĞERİ LİSE ÇIKIŞLI İŞ SAHİBİ OLMUŞ AYNI HAK,HUKUK VS.ÖYLE Mİ?–BELLİKİ HEMŞİRE DEĞİLSİNİZ,YA DA ÜNVAN OLARAK OLSANIZ DAHİ GERÇEKTE OLAMAMIŞSINIZ.ÇÜNKÜ HİÇBİR HEMŞİRE–BEN İNANMIYORUM Kİ- LİSE İLE ÜNİVERSİTE ARASINDA HER YÖNDEN FARKLAR OLDUĞUNU BİLİYOR.!–AMA SİZİ DE AYDINLATALIM DA KARANLIKTA KALMASIN FİKİRLERİNİZ BARİ!! 1-LİSE MEZUNLARINA İDAREDE GÖREV VERİLMEZKEN,ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAN YÖNETİM BİRİMLERİNE –yani torpil yerlerine–SÜREKLİ ELEMAN ÇEKİLİR.SİZ CAHİL KALMIŞSINIZ. 2-SİZİN FARK YOK DEDİĞİNİZ MAAŞ VE DÖNER ÖDEMELERİ -BELİRGİN BİR FARKLA-ÜNİVERSİTELİLERE FAZLA ÖDENİR.BELLİKİ BUNDAN DA HABERİNİZ YOK! 3-MEMURİYETTE DERECE-KADEME-KIDEM TERFİSİ ÖĞRENİME GÖRE YAPILDIĞINDAN ÜNİVERSİTELİLER,LİSELİLERDEN KIDEMCE İLERİDİR. TÜM BU FARKLILIKLAR SİZE YETMEDİ Mİ?- O ZAMAN DA GÖZÜNÜZÜ BİR AVUÇ TOPRAK DOYURUR DİYORUM…–umarım anlarsınız..

 2. bencede ztn hemşireligin bu kadar degersiz oldugu bir ülkede yardımcılıgın olması herhalde rezillik olurr hem sağlık meslek liseleri şu ana kadar hemşire mezunu vermişse yardımcı olanların günahı ne !!!!

  1. Hemşirelerin taşeron çalıştırılması gerekiyor bence fazla bile değer verdiler saten size, beter olun kendinizi ne zannediyorsunuz bilmiyorum ki

 3. Ağzı olan konusuyor kardeşim sanki onlar bizle birlikte zorlukları çekti. Millet gezerken tozarken biz hastanelerde çalışıyoruz. Millet gezerken biz lissede dahiliye farmakoloji anatomi görüyoruz. Millet daha ölüden korkenken biz 16 yaşımızda hastanelerde ölülerle ağır hastalarla acı dolu hikayelerle tanışıyoruz. Kimse benim aldıgım paranın yada sağlık meslegin kötü oldugunu söylemesin. Ben aldıgım paranında okudugum okulunda sonuna kadar helal oldugunu düşünüyorum. İyikene sağlık meslek okumusum …Üniversite mevzunlarınıda kimse zorla lisede anadoluda yada düz lisede okutmadı. Daha pratiği olmayıp agzındaki 2 satırlık sağlık terimiyle laf yapmanın anlamı yok…

  Sadece şu konuda sıkıntım var sınavda az puan , çalışmayan , tembel sınavda başarısız bir kişinin parayla nasıl bir insan sağlığıyla ilgili bir ÖZEL SAĞLIK MESLEK LİSESİ okuyabilir.

 4. bence sağlık meslek liseleri olmamalı,nacizane fikrim; ülkemizde hemşire açığını 2023 yılına kadar kapatacak sayıda lisans programlı üniversitelerimiz var..benim yakındığım durum sağlık meslek liselerinin henüz tam yetişkin olmadan onlara aile bazen çevre baskılarıyla meslek edindirmeleri…bu konuda çok sıkıntı çekiyoruz.kendim bir hemşire olarak görüyorum.Lütfen sağlık meslek liselerini açmayın!!

  1. Tüm SML kapatılmalı sertifika ile hemşire Att ebe falan olabilmeli herkez anca ozaman adam olursunuz insanlaşırsınız da kibrinizden kurtulursunuz beter olun arkadaşlar

 5. size katılıyorum .erken yaşta sağlık mesleği mensubu olmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.
  . hemşirelik eğitimi kesinlikle üniversite düzeyinde olmalı .ayrıca sağlık meslek lisesinde okuyan öğrencilerin kendi tercihi değilde ailenin tercihi olduğunu söyleyebilirim..kısa yoldan para kazanmak . hemşirelik tam yetişkin kişilerin kendi tercihi olmalı,mesleğini severek yapmalı.profosyonel anlamda hemşirelik hizmeti verilmeli.farklı eğitim düzeylerindeki karışıklığa biranönce son verilmelidir.

 6. bir yandan sağlıkmeslek liseleri üniversiteli hemşirelere göre daha dinamik daha seri hevesli ve başarılılar bir hemşirenin yetkisi ztn kısıtlı yardımcı hemşire unvanı veriyosan adı üstünde yardımcı yetkiilerin herhalde sınırlanır sınırlanmasa bile saçmalık aynı işi yapıysn o zmn neden yardmcı statüsündesin ee sınırlasa bile herhalde ortalığı temizler süpürürüz

 7. ya liselerden direk memur olmayı kaldırın liseliler direk hemşire olmasınlar illaki olacaklarsada hemşire yardımcısı yada hasta bakıcısı olsunlar….

 8. 4 senelik okul bitir hemşire ol diğerleri 3 sene lise bitirsinler onlarda hemşire olsunlar …arada bi fark olmalı bence…hatta şu anda sağlık meslek lisesi mezunlarının hepsi hemşire yardımcısı olmalı..4 seneliklerde hemşire… geç bile kalındı bu olayda …

 9. görüyoruz çok bilen üniversite mezunlarını sahalarda damaryolu açmaktan hastayla iletişim kurmaktan acizler sorsan ezbere söylerler ama sadece ezber pratik sıfır hasta bakmayı damaryolu açmayı kan almayı öğretiyoruz ilaç hazırlamayı bile bilmeyen gördüm..sonuçta ağaç yaşken eğilir…üniversiteliler tepeden bakmayı bırakmalı bence..mesleğin daha önemli sorunları var..

  1. kesinlikle mesleğin daha önemli sorunları var ama eğitimde birliğin olmayışı da o büyük sorunlardan bir tanesi..ağaç yaşken eğilir demişsin ama sen berber ya da oto tamircisi değilsin çıraklık eğitimiyle işler başarasın bizim işimiz insan sağlığı bir hastalığı bilerek tedavisini yapmakla sadece order uygulamak arasında kesinlikle fark var burdan siz bilmiyosunuz biz biliyoruz anlaşılmasın lütfen ama böyle bir mesleği icra etmek için üniversite mezunu olunmalıyı savunmalı herkes

 10. Üniversite eğitimi kişiyi sadece mesleki bilgi anlamında ve pratikte donanımlı kılmaz aynı zamanda hayata hazırlar,ufku genişletir..İnsanlar yalnız yaşamayı,yalnız problem çözmeyi öğrenirken aynı zamanda büyürler.Sağlık meslek liseleri ise çocuk yaşta insanları ustalık çıraklık mantığıyla böylesine şartlari zor olan ve önemli bir mesleğe hazırlarlar ki ne kadar yeterlidir tartışılır..yeni bir meslek grubu değiliz ancak ne yazıktır ki hala eğitimde bile bir birlik oluşturulamamış durumdayız,hala çalışırken görevlerimiz standart değilken yardımcılarımız ne yapacaklar hiç anlayamıyorum..

 11. bize staja sml öğrenciler geldi aşı sutur herşeyi pratik yapabiliyorlar.üniversite mezunu stajer geldi teorik var ama daha 1 tane enjeksiyon yapmadım dedi .sml genelde üniversiteye maddi durumu olmayanların meslek için gittiği okullardı .bence özel sml kapatılsın parayla okuyup fakir çocuklara sebeb olmasınlar zenginler paralı üniversitede okurlar.

 12. ben lise mezunu bir hemşireyim. şu an lisans hemşirelik okuyorum. karşılaştırdığımda lisede gördüğüm dersler daha verimliydi. sml den gelmemiş olsam kesinlikle çok çok zorlanacaktım. sınavlardan 1 gün önce ezber yapıp sınavda kağıdı doldurmak değil hastanın hayatına olumlu yönde +1 katkı konforunda +1 katkı sağlamak. sml leri kapatmak konusunda da; sml de sadece hemşirelik yok. att, diş protez tek., tıbbi sekreterlik gibi bir çok bölüm var . sml = “hemşire” bölümü değil. bizlerde üniversiteye gitmeyi istiyoruz. ama birçok arkadaşım gerek maddi nedenler gerek sınavda yeterli puanı alamadığı için şu an ya üniversite okumuyor yada bölüm değiştirmiş durumda. şuan çalışan ve formasyonu alan kaç hemşire sml de öğretmenlik için kpss ye hazırlanıyor? çalışma ortamında doyum sağlansa( şartlar iyileştirilse mesela). kendi meslektasşlarımız bizi yok hasta bakıcı olsunlar yok şöyle yok böyle derken biz daha çok dayaklar yeriz daha çok bekleriz karşımızdan saygıyı. ben bir yoğun bakım çalışanı olarak aylardır eve çıkması gerek hastalara bakıyorsam sırf evde hasta bakımını sağlayacak altına alacak bir hemşire olmadığı için alınmayan hatta sırf alın diyecekler diye 3-4 ayda bir geliyorlarsa hasta yakınlarının iğrendiklerini ben o hasta için seve seve yapıyorsam ve bunn gibi bir çok örnekler gibi; az da olsa hemşire ve diğer sağlık çalışanları olarak saygıyı hak ettiğimizi düşünüyorum.

 13. sml de sadece hemşirelik bölümü yok,başka bir sürü bölüm var.ayrıca bu bölümlerden bir tek hemşireliğin önlisans programı açılmamış.insan sağlığı ile uğraşacak—hemşire— lerin üniversite mezunu olmasından önce, merhametli,alçak gönüllü,–kibirsiz–, yaptığı işe sadece –para kazanmak ve mevki–olarak bakmayan insanlardan oluşması gerekir.Yapılan yorum ve açıklamalarınızdan görüyorum ki,lisans mezunu hemşirelerin, sml mezunu hemşirelere –yardımcı— denilmesi ve s.m.l. hemşirelik bölümünün kapatılması fikri;-size ne maddi,ne de manevi yönden bir kazanç sağlamayacak,aksine haset ve kibirle kaplı kalbinizin karartısı daha da artacaktır.devletin lisesi olan sml hemşirelik bölümü ve lise hemşireleriyle uğraşmayın.MESLEKTAŞ,KARDEŞ,ARKADAŞ OLARAK GÖREMİYORSANIZ BİZİ; BİZE DÜŞMAN BİLE OLMAYA LAYIK DEĞİLSİNİZ DEMEKTİR!..—Adam olmayana düşman bile olmam!……………….—

 14. Sn.Başbakanım Sn.Bakanım Hemşire yardımcılığı söz konusu bunları bilmden özel saglık meslek lisesine çoçuğumuzu yazdırdık bu gibi uygulama olursa büyük bir haksızlık olur en azından bu seneden sonraki okullara girenlere hem.tard.uygulanmalı ki haksızlık olmasın ona göre şartlarını bilir millet çocugunu gönderir göndermez en azından haksızlık olmaz şartlar ortada olur objektif Ayrıca Özel okullara yapılacak devlet desteği velilerin ödediği ücrete yansımalı teşekürler
  Velileri büyük yükten kurtarılmalı saygılarımla değerli büyüklerimize arz ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir