Kadroya Geçen Sağlık Personeline 20 Gün Daha İzin Hakkı

4924’lü ya da 4-b’li sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken, 4-a’lı kadroya geçen personel, 4-A’a kadrosuna geçmeden önce 2013 yılına ait senelik izinlerinizin kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın,4-A’lı kadroya geçtikten sonra, 2013 yılı izinlerini (10 yılla kadar hizmeti olanlar 20 gün, 10yıl (10 yıl dahil) ve daha fazla hizmeti olanlar 30 günlük senelik izin hakkına 2013 yılı sonunda kadar elde ettiler.

Yani kadroya geçen personellerden kadroya geçtiği tarihten önce ki 2013 yılını ait 20 gün yıllık izinlerini kullananlar, kadroya geçtiği günden itibaren 2013 yılı sonuna kadar tekrardan yeniden memuriyete alınma hükümlerine göre 20 gün daha izin hakkına sahip olacaklardır. Yani kadroya geçmeden önce yıllık iznini kullanmayan sağlık personeli 2013 için toplamda 40 gün yıllık izni olacaktır. Ancak kadroya geçmeden önce yıllık izinlerini kullanmayanlar şansızlık olarak 2013 yılı için toplamda 20 gün izne sahip olacaklardır.

Sözleşmeliden kadroya geçenlere 2013 yılına ait 20 gün izin daha kullanabileceklerine dair BAKANLIK YAZISI:

Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 29.11.2011 tarih ve 323733 sayılı Karaman Valiliği’ne gönderdiği yazıda “…Yine 657 sayılı yasanın 4/B ve 4924 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli çalışırken kullanmış oldukları yıllık izinler mahsuplaşmada dikkate alınmaksızın kadroya atandıkları yıla ait yıllık izinlerini kullanabileceklerdir. ’şeklindedir

Ayrıca Sağlık Bakanlığı İzin Yönergesinin 15.maddesine göre ‘’ 657 Sayılı Kanuna tabi memur iken herhangi bir nedenle memuriyetten ayrılıp, sözleşmeli veya işçi statüsünde çalışırken, bu statülerde bulunanlara tanınan yıllık izinlerini kullanan personelin bilahare memuriyete dönmesi durumunda da, yıllık izin kullanılmasına müsaade edilecektir. ‘’denilmektedir.

İzin talebiyle ilgili DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

…………………………………………………………..’NE

İdareniz bünyesinde 657 Sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi …………………………………. olarak çalışmaktayım. Daha önce sözleşmeli/4924 sayılı Kanuna tabi olarak çalışmakta iken 6495 sayılı Kanun ile kadroya geçmiş bulunmaktayım. 2013 yılına ilişkin yıllık izin hakkımı mevzuatta belirtilen süreler dahilinde kullanamadığımdan tarafıma 2013 yılına ilişkin hak etmiş olduğum yıllık izin sürelerinin tam olarak verilmesi gerekmektedir. Şöyle ki;

657 sayılı DMK 102. maddesi: “Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir.” şeklindedir.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 29.11.2011 tarih ve 323733 sayılı Karaman Valiliği’ne yazdığı yazıda “…Yine 657 sayılı yasanın 4/B ve 4924 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli çalışırken kullanmış oldukları yıllık izinler mahsuplaşmada dikkate alınmaksızın kadroya atandıkları yıla ait yıllık izinlerini kullanabileceklerdir.” ifadelerine yer verilmiştir.

Sağlık Bakanlığı İzin Yönergesinin 15.maddesine göre ‘’ 657 Sayılı Kanuna tabi memur iken herhangi bir nedenle memuriyetten ayrılıp, sözleşmeli veya işçi statüsünde çalışırken, bu statülerde bulunanlara tanınan yıllık izinlerini kullanan personelin bilahare memuriyete dönmesi durumunda da, yıllık izin kullanılmasına müsaade edilecektir. ‘’denilmektedir.

Yukarıda açıklanan Sağlık Bakanlığı’nın görüşü neticesinde, sözleşmeli/4924 sayılı kanuna tabi pozisyondan kadroya geçmiş olduğum 2013 yılına ilişkin yıllık izin hakkımın eksiksiz olarak tarafıma tesis edilmesi, aksi halde yasal yollara başvuracağım hususunda gereğini saygılarımla arz ve talep ederim. …../…../ 2013

ADRES: AD-SOYAD
İMZA
sağlıkpersonelininsesi.com

“Kadroya Geçen Sağlık Personeline 20 Gün Daha İzin Hakkı” üzerine 15 yorum

 1. benim 1 haziranda 1 yılım doldu ve 20 gun yıllık ızın hakkım oldu.şimdi 20 gun daha mı eklendı bana.eklenmeyecek durumlar hangisidir ??

 2. ben ocakta sözleşmeli olarak atanmıştım benim iznim olmuyo dimi 1 yıl dolana kadar şimdi kadroya gecınce o zaman da iznim olmayacak mı ocağa kadarr???

 3. “Kadroya geçmeden önce yıllık iznini kullanmayan sağlık personeli 2013 için toplamda 40 gün yıllık izni olacaktır. ”
  kullanmayan değil kullanan olacak sanırım

  1. evet bu yazıda bir tutarsızlık var kullanmayan diyor bir alt cümlede de kullanmayanlar kullanamayacaktır gibi bir ifade var. ANLAMADIM 🙁

 4. arkadaslar izin için 1 yıl bekleme şartı die birsey yok hem 4/Blide hemde kadroluda.. atanmadan önce herhangibiryerde toplam 365 gun priminiz yatmıssa sgk hizmet dökümünüzü sgknın sitesinden sorgulayıp cıkarın ve kurumunuza verin o yıl içinde 20 gunluk izninizi kullanın..

 5. arkadaşlar,halk sağlığı kurumunun kadro ya geçirme işlemleri 20 eylül son gün diye yazıyor.ben bulunduğum yerde müdürlüğü arıyorum.ayın 13 ün de evrakları gönderdik biz diyorlar.bi bilgisi olan var mı?

 6. Üzülerek söylüyorum ki, izinler 40 gün olmayacak. 2011 yılına ait eski bakanlık yazıları kullanılmış. Ağustos 2011 yılındaki kadroya geçişlerden sonra, bakanlık bu konuda görüş isteyen 2 il sağlık müdürlüğüne (Karaman ve İzmir) gönderdiği yazılarda “Kadroya geçişlerden önce izin kullanan sözleşmeli personellere kadroya geçişten sonra 20 gün, izin kullanmayanlara ise herhangi bir mahsuplaşma yapılmaksızın 2011 yılına ait sadece 20 gün yıllık izin verilebileceğini” ifade edilmiştir. Ancak bu görüş yazısına rağmen bu konuda illerin çoğunda il sağlık müdürlüklerinin farklı uygulamaları ortaya çıkınca, Sağlık Bakanlığı bu konunun kesin çözümü için Devlet Personel Başkanlığından bir görüş istemiş, Devlet Personel Başkanlığının Sağlık Bakanlığına gönderdiği son ve “Bağlayıcı” görüş yazısında ise “izin kullananlara tekrar izin verilemeyeceği, 2011 yılında 40 gün izin kullandırılanların ise kullandıkları fazla izinlerinin bir sonraki yıllık izinlerinden mahsup edilmesi gerektiği” ni ifade etmiştir. Sağlık Bakanlığı bu son görüş yazısını o zamanki il sağlık müdürlüklerine göndermiş, il sağlık müdürlükleride, Kasım 2012 de oluşturulan Kamu hastaneleri genel sekreterlikleri ve Halk sağlığı müdürlüklerine bu yazıları iletmişlerdir. ilgili yazının örneği tarafımda mevcuttur.
  Bu sebeple, mükerrer izin kullanmak isteyenlerin bunları dikkate almalarını şiddetle öneririm.
  Örneğin, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu yazı dikkate alınmış ve fazla izin kullanan personellerin 2013 yılına ait yıllık izinlerinden bu fazla kullandıkları izinler düşülmüş, bu durumdaki personel 2013 yılında yıllık izin haklarını kaybetmişlerdir. Mazeret izni, rapor, nöbet izinlerini birleştirme gibi yollara başvurup mağduriyet yaşamışlardır. (araştırınız) Saygılar…

  1. Sayın Ahmet Bey, şu sayfada ve bu konuyla ilgili araştırdığım diğer sayfalarda sizinki gibi tutarlı ve bilgilendirici bir yazıya rastlamadım. Allah razı olsun, sayenizde kafamdaki bütün soru işaretleri silindi..

 7. Arkadaşlar bildiğim kadarı ile 4/b li iken 20 gün yıllık izin 1 yıl dolmadan kullanamıyosun zaten çünkü ÇKYS çıkmıyor. ayrıca diyelimki 2012 ocak ta atanan kişi 2013 ocaktan itibaren 20 gün izin hakkına sahip oluyor. kişi bunu mayıs ve ağustos ta 10+10 şeklinde kullandı diyelim izini bitti. ama kadroya geçince devlet 20 gün hakkı daha vermiş oluyor. kullanmazsan 20 gün 2014 aktarabiliyosun kadroluda 1 yıl aktarma var unutmayın 4/b yok kullanmayanlar hemen izne çıksın 4/b lilere sesleniyorum.

 8. ben 4-b li olarak çalışmaktayım şuan 20 gün yıllık izin hakkım var henüz kullanmadım kadroya geçtikten sonra bu izni bir sonraki yıla aktarma imkanım var mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir