Grip Aşıları Ücretsiz Yapılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA, Grip hastalığı için aktif bir döneme girdiklerini belirterek “Risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.

Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır.” dedi.

Sözlerine devam eden Bakan KOCA “

Grip hastalığında aktif döneme girdik.Kış aylarında kapalı alanlarda daha çok vakit geçirildiği için başta mevsimsel grip olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları ciddi oranda artmaktadır. Grip hastalığının aktif dönemi olarak ifade ettiğimiz süreç, ülkemizin de içinde olduğu Kuzey Yarım Küre’de her yıl Ekim ayı sonundan nisan başına kadar devam etmektedir.


İnsanlarda grip hastalığına influenza A ve B virüsleri sebep olmaktadır. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da en çok influenza A virüsünün alt türlerinden H1 N1 ve H3N2 görüldü. Aynı dönemde Türkiye’de ise solunum yolu enfeksiyonları, baskın olarak H3N2 kaynaklıydı.


Grip son derece bulaşıcı bir hastalıktır; hasta ile 1 metreden daha yakın mesafeden veya virüs içeren damlacık ile kirlenmiş araç, gereç ve yüzeylerden bulaşabilmektedir. Gripten korunmak için vatandaşlarımıza mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalarını, hasta kişiler ile temas etmemelerini ve tokalaşmamalarını öneriyoruz. Dengeli beslenme, hareketli yaşam ve düzenli uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması; ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi de gripten korunmak için etkili önlemlerdir.


Sağlıklı bireylerde genellikle bir hafta içinde iyileşen grip; riskli gruplarda ise ağır klinik tablolara hatta ölüme yol açabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de tavsiyesi doğrultusunda, risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, gebelerin, aşırı kilolu olanların; huzurevi, bakımevi gibi ortamlarda yaşayanların; astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların; çeşitli hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz.


Grip aşısı her yıl yeni hazırlanmakta, bir önceki yılın aşıları kullanılmamaktadır. Bu yıl için üretilen grip aşılarının eczanelere ve tüm sağlık kuruluşlarına dağıtımına birkaç gün içinde başlanacaktır. Grip aşısı, risk grubundaki kişilere hekim reçetesi ile ücretsiz yapılmaktadır.


Grip, tedavisi olan bir hastalıktır. Belirtilerin ortaya çıktığı ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavi daha etkili olmaktadır ve hekim önerisi ile antiviral ilaçlar kullanılabilir. Dinlenmenin yanında bol sıvı alımı da tedavi sürecini kısaltmaktadır.


Özellikle altını çizmek isterim ki grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur. Grip hastalığının etkeni virüslerdir ve virüsler antibiyotik ile tedavi edilmezler. Vatandaşlarımızdan bu konuda hekimlere ısrarcı olmamalarını rica ediyor, sağlıklı günler diliyorum “dedi.

SGK Grip Aşısı Bedellerini Karşılamaya Başladı

SGK’dan yapılan açıklamaya göre Eylül ve Şubat ayları arasında yaptırılan grip aşıları, bir defaya mahsus şekilde ödenecek.

Uzmanlar özellikle 65 yaş üzeri bireyler ile böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, diyabet, kalp yetmezliği, kronik akciğer hastalığı olan, kanser tedavisi gören kişilerin risk altında olduğunu belirtiyor ve bu gruptakilerin her yıl ekim veya kasım ayında grip aşısı olmalarını öneriyor.

SGK geçtiğimiz hafta ‘yılda bir defa’ ifadesinin ‘takvim yılı’ olarak algılandığı ve bu nedenle aşılamanın geç yapıldığı hastalarda bir sonraki aşı zamanı geldiğinde aşının karşılanmadığı şeklinde yorumlandığını belirterek, ‘yılda bir defaya mahsus’ ifadesinin önceki yılın aynı günü olarak değerlendirilmeyip aşı sezonu olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık-Ocak-Şubat döneminde olması kaydıyla yılda bir kez yapılması anlamına geldiğini ifade etti.